Zamknij

Fotowoltaika krok po kroku

00:00, 01.06.2021 | materiały patnera

Decydując się na inwestycję w panele fotowoltaiczne, trzeba przeanalizować wiele aspektów mających wpływ na otrzymywane uzyski, a co za tym idzie czas zwrotu kosztów. Różnorodność paneli solarnych, sposobów montażu i technologii łączenia baterii może przyprawiać o zawroty głowy. Co trzeba wiedzieć, aby dopasować rozmiar oraz typ instalacji do swoich potrzeb i nie stracić na fotowoltaice?

Co to jest fotowoltaika?

Zgodnie z definicją, fotowoltaika jest procesem w którym promienie słoneczne padające na półprzewodnik generują prąd stały. Zamknięte w szczelnej obudowie krzemowe moduły tworzą panel fotowoltaiczny, który następnie łączony jest szeregowo z pozostałymi elementami układu, łącząc się w inwerterze. To skomplikowane urządzenie zdolne do przetwarzania prądu stałego w prąd zmienny, płynący w gniazdku. W zależności od rozmiaru i metody montażu instalacji, generowana elektryczność może trafiać bezpośrednio do gniazdka, operatora sieci energetycznej lub prywatnego akumulatora.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Na rynku znaleźć można panele solarne różniące się między sobą technologią produkcji, wymiarami, wagą oraz ilością zastosowanych szklanych tafli. Szukając ogniwa idealnego, warto poznać jaki wpływ na otrzymywane uzyski mają te różnorodne parametry. Podstawową różnicą jest proces produkcji, w którym otrzymuje się bardziej wydajne panele monokrystaliczne, lub tańsze panele polikrystaliczne. Ich nazwa bierze się od charakterystycznych dla fotowoltaiki kryształów krzemu. Nie istnieje standardowy rozmiar panelu, najczęściej w zależności od producenta stosuje się jednak układ 48, 60 lub 72 ogniw zamkniętych w aluminiowej ramie. Dla ochrony kruchych elementów generujących prąd, stosuje się tafle hartowanego szkła. Droższe modele posiadają również dodatkową warstwę, montowaną pod kryształami, aby zwiększyć uzyski i bezpieczeństwo użytkowania.

System montażu fotowoltaiki

W zależności od rozmiaru instalacji staje się przed wyborem technologii jej montażu. Większym instalacjom, do których dostęp sieci energetycznej jest ograniczony zaleca się stosowanie montażu off-grid. W tym systemie nadwyżki generowane przez panele w ciągu dnia trafiają do prywatnego akumulatora, dzięki czemu mogą być wykorzystane później. Wadą tego rozwiązania jest konieczność zakupu dodatkowego sprzętu. Uniemożliwia to również otrzymanie niektórych dotacji na fotowoltaikę. Klasycznym rozwiązaniem jest montaż on-grid, w którym panele fotowoltaiczne podpięte zostają do ogólnodostępnej sieci dostawcy energii. Generowane nadwyżki zostają przesłane do jego akumulatorów dzięki dwukierunkowemu licznikowi. W tym rozwiązaniu producentom przysługuje prawo do odbioru aż 80% wygenerowanego prądu za darmo, w późniejszym terminie. Zyskuje się również możliwość skorzystania z dotacji, ograniczeniem staje się wtedy jedynie jej instalacji – maksymalnie 50kW. Oba rozwiązania znajdują swoje zastosowanie w różnych obszarach życia, więc nie istnieje idealny system montażu.

Maksymalizacja wydajności paneli fotowoltaicznych

Aby osiągnąć maksymalną wydajność paneli fotowoltaicznych, konieczne jest ustawienie ich pod odpowiednim kątem względem Słońca. Ułożenie ich na płasko ograniczyłoby nawet 20% możliwych do wygenerowania uzysków. Na wybranie optymalnego kąta nachylenia ma wpływ między innymi szerokość geograficzna. W Polsce idealny kąt wynosi od 35 do 38 stopni, przy skierowaniu ogniw w kierunku południowym. Warto również zwrócić uwagę na mniej oczywiste czynniki, takie jak odległość paneli między sobą czy też towarzystwo drzew i kominów – rzucany przez nie cień mógłby blokować dostęp promieni słonecznych.

Czas zwrotu inwestycji

Do obliczenia czasu zwrotu inwestycji konieczne jest wzięcie pod uwagę wszystkich jej składników. Zachęcać mogą prognozy ekspertów – ich zdaniem ceny prądu będą stale rosnąć, natomiast ceny paneli stopniowo spadać. Im szybciej podnosi się cena energii, tym szybciej pieniądze wracają do kieszeni inwestora. Wsparcie finansowe oferowane przez liczne dotacje również znacząco wpływa na opłacalność zakupu fotowoltaiki, ograniczając wkład własny. Warto jednak rozważyć poniesienie dodatkowych kosztów, na przykład na doświadczoną ekipę monterską, rozszerzoną gwarancję oraz regularne czyszczenie paneli. Wydłużają one nieco czas zwrotu, jednak w razie nieszczęśliwego wypadku znacząco ograniczają straty.

Fotowoltaika premium dla każdego

Inwestycja w fotowoltaikę to świetny biznes, który zawsze się zwraca. Chcąc poznać jeszcze więcej szczegółów dotyczących technologii fotowoltaicznych, rankingu producentów i warunków otrzymania dotacji, warto zapoznać się z treścią artykułów na rzetelnych portalach fotowoltaicznych, takich jak fotowoltaikapremium.info.pl. Poszerzenie wiedzy z zakresu fotowoltaiki ułatwi podjęcie decyzji o zakupie paneli na własny użytek.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%