Zamknij

Łemkowskie specjały na Sądecczyźnie - czy warto spróbować?

14:03, 24.08.2021 | materiały partnera

Któż z nas nie lubi próbować lokalnych przysmaków? Nieraz to właśnie jedzenie będziemy kojarzyli z konkretnymi lokalizacjami - we Włoszech makaron i pizza, we Francji makaroniki, a w Polsce pierogi i bigos. Jednak nie warto generalizować! Polska jest na tyle różnorodna, że w wielu jej rejonach możemy spróbować zupełnie różnych potraw. Tak właśnie wygląda rejon Beskidu Sądeckiego, gdzie królują łemkowskie specjały. Uwielbiane nie tylko przez miejscowych, ale także przez turystów, którzy chętnie sięgają po te proste przysmaki, racząc się urlopowym wypoczynkiem. Co warto spróbować i gdzie zjeść łemkowskie specjały? Podpowiadamy.

Łemkowska kuchnia - co zjeść?


Specjały łemkowskie to przede wszystkim prostota wykonania przy zachowaniu jednoczesnego niezapomnianego smaku. Co jednak należy do rarytasów, których można spróbować w Beskidzie Sądeckim? Otóż warto zwrócić uwagę między innymi na mastyło, czyli typowy łemkowski pudding, który jest nie tylko smaczny, ale też sycący na kilka kolejnych godzin. To mleko gotowane z mąką pszenną i szczyptą soli, a następnie podawane z chlebem ze skwarkami lub masłem. Inną popularną łemkowską potrawą są homiłki - szybka przekąska, którą można uraczyć chociażby gości w swoim mieszkaniu podczas rodzinnej imprezy. Homiłki to tłusty twaróg z masłem i miętą, z którego formuje się drobne kulki, a następnie piecze w rozgrzanym piekarniku. Ostatnim etapem jest przełożenie homiłek do dużego słoja i zalanie ich oliwą, dzięki czemu możemy przechowywać je przez kilka kolejnych miesięcy bez obaw o zepsucie. Nie sposób nie wspomnieć także o łemkowskich kotletach, które nazywają się kiseło. To mięso mielone w połączeniu z bułką, miętą, czosnkiem i jajkiem. Następnie całość jest smażona i podawana w towarzystwie kwaśnego mleka.

Gdzie spróbować łemkowskiej kuchni?


Skoro już mamy obraz łemkowskiej kuchni, z pewnością chcemy wiedzieć, gdzie spróbować jej u źródła. Na Sądecczyźnie można spotkać wiele restauracji, jednak swoją ofertą przekonuje przede wszystkim restauracja Strakija. To tutaj możemy odpocząć, na chwilę zapomnieć o codziennych problemach i raczyć się pyszną łemkowską kuchnią regionalną. Kameralne miejsce, które jest prowadzone z sercem i pasją, z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto lubi dobrze zjeść. Co więcej, mamy możliwość organizacji różnego rodzaju przyjęć w restauracji Strakija, a pełną ofertę warto sprawdzić pod adresem https://strakija.pl/przyjecia. Pewnym jest to, że każdy, kto choć raz odwiedził to miejsce, wróci do niego przy okazji kolejnego urlopu!

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%