Zamknij

5 rzeczy, które warto sprawdzić przed zakupem mieszkania

11:51, 18.08.2021 | materiały partnera

Nie jest żadnym odkryciem stwierdzenie, że zakup mieszkania wiąże się z ogromnymi kosztami finansowymi. Warto jednak powtarzać to do znudzenia, by uczulić przyszłych nabywców na to, żeby przed kupnem sprawdzić dokładnie wszystko, weryfikując nie tylko samą nieruchomość, ale i sprzedawcę. Przedstawiamy 5 najważniejszych rzeczy, o jakich koniecznie trzeba pamiętać przed zakupem nieruchomości!

Księga wieczysta prawdę powie!

Księga wieczysta to najważniejszy dokument przynależny do każdego mieszkania. Dzięki niej dowiemy się kluczowych informacji - nie tylko o właścicielu nieruchomości, ale też czy nie ciąży na niej hipoteka. To niezwykle ważne, by nie kupić zadłużonego lokalu. W księdze wieczystej odnotowano też, czy do nieruchomości nie mają prawa inne (poza właścicielem) osoby, czy nie ustanowiono jakiejś służebności, a także czy nie wszczęto wobec niej żadnego postępowania egzekucyjnego.

Księga wieczysta przydatna jest nie tylko podczas kupna mieszkania na rynku wtórnym, lecz również pierwotnym, czyli od dewelopera. Możemy w ten sposób sprawdzić, czy deweloper budujący nowe mieszkania w Wejherowie, czy w innym miejscu - Wrocławiu, Sopocie, Kołobrzegu itp. nabył prawo do gruntu, a budynek, w którym mamy zamieszkać powstaje według prawa. W przypadku mieszkania deweloperskiego pomoże też Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). Sprawdzimy w nim, jaki jest status dewelopera - czy nie ma długów i czy nie toczy się wobec niego postępowanie upadłościowe. Innym źródłem informacji o deweloperach jest Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD).

Stan nieruchomości

Stan mieszkania decyduje o tym, jak duże środki trzeba będzie przeznaczyć na jego remont. Dotyczy to zarówno mieszkań z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Chociaż te pierwsze często wymagają ogromnych środków, żeby doprowadzić je do optymalnego stanu, to bywa, że i lokale od deweloperów są dalekie od ideału. Żeby nie narazić się na późniejsze koszty, zwłaszcza w zakresie poprawiania niedoróbek, dokładnie oceńmy nieruchomość przed odbiorem. W razie zastrzeżeń, powiedzmy o tym sprzedawcy. Ten powinien je usunąć. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, oceńmy dokładnie stan instalacji wodociągowych i elektrycznych i konieczne sprawdźmy, w jakim stanie są okna, drzwi, podłogi.

Poznajmy okolicę!

To, w jakiej okolicy znajduje się nieruchomość, ma ogromne znaczenie dla samopoczucia i komfortu. Najważniejsze, aby była położona w bezpiecznym miejscu. Istotne też jest to, czy w dzielnicy (lub jej najbliższych okolicach), w której zamierzamy zamieszkać, są punkty usługowe, sklepy, szkoły, przedszkola, przystanki. Równie ważne są miejsca, gdzie możemy odpocząć wśród ciszy i zieleni.

Co wiemy o sąsiadach?

Pamiętajmy też, że klimat okolicy tworzą ludzie, więc dobrze sprawdzić, na jakie sąsiedztwo możemy liczyć. Podczas kupna mieszkania zajmujemy się kwestiami prawnymi, sprawdzając między innymi księgę wieczystą, oceniamy stan mieszkania, jego standard, nie znajdując czasu, aby pozyskać informację o współlokatorach. A to niezwykle ważne, by nie przejmować się uciążliwym sąsiedztwem, co ma znaczenie nie tylko dla komfortu życia w danym miejscu, ale i pod kątem inwestycyjnym. Jeśli bowiem zamierzamy kupioną nieruchomość wynajmować, to przyszli lokatorzy też będą zwracać uwagę na to, z jakimi sąsiadami będą mieć do czynienia.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%