Zamknij

Małe rasy psów.

12:50, 21.09.2021 | artykuł partnera

Wszystkie małe rasy psów zazwyczaj są niezwykłej urody, bardzo aktywne oraz są niezwykle przywiązane do swojej rodziny. Czym charakteryzuje się rasa psów Pomeranian - szpic miniaturowy oraz Shih tzu?

Szpic miniaturowy - Pomeranian.

Pomeranian lub zamiennie nazywany szpicem miniaturowym słynie z niezwykłej urody oraz dużej inteligencji. Poza tym niezależnie od fryzury, jaką mu zafundujemy, zawsze wygląda świetnie i przyciąga wzrok. Szpic miniaturowy jest bardzo żywym i odpornym psem, który ma ogromną potrzebę aktywności fizycznej oraz ciągłego odkrywania świata. Pomeranian to mały pies, którego wysokość nie przekracza 24 cm w kłębie. Dodatkowo dorosłe psy ważą zaledwie od 2 do 4 kilogramów. Co ciekawe, na pierwszy rzut oka Pomeranian przypomina nieco bardzo puchatą kulkę z krótkimi nóżkami oraz z trójkątnymi małymi uszami.

Szpic miniaturowy wbrew pozorom w niczym nie odstaje od swoich dużo większych kuzynów. Jest on bardzo mały, jednak tak samo inteligentny oraz niezwykle chętny do różnych aktywności. Uwielbia zabawy na świeżym powietrzu. Co więcej, pomimo swoich rozmiarów jest psem dobrze zbudowanym i odpornym. Pomeranian to także żywiołowy oraz głośny pies, którego jedyną miłością jest opiekun, rodzina oraz ruch. 

Szpica miniaturowego dość łatwo ułożyć, jednak trzeba wykazywać się szczególna delikatnością oraz dużą cierpliwością w przypadku psa. Pomeranian bywa czasami dosyć uparty i może nieco przedłużać wykonywanie poleceń, które go nie interesują. 

Warto wiedzieć, że jest to wyjątkowo towarzyski oraz rodzinny pies, który kocha domowników, ale zazwyczaj wybiera sobie opiekuna, któremu będzie całkowicie oddany. Natomiast w stosunku do innych szpic miniaturowy jest nieco zdystansowany, jednak nie jest lękliwy. Pomeranian uwielbia być ciągle w centrum uwagi. Dodatkowo, bardzo lubi popisywać się przed rodziną i spędzać aktywnie z nimi czas.

Hodowla tych uroczych psów spotkała się z dość dużą krytyką, ponieważ te miniaturki są bardziej podatne na niektóre choroby. Rasa psów Pomeranian jest pomimo tego nadal bardzo popularna, szczególnie w USA oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie są znane jako: Kings of Toys/ Królowie zabawek.

Shih tzu.

Shih tzu choć są wierne i oddane swoim opiekunom to przypominają nieco kota chadzającego własnymi ścieżkami, który sam decyduje, kiedy chce zabawy z opiekunem. Jest to niezwykle elegancki i mały pies do towarzystwa, o krótkiej kufie oraz długiej i wymagającej sporej pielęgnacji sierści.

Rasa psów Shih tzu ma dość umiarkowany temperament, są one nieco zrównoważone oraz dystyngowane. Zdecydowanie jego wesołe usposobienie wprawia w dobry nastrój. Psy te lubią sen, dlatego też, gdy same zostają dłużej w domu, nie będą się nudziły i niszczyły rzeczy, tylko będą spały. Jednak, nie oznacza to, że można go całymi dniami zostawiać samego. Jak wszystkie rasy psów, tak i Shih tzu potrzebuje kontaktu ze swoim opiekunem i domownikami.

Pomimo tego, że Shih tzu jest wierny i oddany, to nie podporządkowuje się w 100% woli człowieka. Chętnie leży na kolanach domowników, lubi być przytulany, jednak zwykle sam decyduje, kiedy chce pieszczot. Co ważne, nie ulegajmy Shih tzu we wszystkim, ponieważ szybko owinie sobie nas wokół palca.

Shih tzu jest także świetnym towarzyszem dla nieco starszego dziecka. Jednak należy go chronić przed zbyt dużą niedelikatnością małych dzieci. Ta rasa psów zwykle nie wywołuje konfliktów oraz bardzo dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi. Może także spokojnie dzielić dom z kotem, królikiem oraz ze spokojnym psem. Dodatkowo Shih tzu potrafi się dostosować do różnych warunków. Nadaje się on zarówno do kawalerki jak i do domu z ogrodem. Lubi ruch jak prawie wszystkie rasy psów i zabawy na świeżym powietrzu, jednak nie wymaga aktywnych spacerów.

Rasa psów Shih tzu jest bardzo inteligentna, ale także i niezależna, dlatego też dobrego wychowania najlepiej uczyć od małego szczeniaka. W czasie szkolenia shih tzu nie można także stosować przymusu fizycznego, ponieważ jedynie smakołyki oraz pochwały zachęcą czworonoga do efektywnej nauki.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%