Zamknij
REKLAMA

W poszukiwaniu części zamiennych. Ile warte są zamienniki?

10:29, 11.05.2018 | Materiały partnera
Skomentuj
Fot. Materiały partnera

Podobnie jak do samochodów, również do maszyn budowlanych i rolniczych można kupić zamienniki oryginalnych części. I podobnie jak w przypadku części samochodowych, opinie na ich temat bywają bardzo różne. Ceny co prawda mogą być niższe, ale i jakość nie zawsze jest w pełni zgodna z oryginałem. Ile naprawdę warte są zamienniki?

Kto produkuje zamienniki?

Nie każdy element konstrukcji maszyn jest chroniony w szczególny sposób. Często nawet samym producentom zależy na tym, aby w ich sprzęcie można było montować zamienniki – dzięki temu same maszyny będą mogły stać się popularniejsze. Tak naprawdę więc większość na przykład części do Case czy New Holland mogą produkować wszystkie firmy. Nie wszystkie marki są jednak równie dobre. Warto tu zaznaczyć, że czasem grupa kapitałowa producenta maszyn ma też inne marki, które zajmują się wyrobem elementów konstrukcyjnych i materiałów eksploatacyjnych, więc sytuacja nie zawsze jest oczywista.

Jak poznać dobre części

Nie każdy chce kupować zamienniki, ale jeśli już, to wszystkim zależy na ich jak najwyższej jakości. Warto – jeśli brakuje argumentów pozwalających bezpośrednio oceniać jakość konkretnej części czy marki – odnieść się do renomy dystrybutora. I tak na przykład na stronie https://cemasz.pl/czesci-do-maszyn/case/ można kupić tylko oryginalne części do Case, ale już do innych marek – również zamienniki.

Często dystrybutorzy mają własne laboratoria, w których kontrolują parametry sprzedawanych części i jeśli stwierdzą, że odbiegają one od specyfikacji oryginałów, to po prostu nie trafiają nawet do magazynu. Generalnie warto ufać dobrym sprzedawcom. Zawsze są oni na czasie i wiedzą, kiedy na rynku pojawia się nowa marka zamienników, albo kiedy z jakiegoś powodu wręcz opłaca się stawiać na inne marki, a nie na oryginalne części zamienne. Takie przypadki dotyczą na przykład okresu bezpośrednio po modernizacji linii produkcyjnej, kiedy jakość jeszcze się nie ustaliła na zwykłym poziomie.

Wizualna ocena we własnym zakresie

Nawet w najlepszym sklepie warto podchodzić z rezerwą do zapewnień sprzedawcy. Dokładne oględziny każdej zakupionej części wcale nie zajmują wiele czasu, a pozwalają wychwycić wady fabryczne, które są nieuniknione przy masowej produkcji elementów. O ich występowaniu mogą świadczyć odbarwienia, nierówności powierzchni, zbyt mała lub zbyt duża masa albo odchylenia od standardowych wymiarów.

Zaufanie do sprzedawcy jest więc bardzo istotne, ale nawet po zakupach u najlepszych i sprawdzonych dystrybutorów warto jeszcze przed montażem przyjrzeć się kupionym elementom i ocenić, czy są one zgodne z wymogami producenta maszyny. Dotyczy to również części oryginalnych i z autoryzowanej sieci dystrybucji.

(Materiały partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone