Zamknij

Co musisz wiedzieć, zanim pierwszy raz polecisz

20:11, 04.06.2018 | Materiały partnera
Skomentuj
Fot. Materiały partnera

Chociaż Polacy z roku na rok coraz częściej latają samolotami pasażerskimi, wciąż nie brak takich, którzy pierwszy lot mają dopiero przed sobą. Najczęściej cieszą się na taką podróż, choć bywa, że i nieco nią stresują. Co zatem warto wiedzieć przed pierwszą podróżą samolotem?

Zakładając, że mamy już bilet: bezpośrednio przed lotem trzeba dokonać odprawy. Można to zrobić on-line albo dopiero na lotnisku. Formalności sprowadzają się do uzyskania karty pokładowej, a więc dokumentu uprawniającego do wejścia na pokład samolotu i zawierającego numer miejsca. Kto odprawi się odpowiednio wcześniej, może sobie miejsce wybrać. Pozostałym zostaną przydzielone pozostałe, wolne fotele.

O samej odprawie na lotnisku można przeczytać pod adresem https://orangeparking.pl/blog/odprawa-na-lotnisku-krok-po-kroku. W jej trakcie nadajemy także tzw. bagaż rejestrowany, a więc ten, którego nie będziemy mieli przy sobie podczas lotu. Bagaż ten odbędzie podróż w specjalnym luku pod kabiną pasażerską. Istnieje wiele ograniczeń odnośnie do przedmiotów, jakie mogą się znajdować w bagażu podręcznym – warto się zapoznać z zasadami obowiązującymi w danej linii lotniczej. Wielu pozornie zwyczajnych rzeczy nie wolno mieć ze sobą, w tym np. płynów w ilościach większych niż dozwolona. Napoje można jednak kupić w strefie odlotów i wziąć ze sobą na pokład.

Jak przejść przez bramkę

Kontrola bezpieczeństwa nie jest rzeczą przyjemną, ale wszyscy chcemy bezpiecznie dolecieć do celu. Aby ją przejść bez problemów, należy przed rozpoczęciem kontroli pozbyć się wszelkich metalowych przedmiotów poza drobną biżuterią (np. obrączka ślubna) i włożyć je do pojemnika. Podobnie należy postąpić z urządzeniami elektronicznymi (telefon, smartfon, laptop, aparat cyfrowy). Detektor metalu zareaguje na metalowe sprzączki pasków, szelek itp. – trzeba je zdjąć, a najlepiej po prostu nie wyruszać w nich na lotnisko.

Nie prowokuj kontrolera

Warto wiedzieć, że kontrolerzy będą tym bardziej drobiazgowi i uważni, im więcej zakamarków może zawierać odzież pasażera. Obszerna spódnica lub suknia albo raperskie spodnie z niezliczonymi kieszeniami prawdopodobnie zainteresują kontrolera i zostaniemy dokładniej przeszukani. Najlepszy jest więc ubiór sygnalizujący „niczego nie ukrywam, nawet nie mam gdzie”. Nie należy natomiast – zwłaszcza w upalne letnie dni – ubierać się zbyt lekko. Na pokładzie pracuje cały czas klimatyzacja i może być nam chłodno. Bywa nawet niekiedy, że ktoś się podczas lotu przeziębi.

Na zdrowie i na wszelki wypadek

W czasie lotu warto skorzystać z podawanych przez obsługę napojów albo popijać od czasu do czasu to, co zabraliśmy ze sobą, np. wodę mineralną. Powietrze w kabinie pasażerskiej jest bardzo suche, trzeba się więc nawadniać. Byle bez przesady, bo to z kolei skaże nas na wędrówki do samolotowej toalety.

Wielu pasażerów uskarża się na niskie ciśnienie w kabinie, powodujące coś w rodzaju ogłuchnięcia. Rzeczywiście, na słuchanie podczas lotu muzyki albo prowadzenie konwersacji lepiej się nie nastawiać. Dobrze też mieć ze sobą, tak na wszelki wypadek, aspirynę albo inny środek przeciwbólowy: czasami różnica ciśnień wywołuje bóle głowy.

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone