Zamknij

Jak wybrać dla siebie idealną pastę do zębów?

08:37, 27.09.2021 | artykuł sponsorowany

Szczoteczka i pasta do zębów to dwa podstawowe akcesoria do pielęgnacji jamy ustnej, dlatego warto dobierać je rozsądnie. My dziś skupimy się na tym drugim produkcie. Przeanalizujemy typy dostępnych na rynku past do zębów, ich skład i właściwości, a także zastanowimy się, jakie cechy powinna posiadać idealna pasta do codziennego użytku.

Większość użytkowników sięga po uniwersalne pasty do zębów. To dobre rozwiązanie, ale tylko w wypadku, jeśli nie trapią Cię żadne kłopoty z jamą ustną. Preparaty tego rodzaju mają zbilansowany skład i działają „na wszystko”, to znaczy chronią przed próchnicą, walczą z przebarwieniami i odświeżają oddech. Nie wykazują jednak działania specjalistycznego, co sprawia, że w przypadku określonych problemów mogą okazać się niewystarczające.

Typy past do zębów.

Warto zatem zapoznać się z pozostałymi typami past do zębów. Można wśród nich wyróżnić:

Pasty wybielające – zawierają składniki, które ułatwiają ściąganie ze szkliwa nieestetycznych przebarwień (najczęściej nadtlenek wodoru, uwodnioną krzemionkę czy sodę). Zestawienie popularnych produktów znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-past-wybielajacych/

Pasty na nadwrażliwość zębową – w ich składzie można spotkać elementy odpowiadające za blokowanie bodźców bólowych (związki potasu) i uszczelnianie kanalików zębowych (aminofluorki, sole wapnia). Mają niski stopień ścieralności, działają niezwykle łagodnie i subtelnie.

Pasty na nieświeży oddech – to produkty z większą liczbą substancji zapachowych, niwelujących nieprzyjemną woń z ust. Brylują wśród nich wyciągi z roślin, takich jak mięta, eukaliptus czy szałwia. Najpopularniejsze produkty opisano na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-past-na-nieswiezy-oddech/

Do dyspozycji są także preparaty przeciwpróchnicze, zapobiegające paradontozie, czy dla dzieci. Wybór typu produktu powinien stanowić pierwszy krok na drodze do zakupu idealnej pasty do zębów. Jakie są kolejne?

Wartościowe składniki.

Każda pasta do zębów ma w składzie środki ścierne, zagęszczające, pieniące, a także substancje zapachowe i smakowe. Za właściwości ścierne wielu past do zębów odpowiada krzemionka koloidalna, natomiast naturalne słodziki stanowią sorbitol i ksylitol – ten drugi specyfik wykazuje również właściwości przeciwpróchnicze. Przyjemny, akceptowalny smak preparatów gwarantują dodatki ziół i roślin, takich jak mięta, szałwia czy eukaliptus.

Wysokiej jakości pasta do zębów powinna posiadać w składzie jak najmniej składników sztucznych, których stosowanie mogłoby być inwazyjne dla jamy ustnej. Należy wśród nich wymienić przede wszystkim SLS, czyli detergent, który odpowiada za pienienie się pasty. Jego zwolennicy twierdzą, że dzięki laurylosiarczanowi sodu pastę dużo lepiej rozprowadza się po zębach i jest ona bardziej wydajna, jednak z drugiej strony pojawiają się głosy, jakoby środek ten miał działanie rakotwórcze. Mniej pożądanym składnikiem past do zębów jest także triksolan, który wprawdzie świetnie spisuje się w walce z chorobami przyzębia, ale może przenikać do krwi. Kontrowersje wzbudza również wspomagająca gojenie się ran po zabiegach chirurgicznych jamy ustnej chlorheksydyna. Preparaty ją zawierające powinny być stosowane jedynie przez ograniczony czas, gdyż dłuższe ich przyjmowanie grozi efektami ubocznymi w postaci przebarwień zębów i śluzówki.

Z fluorem czy bez?

Ostatnimi czasy wątpliwości wzbudza także obecność w produktach do pielęgnacji jamy ustnej fluoru. Pierwiastek ten występuje w pastach do zębów w formie gazu. Istotnie może być groźny dla człowieka, jednak tylko w przypadku przedawkowania. W preparatach do czyszczenia zębów fluor obecny jest w bardzo niewielkiej, bezpiecznej dawce. Oznacza to, że czyszcząc zęby fluoryzowaną pastą nie jesteśmy w stanie wyrządzić sobie żadnej krzywdy.

Fluor to bardzo pożyteczny pierwiastek, który wspaniale wspiera remineralizację szkliwa. Dzięki niemu możliwe jest skuteczne wypełnianie mikroubytków i tym samym zabezpieczanie zębów przed próchnicą. Warto zatem, by w paście do zębów do codziennego użytku fluor się znajdował. Zadbać należy jedynie o jego odpowiednią dawkę – zalecana zawartość fluoru w pastach dla dorosłych to 1000-1500 ppm, natomiast w przypadku dzieci jest to około 500 ppm.

Jaki współczynnik ścieralności powinna mieć pasta do zębów?

Ostatni element, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie pasty do zębów, to współczynnik ścieralności. Niestety, nie wszyscy producenci zamieszczają informacje na jego temat na etykiecie swoich produktów. Jeśli nie jesteś pewien, jaki współczynnik ścieralności ma dana pasta, możesz zapytać o to farmaceutę bądź przeszukać pod tym kątem internet.

Przyjmuje się, że preparat do regularnego, codziennego użytku powinien mieć w okolicach 40 RDA (Radioactive Dentine Abrasion, czyli ścieralność pasty dla zębiny). Produkty z wyższą ścieralnością (RDA w okolicach 100, a nawet więcej) zaleca się używać jedynie okresowo, najlepiej po konsultacji ze stomatologiem. W dłuższej perspektywie pasty o wysokiej ścieralności mogą bowiem niszczyć szkliwo i prowadzić do nadwrażliwości zębowej.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%