Zamknij
REKLAMA

Sprawy spadkowe – kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika?

08:32, 20.04.2018 | Materiały Partnera
Skomentuj
Fot. Materiał partnera

Sprawy o stwierdzenie nabycia spadku są jednymi z najprostszych, jeżeli chodzi o prawo cywilne. W większości przypadków wystarczy jedno posiedzenie sądu, aby zakończyć postępowanie. Nieco bardziej skomplikowane są sprawy o dział spadku. Jednak w jednym i w drugim przypadku niekiedy zdarzają się sytuacje. Kiedy pomoc prawnika okazuje się niezbędna. Co warto wiedzieć na ten temat i kiedy najlepiej skorzystać z pomocy prawnika?

Składanie wniosku do sądu – co trzeba przygotować?

W celu założenia sprawy sądowej należy złożyć wniosek. Do wniosku, w którym wymienione powinny być wszystkie strony postępowania, należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej (mogą to być znaczki skarbowe naklejone na wniosek lub potwierdzenie przelewu na konto sądu), a także odpisy wniosku dla wszystkich uczestników postępowania. Dodatkowo muszą być również załączone odpowiednie dokumenty. W przypadku sprawy o stwierdzenia nabycia spadku są to akty stanu cywilnego (dla spadkodawcy będzie to akt zgonu, dla uczestników akty urodzenia i małżeństw). Jeżeli nabycie spadku odbywa się na podstawie testamentu, również on powinien być dołączony do wniosku. W przypadku sprawy o dział spadku do wniosku należy załączyć postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku oraz ewentualnie dokumenty dla przedmiotów podlegających podziałowi (np. akty własności nieruchomości).

Wypełnienie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku zazwyczaj nie wymaga pomocy prawnika. Nieco inaczej jest w sprawach o dział spadku, kiedy między spadkobiercami nie ma zgody, co do sposobu podziału spadku. Wówczas prawnik może podpowiedzieć, w jaki sposób przygotować wniosek, jakie wnioski dowodowe złożyć i jakie dokumenty należy dołączyć. W przypadku, gdy możliwe są negocjacje. Może on również przygotować wraz ze stronami wstępną treść ugody.

Pełnomocnictwo procesowe

Jeżeli sprawa jest skomplikowana lub strony nie mogą dojść do porozumienia warto zastanowić się nad wybraniem pełnomocnika procesowego. Jeżeli będzie to prawnik, dobrze jest wybrać kancelarię, która specjalizuje się w określonych sprawach.Pełnomocnik może wtedy reprezentować mocodawcę przed sądem bez konieczności jego przebywania na rozprawie. Więcej na temat pełnomocnictwa i doradztwa prawnego można przeczytać na stronie gptogatus.pl.

 

(Materiały Partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone