Zamknij

Parterowy, a może z poddaszem użytkowym - jaki projekt domu wybrać?

10:33, 30.07.2018 | Artykuł sponsorowany

To, co popularne

Spośród najbardziej popularnych, wybieranych przez największą liczbę ludzi, na uwagę zasługują dwa rodzaje projektów: parterowe i z poddaszem użytkowym. Są one praktycznie w ofercie każdej firmy, która proponuje gotowe rozwiązania (na przykład projekty domów z poddaszem -- domoweklimaty.pl), bo z jednej strony ich popularność, a z drugiej nieocenione zalety świadczą o tym, że są i będą wybierane jeszcze bardzo długo. Co ostatecznie wybrać? Zadanie na pewno nie jest łatwe…

Zacznijmy od parterowych

Takie budynki stawia się dość szybko i sprawnie, bo budowa jest stosunkowo łatwa. Nietrudno też ograniczyć koszty z tego powodu, że dom nie wymaga dodatkowych stropów i podłóg. To świetne miejsce do życia dla wszystkich, którzy swobodniej będą czuć się na jednej kondygnacji, czyli dla osób starszych oraz schorowanych.

Poza tym taki rozkład domu pozwala na lepszą komunikację między domownikami, co może sprzyjać umacnianiu więzi rodzinnych. Aranżacja wnętrz również nie pociągnie za sobą dużych kosztów, ponieważ będą tu pasować standardowe meble, dostępne w wielu sklepach. Co ważne, zwłaszcza dla ludzi ceniących sobie bliskość natury - praktycznie z każdego pomieszczenia można zaprojektować wyjście do ogrodu.

A jak prezentują się domy z poddaszem?

To bardzo dobry wybór, jeśli myślimy szczególnie o energooszczędności. To dlatego, że ogrzane na parterze powietrze, gdy unosi się ku górze, nie wydostaje się szybko przez dach, lecz zostaje tam dłużej, podnosząc temperaturę wnętrz usytuowanych na poddaszu. Żeby jednak tak się stało, musi być szczelnie wykonana izolacja przegród zewnętrznych oraz dachu.

Taki dom ma mniejszą powierzchnię zabudowy, a więc łatwiej jest go usytuować nawet na niewielkiej działce, jak i na terenie o nieregularnym kształcie. Mamy tu możliwość funkcjonalnego wydzielenia dwóch stref: dziennej i nocnej, w których salon i kuchnia zlokalizowane są na parterze, na piętrze zaś jest miejsce dla wszystkich sypialni. To szczególnie wygodne, gdyw jednym domu zamieszkuje rodzina dwupokoleniowa.

Widzimy, że te dwa projekty domów bardzo się od siebie różnią, ale to naturalne, bo są zupełnie inne. Jeśli faktycznie myślimy o jednym z nich, powinniśmy poważnie się zastanowić, który będzie dla nas lepszy. A może mamy większe środki pieniężne i jesteśmy w stanie pozwolić sobie na coś więcej? Jeśli tak, zapraszamy do artykułu: “Najciekawsze projekty domów w wersji ekskluzywnej - gdzie warto ich szukać?”.

(Artykuł sponsorowany)
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone