Zamknij

Jaki internet na wieś albo do małego miasta wybrać?

12:20, 27.04.2022 | artykuł sponsorowany

Mieszkasz w małej miejscowości i nie masz możliwości zainstalowania szybkiego łącza światłowodowego w domu? Sprawdź, jaki internet możesz wybrać, i dowiedz się, na jakie jego parametry zwracać uwagę.

Internet satelitarny

Jest to łącze o praktycznie nieograniczonym zasięgu. Można więc korzystać z internetu satelitarnego bez względu na miejsce zamieszkania. Jego wadą są jednak duże koszty – zarówno instalacji, jak i używania. Istnieje również ograniczenie w postaci limitów danych oraz dużych opóźnień w transmisji.

Internet radiowy

Łącze radiowe również jest dostępne w niemal każdej lokalizacji, jednak dobrą siłę sygnału można uzyskać jedynie w pobliżu nadajników. Internet taki nie ma żadnych ograniczeń w transmisji danych, dlatego może sprawdzić się jako stałe łącze w domu. Jego montaż jest stosunkowo łatwy i niezbyt kosztowny. Internetowa sieć radiowa cechuje się jednak sporą podatnością na zakłócenia, związane zwłaszcza z warunkami pogodowymi. Łącze może więc nie działać na skutek burzy czy silnego wiatru.

Internet mobilny

Najlepszym rozwiązaniem dla mieszkańców wsi i małych miasteczek będzie wybór internetu mobilnego. Jest to łącze bezprzewodowe, czyli niewymagające okablowania. Można korzystać z niego w dowolnym miejscu, które znajduje się w zasięgu sieci operatora. Aby łączyć się z internetem mobilnym w domu, należy umieścić kartę SIM w routerze i skonfigurować połączenie Wi-Fi. Takie łącze jest limitowane pod względem transferu danych. Po wykorzystaniu pakietu prędkość internetu zauważalnie zwalnia.

Jaki internet mobilny wybrać?

Wybór internetu mobilnego warto uzależnić zwłaszcza od dostępnej technologii. Najlepszymi parametrami, zbliżonymi do światłowodów, cechuje się internet mobilny 5G. Dorównuje im zarówno pod względem prędkości pobierania i wysyłania, jak i stabilności. Łącze 5G nie jest niestety dostępne na terenie wielu polskich wsi i małych miast. Warto wtedy zdecydować się na internet mobilny LTE 4G.

Dobrze będzie upewnić się, że operator nie nakłada żadnych limitów prędkości internetu w ramach dostępnego pakietu. Po wykorzystaniu transferu danych prędkość zazwyczaj spada do kilkudziesięciu Kb/s – jest to wartość uniemożliwiająca dalsze korzystanie z łącza. Niektórzy operatorzy pozostawiają jednak do dyspozycji znacznie większą prędkość, np. 1 Mb/s.

Ważnym kryterium wyboru powinna być również wielkość pakietu danych. Jeśli internet mobilny będzie służyć jako łącze domowe, należy wybrać ofertę z jak największym limitem transferu, np. 500 GB czy 1000 GB. Jest to wskazane zwłaszcza wtedy, gdy będą z niego korzystać wszyscy domownicy. Duży pakiet danych przyda się m.in. do gier, pobierania sporej wielkości plików, oglądania filmów czy streamowania. Dla jednej osoby, wykorzystującej internet głównie do przeglądania stron, wystarczający może okazać się pakiet internetu mobilnego 30 GB czy 100 GB.

Warto także sprawdzić, czy operator oferuje bonusy do abonamentu, np. system antywirusowy, modem czy router. Można zdecydować się na zawarcie umowy krótkoterminowej lub na czas nieokreślony, co pozwoli bez konsekwencji ją zerwać, kiedy w przyszłości pojawi się możliwość zainstalowania w domu internetu światłowodowego.

Internet mobilny od Netii

Aby uzyskać szybki i stabilny internet w całym domu, warto wybrać internet domowy LTE od Netii. Można zdecydować się na jeden z trzech pakietów, różniących się limitem transferu danych – 100 GB, 500 GB lub 100 GB. W cenie abonamentu klient otrzymuje router z zewnętrzną anteną oraz wzmocnioną kartę SIM, odporną na każde warunki atmosferyczne. Dzięki temu może uzyskać dobrą siłę sygnału w całym domu.

Inną opcją jest internet hybrydowy, czyli umożliwiający korzystanie zarówno z nielimitowanego łącza stacjonarnego (prędkość do 100 Mb/s), jak i internetu mobilnego – 200 GB do wykorzystania w nocy i 100 GB w ciągu dnia. W ofercie Netii dostępne są również standardowe pakiety internetu mobilnego LTE (30 GB lub 100 GB) i 5G (500 GB lub 1000 GB).

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%