Zamknij

Budowa fundamentów — główne etapy prac, fundament krok po kroku

15:33, 11.05.2022 | materiał partnera

Różne budynki wymagają różnych fundamentów. Zależy to od planowanego obciążenia konstrukcji na grunt i bezpośrednio jego rodzaju, na którym konstrukcja zostanie zbudowana. Omówimy, jak zbudować fundament pod dom krok po kroku.

Typy wykonania fundamentu przy budowie domu

Na budowach domów wykonują dwa rodzaje fundamentów:

1.Fundament pośredni lub potocznie mówią głęboki, wykonuje się w gruntach słabonośnych i składa się z oddzielnych części. Ta wersja budowa fundamentów jest odpowiednia dla wszystkich budynków, w których konstrukcja opiera się na głębokich warstwach gruntowych tylko w kilku miejscach, w zależności od panujących warunków w regionie;

2. Fundament bezpośredni lub tradycyjny, to najlepszy wybór przy budowie domu jednorodzinnego, letniskowego lub garażu. Aby stworzyć taki fundament, należy wykopać rów o szerokości ściany, wykonać szalunek lub w niektórych przypadkach bez niego, ułożyć zbrojenie w razie potrzeby i wypełnić betonem. Do tego rodzaju budowa fundamentów Gdańsk można liczyć płyty, ławę i stopę. Fundament płytowy polega na wypełnieniu dużej powierzchni betonem w celu stworzenia płaskiej i nośnej powierzchni oraz dodatkowej ochrony przed podciąganiem wód gruntowych. Pod taki fundament należy zrobić warstwę żwiru o wysokości 30 cm, jako dodatkowe zabezpieczenie przed przemarzaniem.

Jak zrobić fundament pośredni pod dom?

Czasami się nie da zbudować dom na najtańszym i najprostszym fundamencie, ponieważ nie zawsze mocne warstwy znajdują się na powierzchni. Jeśli warunki regionu nam nie sprzyjają to rozwiązaniem będzie tylko fundament pośredni, tzw. głęboki. Przede wszystkim przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac musimy wykonać badanie geotechniczne, ponieważ to podstawa początku każdej budowy fundamentu. Badają grunt poprzez wykonanie odwiertów, pobierając próbki dla rozpoznania geologii terenu. Kolejne jest sondowanie, któremu dzięki ostatecznie wyznaczają warstwę gruntu dla oparcia naszej konstrukcji budowlanej.

Najpopularniejszym sposobem budowa fundamentów Lublin pośredniego są pale fundamentowe. Według technologii wykonania one dzielą się na:

  • Pale prefabrykowane. Wykonują je z wytrzymałego betonu w odpowiednich formach, następnie wbijają w grunt;
  • Pale Vibro-Fundex i Vibrex. Taka pala się wykonuje w gruncie poprzez wbijanie stalowej rury, a następnie zalewana betonem;
  • Pale CFA. Wykonuje się poprzez wkręcenie świdra w grunt fundamentu do potrzebnej głębokości, następnie w trakcie wyciągania odwiert wypełnia się betonem przez przewód wiertniczy.

Wykonanie fundamentu bezpośredniego

Najczęściej dla domów jednorodzinnych wykonują fundamenty bezpośrednie lub tradycyjne. Przed rozpoczęciem prac najpierw działa geodeta, który wyznacza wszystkie niezbędne rzeczy dla fundamentów. Wytycza jak punkt zero, tak i resztę: poziom, osie, granicy i wysokości fundamentu. Następnym krokiem jest badanie geotechniczne, dokładnie jak omówiliśmy wcześniej w przypadku badania pod fundament pośredni. Dalej rozpoczynamy krok po kroku pracę z wykonania wykopów pod zalewanie ławy fundamentowej. Ławy, zwłaszcza drutowe, mają wymiary dostosowane do warunków gruntu. Przy zwartym gruncie robimy szalunki ziemne, natomiast przy sypkim wykonujemy z desek.

Najtańszy szalunek to konstrukcja z desek lub sklejki, która jest łatwa w montażu i demontażu. Szalunek należy montować równie jak na wypoziomowanej powierzchni fundamentu, tak i szczelnie przykładając do ziemi. Przy wykonaniu szalunku ziemnego dla stabilizacji gruntu wylewamy dno fundamentu chudym betonem, później to zapobiegnie mieszaniu ziemi z mocnym betonem. Następnie w razie potrzeby wiążemy zbrojenie fundamentu i zalewamy beton. Jeśli w wykopie pod fundament występuje woda, należy zalewać beton warstwami, żeby ona się przemieściła.

Budujemy ściany fundamentowe pod dom

Jeśli fundamenty domów, które nie są obciążone piwnicą, mogą być murowane i monolityczne, to w przypadku domów z piwnicami pożądane są ściany betonowe monolityczne. Beton to najtańszy ze wszystkich materiałów wykorzystywanych do budowy ścian fundamentowych domu, ale ze względu na czasochłonne i drogie szalunki, optymalnym jest zlecenie wykonania fundamentu firmie budowlanej, która posiada w swoim asortymencie gotowy sprzęt wielokrotnego użytku.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%