Zamknij

Przebranżowienie. Jak wytłumaczyć w liście motywacyjnym zmianę branży?

00:00, 26.04.2022 | materiał partnera

List motywacyjny to bardzo często pierwsza forma bezpośredniego kontaktu z potencjalnym pracodawcą, dlatego dobrze jest wykorzystać go jako okazję do jak najlepszego zaprezentowania się. Istnieją elementy, którymi nie zawsze kandydat chce się pochwalić – należą do nich luki w życiorysie zawodowym, urlopy w trakcie edukacji czy właśnie przebranżowienie. W jaki sposób podejść do tego tematu, aby zamienić potencjalną wadę w atut? Jak opowiadać o zmianie zawodu i jej przyczynach?

Przyczyny przebranżowienia – uzasadnienie ważnych zmian

Rynek pracy jest niezwykle dynamiczny, szczególnie w czasach zaawansowanego rozwoju. Niemal codziennie pojawiają się jakieś nowinki — zarówno jeśli chodzi o nowoczesne stanowiska, jak i innowacyjne technologie, do których potrzebni są specjalistycznie wykwalifikowani pracownicy. Reakcja na zmiany odbywa się na wielu płaszczyznach i u wielu osób rodzi chęć lub potrzebę obrania innej ścieżki zawodowej. Jak można podzielić przyczyny przebranżowienia?

Osobista chęć zmiany

Modyfikacje planów, rezygnacja z dawnych (lub podejmowanie nowych) zainteresowań, sytuacja osobista, w tym ekonomiczna – to prywatne powody, które mogą wpływać na chęć przebranżowienia. O ile sam proces jest dobrze zorganizowany, trzeba mieć na uwadze, że decyzja o zmianie pola biznesowego działania nie jest dla rekrutera negatywną informacją, niezależnie od wieku oraz osiągnięć. Pobudki powiązane z ambicjami oraz prywatne motywacje stanowią zdecydowanie łatwiejszy scenariusz i stosunkowo komfortowy dla osoby poszukującej nowego stanowiska.

Zewnętrzny kryzys na rynku pracy

W związku z dynamicznym rozwojem na rynku — powstawaniem nowych technologii, unowocześnianiem zakładów produkcyjnych, coraz bardziej zaawansowaną sztuczną inteligencją — niektóre stanowiska ulegają likwidacji. Nie mniej skomplikowana jest sytuacja kryzysu ekonomicznego, gdy pracodawcy muszą decydować się na redukcję zatrudnień. Proces przebranżowienia stanowi wtedy konieczność, a szybka reakcja na zmiany będzie atutem w oczach przyszłego pracodawcy. Niezależnie od przyczyn, konkretna ścieżka kariery powinna być świadomym i przemyślanym wyborem.

Gdzie umieścić informację o przebranżowieniu – w CV czy tylko w liście?

Przy próbie zdobycia pracy w nowej branży sposób powiadomienia rekrutera o zmianie kwalifikacji jest bardzo istotny. CV, jako swego rodzaju wizytówka, na ogół wymaga zachowania chronologii, zatem nieuwzględnienie zmian czy przerw byłoby niezwykle trudne. Wyjątek stanowi okres początku kariery zawodowej, np. w trakcie studiów. Jeśli jedyne doświadczenie zawodowe, jakim można się pochwalić w CV, wiąże się z pracą w kompletnie innym charakterze niż ten, którego dotyczą rozwój i aspiracje, nie zawsze będzie na tyle istotne, by wyszczególniać je w życiorysie.

Dobrym sposobem na zakomunikowanie zmian zawodowych w CV jest — zdaniem ekspertów — zastosowanie hybrydowego modelu. Na czym on polega? Prócz tradycyjnego, chronologicznego spisu stanowisk pracy wyszczególnia się w nim kompetencje oraz zdobyte umiejętności, które mogą wpływać na korzyść danej aplikacji. Przyciągnięcie uwagi do prawdziwych atutów sprawia, że brak doświadczenia zawodowego nie rzuca się od razu w oczy i nie dyskwalifikuje kandydata.

Autoprezentacja – jak opisać własne talenty w pracy, z którą nie miało się do czynienia?

Właściwe przedstawienie talentów okazuje się niezwykle ważne. W liście motywacyjnym znajduje się nieco więcej przestrzeni na niewielką opowieść o sobie, jednak należy mieć na uwadze, że powinien on zachować możliwie zwięzłą formę. Warto opisać swoje kompetencje, potwierdzając je stosownymi zaświadczeniami takimi jak standaryzowany test talentów. Dobrze również podkreślić, jaki rodzaj doświadczeń zdobytych na poprzednich stanowiskach będzie atutem w nowej branży – np. kontakt z ludźmi lub praca w szczególnych warunkach. Przyda się informacja zarówno dotycząca kompetencji twardych, jak i miękkich.

Kursy oraz certyfikaty – na co warto się powołać?

Szkolenia, kursy, warsztaty – istnieją rozmaite szanse na poszerzanie kompetencji w danej dziedzinie. W niektórych branżach pochwalenie się specjalnym certyfikatem staje się nieodzownym warunkiem powodzenia w rekrutacji, w innych – mają one nieco bardziej bagatelne znaczenie. W momencie, gdy nie można pochwalić się takimi atutami jak wykształcenie kierunkowe czy praca w zawodzie, potwierdzenie zdobytej wiedzy oraz umiejętności w formie stosownego certyfikatu zazwyczaj okazuje się dobrym pomysłem. Warto jednak pamiętać, że lepiej, aby były to renomowane jednostki edukacyjne.

Jak rozpocząć list motywacyjny w przypadku przebranżowania?

W jaki sposób poinformować rekrutera o przebranżowieniu? Czy wykorzystać ten temat do stworzenia mocnego początku listu, który zachęci do czytania, czy jednak zdecydować się na standardowy, chronologiczny układ? Oba sposoby mają wiele zalet, a dużo zależy od konkretnej sytuacji – zawsze w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się oczekiwaniom pracodawcy wobec przyszłego pracownika i dostosować do tego charakter narracji. Na przykład w branży artystycznej kreatywny wstęp będzie rewelacyjnym pomysłem, lecz ubiegając się o stanowisko urzędowe, lepiej pomyśleć o ograniczeniu tzw. efektów specjalnych.

Rzeczą, którą bezwzględnie należy mieć na uwadze, jest prosty i jasny przekaz treści – list motywacyjny przy zmianie branży od początku do końca musi być klarowny i nie może powodować wrażenia, że osoba ubiegająca się o stanowisko ma coś do ukrycia. Specjaliści od rekrutacji zalecają posługiwanie się konkretami, które uzupełnią suchy życiorys zawarty w CV.

Osoby, które decydują się na przebranżowienie z dowolnych pobudek, powinny zdecydować się na jasną komunikację. List motywacyjny dołączony do CV to szansa na pokazanie się od najlepszej strony, z uwzględnieniem kompetencji i kwalifikacji, których nie sposób dobrze opisać w krótkim życiorysie. Jest to zatem rodzaj karty przetargowej, którą warto jak najlepiej wykorzystać.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%