Zamknij

Istotny element łóżka: poduszka

12:53, 13.08.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Jest wiele czynników decydujących o tym, czy śpimy smacznie, komfortowo i zdrowo. Decyduje o tym sypialnia, temperatura w niej panująca, stopień zaciemnienia, ilość tlenu etc. Bardzo ważny jest mebel do spania lub materac – musi być wygodny, nie za twardy i nie za miękki. Ogromną rolę odgrywa też poduszka: właściwie dobrana, zapewnia nie tylko prawidłowy wypoczynek, ale i zdrowie. Jej właściwości mogą mieć wpływ m.in. na komfort (lub bóle) kręgosłupa szyjnego, a także na ciśnienie krwi.

Pokrycie i wypełnienie

Zacznijmy od pokrycia. Specjaliści twierdzą, że najlepszym materiałem pokryciowym jest bawełna, naturalna i umożliwiająca skórze oddychanie. Na rynku dominują pokrycia poliestrowe, ale to już materiały syntetyczne. Szczególną uwagę na pokrycie powinni zwracać alergicy, dla których niektórzy producenci wytwarzają pokrycia poduszek z substancjami antybakteryjnymi i antyalergicznymi, jak choćby jony srebra. Pokrycie powinno być solidne, odporne na rozrywanie.

Poliester stanowi też wypełnienie najtańszych poduszek. Jego zaletą jest fakt, że nie uczula, nie sprzyja namnażaniu się roztoczy i można go prać w wysokich temperaturach. Co jakiś czas można zatem poduszkę odświeżyć, co jest zresztą bardzo wskazane. Niestety, wypełnienia poliestrowe po pewnym czasie przestają być dostatecznie puszyste.

Popularnym, antyalergicznym i zawsze puszystym wypełnieniem jest natomiast silikon. Jego włókienka do złudzenia przypominają puch. Ciekawą kombinację stanowią wypełnienia z silikonu i włókna z miąższu bambusa. Mają naturalne działanie antybakteryjne, długo zachowują puszystość. Poduszki z takim wypełnieniem można kupić w sklepie www.bertax.pl.

Tradycyjnym wypełnieniem jest puch, ale wiele osób ma nań uczulenie. Ze względu na cenę, przeważnie mieszany jest z pierzem. Im więcej puchu w takiej mieszance, tym wypełnienie jest lepsze. Warto stawiać przy tym na surowiec z gęsi – ten z kaczek jest gorszy jakościowo.

Rozmaite poduszki terapeutyczne, często specjalnie profilowane, wypełniane są termoelastyczną pianką lub lateksem. Takie wypełnienia znakomicie dopasowują się do głowy i szyi śpiącego użytkownika.

Wysokość poduszki

Wysokość poduszki należy dobrać, biorąc pod uwagę ulubioną pozycję w czasie snu. Kto lubi spać na brzuchu i w tej pozycji spędza większość nocy, powinien używać niskiej poduszki, a więc mającej nie więcej niż 5 cm grubości. Poduszki średnie przeznaczone są dla sypiających głównie na plecach, natomiast miłośnicy spania na boku powinni wybierać poduszki wysokie, grubsze niż 10 cm. Wszystko to dotyczy poduszek tradycyjnych – te specjalne, ortopedyczne i terapeutyczne mogą mieć inną wysokość.

Wielkość poduszki

Najbardziej obecnie zalecane rozmiary tradycyjnej poduszki to ok. 40×70 cm. Chodzi o to, by na poduszce spoczywała tylko głowa i szyja, natomiast reszta ciała wyłącznie na materacu. Poduszki ortopedyczne produkowane są w różnych rozmiarach i mogą mieć nietypowy kształt, trudno więc w ich wypadku przesądzać o wymiarach.

Niezależnie od wyboru poduszki, trzeba pamiętać o częstych zmianach pościeli, gromadzącej drobiny naskórka. Są one pożywką dla roztoczy, szkodliwych nie tylko dla alergików, dlatego higiena pościeli jest ogromnie 

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone