Jest wiele czynników decydujących o tym, czy śpimy smacznie, komfortowo i zdrowo. Decyduje o tym sypialnia, temperatura w niej panująca, stopień zaciemnienia, ilość tlenu etc. Bardzo ważny jest mebel do spania lub materac – musi być wygodny, nie za twardy i nie za miękki. Ogromną rolę odgrywa też poduszka: właściwie dobrana, zapewnia nie tylko prawidłowy wypoczynek, ale i zdrowie. Jej właściwości mogą mieć wpływ m.in. na komfort (lub bóle) kręgosłupa szyjnego, a także na ciśnienie krwi.
Pokrycie i wypełnienie
Zacznijmy od pokrycia. Specjaliści twierdzą, że najlepszym materiałem pokryciowym jest bawełna, naturalna i umożliwiająca skórze oddychanie. Na rynku dominują pokrycia poliestrowe, ale to już materiały syntetyczne. Szczególną uwagę na pokrycie powinni zwracać alergicy, dla których niektórzy producenci wytwarzają pokrycia poduszek z substancjami antybakteryjnymi i antyalergicznymi, jak choćby jony srebra. Pokrycie powinno być solidne, odporne na rozrywanie.
Poliester stanowi też wypełnienie najtańszych poduszek. Jego zaletą jest fakt, że nie uczula, nie sprzyja namnażaniu się roztoczy i można go prać w wysokich temperaturach. Co jakiś czas można zatem poduszkę odświeżyć, co jest zresztą bardzo wskazane. Niestety, wypełnienia poliestrowe po pewnym czasie przestają być dostatecznie puszyste.
Popularnym, antyalergicznym i zawsze puszystym wypełnieniem jest natomiast silikon. Jego włókienka do złudzenia przypominają puch. Ciekawą kombinację stanowią wypełnienia z silikonu i włókna z miąższu bambusa. Mają naturalne działanie antybakteryjne, długo zachowują puszystość. Poduszki z takim wypełnieniem można kupić w sklepie www.bertax.pl.
Tradycyjnym wypełnieniem jest puch, ale wiele osób ma nań uczulenie. Ze względu na cenę, przeważnie mieszany jest z pierzem. Im więcej puchu w takiej mieszance, tym wypełnienie jest lepsze. Warto stawiać przy tym na surowiec z gęsi – ten z kaczek jest gorszy jakościowo.
Rozmaite poduszki terapeutyczne, często specjalnie profilowane, wypełniane są termoelastyczną pianką lub lateksem. Takie wypełnienia znakomicie dopasowują się do głowy i szyi śpiącego użytkownika.
Wysokość poduszki
Wysokość poduszki należy dobrać, biorąc pod uwagę ulubioną pozycję w czasie snu. Kto lubi spać na brzuchu i w tej pozycji spędza większość nocy, powinien używać niskiej poduszki, a więc mającej nie więcej niż 5 cm grubości. Poduszki średnie przeznaczone są dla sypiających głównie na plecach, natomiast miłośnicy spania na boku powinni wybierać poduszki wysokie, grubsze niż 10 cm. Wszystko to dotyczy poduszek tradycyjnych – te specjalne, ortopedyczne i terapeutyczne mogą mieć inną wysokość.
Wielkość poduszki
Najbardziej obecnie zalecane rozmiary tradycyjnej poduszki to ok. 40×70 cm. Chodzi o to, by na poduszce spoczywała tylko głowa i szyja, natomiast reszta ciała wyłącznie na materacu. Poduszki ortopedyczne produkowane są w różnych rozmiarach i mogą mieć nietypowy kształt, trudno więc w ich wypadku przesądzać o wymiarach.
Niezależnie od wyboru poduszki, trzeba pamiętać o częstych zmianach pościeli, gromadzącej drobiny naskórka. Są one pożywką dla roztoczy, szkodliwych nie tylko dla alergików, dlatego higiena pościeli jest ogromnie
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz