Zamknij

Sztukateria ścienna – dlaczego warto ją mieć u siebie?

15:50, 01.04.2022 | artykuł sponsorowany

Coraz częściej sztukateria ścienna pojawia się w projektach uznanych projektantów wnętrz. Nic dziwnego, jest to bowiem rozwiązanie, które pozwala na stworzenie pomieszczenia o niepowtarzalnym charakterze. A unikatowe wnętrza są teraz najbardziej w cenie. Podpowiadamy, jak zastosować sztukaterię ścienną, by dodać mieszkaniu nieco klasy i indywidualnego charakteru.

Co to jest sztukateria ścienna

Pod nazwą „sztukateria ścienna” kryją się liczne elementy dekoracyjne o różnych rozmiarach, które służą do wykończenia ścian wewnętrznych. Są to zarówno różnego rodzaju listwy, jak i rozety czy elementy naklejane na ścianę. Dawniej najczęściej wykorzystywano sztukaterię gipsową, obecnie jednak o wiele częściej sięga się po takie z tworzyw sztucznych: styropianowe lub wykonane z poliuretanu. Ich warstwa wierzchnia jest wygładzona i zabezpieczona przed uszkodzeniem.

Sztukateria ścienna pełni wyłącznie funkcję dekoracyjną. Co prawda w niektórych listwach można schować okablowanie, jednak najczęściej wybiera się mając na względzie estetykę. Jej zadaniem jest nadanie mieszkaniu nieco klasy i sznytu glamour. Do tego sztukateria może pomóc w zniwelowaniu krzywizn, zasłonić pęknięcia ścian. W wysokich pomieszczeniach starych kamienic często stosuje się listwy przysufitowe, by optycznie nieco obniżyć pokój i tym samym dodać mu więcej przytulności.

Sztukateria ścienna w salonie

Sztukateria ścienna najczęściej wykorzystywana jest w salonie i jadalni. Dzieje się tak, ponieważ tutaj najczęściej mamy do zaaranżowania pustą, dużą, niemal gołą ścianę. A takie trójwymiarowe dekoracje będą świetnym sposobem na wprowadzenie trochę urozmaicenia. W tych pomieszczeniach najczęściej wykorzystuje się złączone ze sobą, ozdobne listwy, tworząc różne, geometryczne wzory. Można je pomalować farbą na kolor ściany lub pozostawić białe.

Ciekawym pomysłem jest zaaranżowanie listew sztukateryjnych jako rozgraniczników koloru. Każda z płaszczyzn ściany w mieszkaniu odgrodzona listwą powinna być pomalowana na inny odcień (lub w ogóle dwa kontrastujące ze sobą kolory). Tym sposobem można stworzyć naprawdę nietypową dekorację, która idealnie będzie się zgrywać z resztą aranżacji nowoczesnego mieszkania.

W salonie i jadalni listwy wcale nie muszą być położone na całej ścianie. Można za ich pomocą zrobić obramowanie dla obrazów, zdjęć lub oświetlenia. Można także ułożyć tylko kilka prostokątów w dolnej części ściany, górną pozostawiając gładką. Możliwości jest mnóstwo.

A może sztukateria ścienna do kuchni?

W kuchni oczywiście także znajdzie się miejsce na sztukaterię ścienną. Zwłaszcza jeśli aranżacja jest bardziej elegancka. Zarówno klasyczne, rustykalne kuchnie, jak i nowoczesne przestrzenie idealnie zareagują na sztukaterię. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie listew, tak jak w salonie. Można jednak także postawić na listwy przysufitowe – bogato zdobione, lub wręcz przeciwnie, nieco bardziej skromne, będą obniżać pomieszczenie i dodawać mu przytulności.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%