Zamknij

Usługa Twój e-PIT – co warto wiedzieć na jej temat?

11:56, 25.10.2021 | materiały partnera
Skomentuj

Rozliczenie roczne z Urzędem Skarbowym jest obowiązkiem każdego podatnika. Niezłożenie deklaracji PIT w określonym terminie może skutkować odpowiedzialnością karno-skarbową. Na szczęście w obecnych czasach można łatwo i szybko złożyć PIT przez internet. Sprawdź, na czym polega usługa Twój e-PIT!

Coraz więcej osób decyduje się złożyć zeznanie podatkowe przez internet. To najwygodniejszy sposób rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Jeżeli chcesz zapoznać się z ważnymi informacjami na temat usługi Twój e-PIT, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Na czym polega usługa Twój e-PIT?

Twój e-PIT to usługa udostępniona przez Ministerstwo Finansów, która pozwala rozliczyć się na podstawie deklaracji PIT sporządzonej przez Urząd Skarbowy. Deklaracja zostaje automatycznie wygenerowana w systemie w oparciu o dostarczony przez pracodawcę formularz PIT-11. Oznacza to, że podatnik nie musi rozliczać się samodzielnie – zrobi to za niego Urząd Skarbowy. Jedyną rzeczą, którą powinien zrobić podatnik, jest zalogowanie się do e-Urzędu Skarbowego i weryfikacja danych zawartych w przygotowanym rozliczeniu. Po zalogowaniu do e-Urzędu zobaczysz swoje zeznanie podatkowe. Należy sprawdzić poprawność informacji, które się w nim znajdują - warto przede wszystkim zweryfikować wysokość uzyskanych przychodów i przysługujące ulgi podatkowe. Jeżeli wszystkie dane są prawidłowe, wystarczy zaakceptować zeznanie. Zanim je zaakceptujesz, możesz również dokonać zmian dotyczących np. ulg podatkowych czy formy opodatkowania. Jeżeli nie zatwierdzisz swojego zeznania, zostanie ono zaakceptowane automatycznie w dniu 30 kwietnia.

Kto może się rozliczyć przy pomocy automatycznego zeznania podatkowego?

Rozliczenie w usłudze Twój e-PIT nie jest dostępne dla wszystkich podatników. Nie można z niego skorzystać m.in. w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz w przypadku prowadzenia firmy w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Usługa Twój e-PIT jest natomiast przeznaczona dla podatników, którzy:

  • Osiągają przychody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło i nie prowadzą działalności gospodarczej;
  • Uzyskują przychody kapitałowe;
  • Uzyskują przychody z tytułu najmu lub dzierżawy, ale nie prowadzą działalności gospodarczej.

Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego?

Jeżeli chcesz zweryfikować swoje rozliczenie w usłudze Twój e-PIT, musisz zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Możesz to zrobić na trzy sposoby:

  • za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu;
  • przy pomocy danych podatkowych (konieczne będzie podanie daty urodzenia, numeru PESEL lub NIP, kwot przychodu i kwoty nadpłaty/do zapłaty);
  • korzystając z aplikacji mobilnej mObywatel.

E-Urząd Skarbowy – dlaczego warto rozliczyć PIT online?

Deklarację PIT można rozliczyć na różne sposoby. Możesz np. udać się do Urzędu Skarbowego osobiście lub wysłać deklarację PIT pocztą. Warto pamiętać, że obecnie istnieje również możliwość rozliczenia PIT online. To najwygodniejsza i najszybsza forma rozliczenia. Umożliwia ona wypełnienie i przesłanie deklaracji PIT bez wychodzenia z domu. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i uniknąć długich kolejek w Urzędzie Skarbowym lub na poczcie. 

Każdy podatnik musi pamiętać o corocznym rozliczeniu się z fiskusem. Na szczęście istnieje wygodna usługa Twój e-PIT, z której korzysta coraz więcej osób. Umożliwia ona wypełnienie deklaracji PIT bez wychodzenia z domu. Aby rozliczyć się za jej pomocą, wystarczy zalogować się do e-Urzędu i zweryfikować poprawność automatycznie przygotowanego zeznania podatkowego.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%