Zamknij

Monitoring GPS – wsparcie w zarządzaniu flotą

00:00, 03.07.2018 | Artykuł sponsorowany

Global Positioning System, czyli właśnie GPS, to system, który został opracowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Obecnie używany jest na całym świecie w celu dostarczania użytkownikom informacji o ich położeniu oraz ułatwienia nawigacji w terenie. To system darmowy, z którego może korzystać każdy.

W ramach systemu GPS działają trzy elementy:

  • satelity orbitujące wokół ziemi,
  • naziemne stacje kontrolne i monitorujące,
  • odbiorniki sygnału.

Pod kątem technicznym, działanie systemu polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Zatem aby dowiedzieć się o swojej pozycji, musimy posiadać odpowiedni odbiornik GPS, który może być zamontowany w smartfonie czy nawigacji.

Monitoring GPS w biznesie

Odbiorniki GPS używane są również w celu monitorowania położenia pojazdów, a potem prowadzenia zaawansowanych analiz na podstawie zgromadzonych informacji. Takie rozwiązanie stosowane jest głównie w branży transportowej i spedycyjnej, ale również w innych firmach, w których ważne jest uzyskanie informacji o położeniu pojazdów czy maszyn, na przykład w branży budowlanej, komunalnej, w rolnictwie, służbach leśnych. Dostarcza je między innymi firma INFIS www.infis.pl/monitoring-pojazdow-gps.

Dzisiaj z monitoringu GPS korzysta coraz więcej przedsiębiorstw także w Polsce, ponieważ wdrożenie tego rodzaju systemu niesie ze sobą szereg korzyści. Dlaczego warto zdecydować się na taką inwestycję w biznesie?

Aktualna informacja o położeniu pojazdu

Zamontowany w samochodzie odbiornik GPS pozwala na uzyskanie dokładnej informacji o położeniu konkretnego pojazdu – dzięki temu przedsiębiorca wie, gdzie obecnie znajdują się jego samochody czy maszyny.

Informacje o położeniu pojazdu mogą być również zapisywane, dlatego wtedy możliwe jest opisanie całej pokonanej trasy. Na tej podstawie przedsiębiorstwa wykonują specjalne zestawienia pozwalające na jeszcze efektywniejsze planowanie i zarządzanie flotą.

Zmniejszenie nadużyć

Kolejną korzyścią wynikającą z wdrożenia systemu monitorującego GPS jest zmniejszenie nadużyć przez zdyscyplinowanie kierowców. Pracownik, który ma świadomość tego, że w jego samochodzie znajduje się system GPS, będzie wiedział, że nie może używać pojazdu do celów prywatnych. Będzie również zachowywał odpowiednią prędkość na drodze, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, że pracodawca ma wgląd w informacje dotyczące jego jazdy.

Oczywiście prowadzi to również do uzyskania jeszcze większych oszczędności, ponieważ pracodawca nie musi płacić za paliwo, którego wykorzystanie nie będzie związane z jego działalnością.

Poprawa bezpieczeństwa floty

Nie możemy zapominać też o tym, że GPS pozwala na łatwe określenie pozycji danego pojazdu, a tym samym pozwala także na poprawienie bezpieczeństwa floty. Gdy dojdzie do kradzieży, wówczas określenie pozycji samochodu zajmie dosłownie chwilę.

Łatwiejsze rozliczanie czasu pracy kierowców

Systemy GPS współpracujące z nowoczesnym oprogramowaniem pozwalają również na prowadzenie szeregu różnych analiz oraz rozliczeń. Bardzo dobrym przykładem jest możliwość rozliczania pracy kierowców na podstawie danych z systemu GPS.

Taką opcję ma między innymi wspomniany już INFIS, który dostarcza system Infis Fleet Analyst – jest to rozbudowane, ale przy tym proste w obsłudze oprogramowanie dostępne na komputerach oraz urządzeniach mobilnych, dzięki któremu można otrzymać dostęp do wszystkich danych związanych z położeniem pojazdów oraz do analiz prowadzonych na tej właśnie podstawie.

(Artykuł sponsorowany)
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone