Zamknij

Praca w IT odporna na kryzys

13:37, 05.11.2021 | materiały partnera

Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa negatywnie wpłynął na większość branż. Wśród gałęzi rynku, które okazały się wyjątkowo odporne na gospodarcze zawirowania, warto wspomnieć o IT. Programiści, testerzy oprogramowania czy specjaliści data science nawet podczas kolejnych lockdownów nie mogli narzekać na brak intratnych zleceń. Obecnie wymienione profesje wciąż należą do grona przyszłościowych zawodów.

Zawód programisty odporny na kryzys

Wśród profesji, które okazały się odporne na kryzys, na szczególną uwagę zasługuje zawód programisty. Praca na tym stanowisku nie musi być wykonywana stacjonarnie, dzięki czemu kolejne lockdowny nie uniemożliwiły programistom realizacji obowiązków zawodowych. Obecnie wciąż coraz częściej pojawiają się oferty z uwzględnieniem trybu zdalnego, które cieszą się dużą popularnością wśród osób zainteresowanych sektorem nowoczesnych technologii. Pomimo ogólnego kryzysu na rynku wciąż jest bardzo duże zapotrzebowanie na programistów. Wśród najczęściej poszukiwanych specjalistów warto wyróżnić osoby ze znajomością języka Python, Java, JavaScript, C++, C+ czy R.

Wzrost zapotrzebowania na analityków pomimo kryzysu

Innym zawodem, który okazał się być odporny na trudną sytuację gospodarczą, jest analityk. Obecnie specjaliści od data science wciąż mogą liczyć na wiele atrakcyjnych ofert pracy. Wśród ciekawszych propozycji zawodowych warto wspomnieć o ogłoszeniach związanych z opracowywaniem algorytmów machine learning oraz tworzeniem rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji. Specjaliści data science cieszą się także dużym zapotrzebowaniem na rynku e-commerce. Warto podkreślić, że ta branża okazała się wyjątkowo odporna na kryzys, a liczne sklepy i punkty usługowe realizujące usługi online zyskały wielu nowych klientów. Wzrost popularności firm e-commerce wprost proporcjonalnie wpłynął na większe zapotrzebowanie na specjalistów IT, w tym wspomnianych analityków data science.

Praca w IT – jakie jeszcze zawody okazały się odporne na kryzys?

Poza programistami i analitykami IT również inne profesje nie odczuły negatywnych skutków kryzysu gospodarczego. Jedną z nich jest UX Designer, czyli zawód związany z przystosowywaniem stron internetowych i aplikacji do potrzeb użytkownika. Warto podkreślić, że na tym stanowisku nie wystarczy sama wiedza z programowania. Przydatne okażą się także umiejętności z zakresu grafiki komputerowej. Jako UX Designer dobrze odnajdują się absolwenci socjologii lub psychologii, którzy wiedzą, jak dostosować gotowe rozwiązania do oczekiwań potencjalnego odbiorcy. Inną profesją odporną na kryzys jest tester programowania. Praca w tym zawodzie wciąż wiąże się z satysfakcjonującym wynagrodzeniem. Jeśli jesteś zainteresowany tym stanowiskiem, powinieneś dobrze orientować się w podstawach dotyczących obsługi popularnych języków programowania.

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa, na portalach z ogłoszeniami wciąż można znaleźć wiele ofert dla specjalistów IT. Odwiedź branżowy serwis https://theprotocol.it/ i przekonaj się, że praca w sektorze nowoczesnych technologii okazała się odporna na kryzys.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%