Zamknij

Czy warto być księgową w Gdańsku? Jakie cechy trzeba posiadać?

13:17, 09.08.2021 | .
Fot. depositphotos.com

Zawód księgowego kojarzy się przede wszystkim z liczeniem i wprowadzaniem danych do systemów, jednak zakres zadań w księgowości jest zdecydowanie większy. Jak wygląda praca w tym zawodzie? Ile zarabia się w księgowości w Polsce? W tym artykule odpowiadamy na te pytania. 

Czym zajmuje się księgowa/księgowy?

Ogólnie można powiedzieć, że księgowa czy też księgowy zajmuje się wszystkim, co związane z rachunkowością w firmie. W tym zakresie znajduje się wiele zadań, między innymi prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, przechowywanie faktur przedsiębiorstwa, wprowadzanie danych do systemu, obliczanie podatków, ewidencjonowanie, przygotowywanie deklaracji czy pilnowanie, aby firma dotrzymywała wszelkich terminów płatności w ZUS-ie, US-ie itp.

Jakie cechy musi mieć księgowy/księgowa?

Jak w każdym zawodzie, także i w przypadków księgowej/księgowego funkcjonuje zestaw cech, który znacznie ułatwia pracę. Osoby na tym stanowisku powinny być przede wszystkim skrupulatne, dokładne, uczciwe, ambitne i zaangażowane - ciągłe zdobywanie nowej wiedzy powinno być dla nich zupełnie bezproblemowe.

Czy na to, ile zarabia księgowa ma wpływ wykształcenie?

Oczywiście - księgowym może zostać osoba, która posiada co najmniej wykształcenie średnie.

Specjalista ds. rachunkowości to osoba, która posiada co najmniej wykształcenie średnie oraz wiedzę i umiejętności księgowego. Muszą one zostać potwierdzone zaświadczeniem kwalifikacyjnym I stopnia, tytułem technika rachunkowości bądź innymi dokumentami, jeżeli zostaną uznane przez organizatora za ważne.

Główny księgowy z kolei musi posiadać wykształcenie wyższe lub średnie uprawniające do studiów wyższych oraz zaświadczenie kwalifikujące II stopnia, zaświadczenie ukończenia kursu specjalisty ds. rachunkowości lub też certyfikat księgowy wydany przez Ministerstwo Finansów bądź tytuł magistra lub licencjata na kierunku związanym z rachunkowością. 

Dyplomowany księgowy to osoba, która ma wykształcenie wyższe lub średnie uprawniające do studiów wyższych, a także posiada zaświadczenie kwalifikujące III stopnia, zaświadczenie ukończenia kursu głównego księgowego lub potwierdzenie zaliczenia sprawdzenia wiadomości z zakresu III stopnia. Konieczne jest również doświadczenie zawodowe w dziedzinie rachunkowości - minimum dwa lata, jeżeli posiadamy wykształcenie wyższe lub 5 lat przy wykształceniu średnim.

Ile zarabia księgowa/księgowy w Polsce?

25% przedstawicieli tego zawodu zarabia miesięcznie mniej niż ok. 2716 złotych netto. Średnia pensja księgowej lub księgowego w Polsce wynosi średnio 3310  złotych netto. Z kolei 25% zarabia więcej niż średnio 4114 złotych netto.

Jeżeli spojrzymy na kwestię tego, ile zarabia księgowa/księgowy pod względem województw, według raportów specjalistów najwięcej zarabiają przedstawiciele tego zawodu z województwa mazowieckiego, małopolskiego i pomorskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego, natomiast najmniej z województwa świętokrzyskiego, podlaskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego oraz lubelskiego, a także warmińsko-mazurskiego. 

W Gdańsku można jednak trafić na oferty pracy dla księgowej ze średnim wynagrodzeniem w wysokości 9600 - 14400 zł na miesiąc. 

(artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%