Zamknij

Jak przełamać barierę językową?

09:15, 28.08.2018 | Artykuł sponsorowany

Gramatyka nie jest najważniejsza, odpowiadaj spontanicznie.

Błędem, który popełnia większość osób podczas nauki języka, jest przykładanie zbyt dużej wagi do gramatyki. Stanowi to swoisty hamulec w nieformalnej konwersacji, a właśnie z taką masz najczęściej do czynienia. Postaraj się zbyt długo nie zastanawiać nad tym, jak coś powiedzieć, lecz nad tym co chcesz przekazać. To obniży Twój poziom stresu, a tym samym również zmniejszy się bariera językowa. Pomyśl o tym, że nawet kiedy posługujesz się swoim ojczystym językiem, mogą zdarzyć Ci się pomyłki gramatyczne, jednak to nie stanowi problemu w komunikacji międzyludzkiej.

Nie skupiaj się na tym, czego nie umiesz, lecz na tym co już znasz.

Pojawienie się obcych słów w pytaniu gubi Twoją pewność siebie? Zacznij zwracać uwagę na to, co już rozumiesz, a znaczenie nieznanych słów poznasz z kontekstu całego zdania.

Ucz się pełnych zdań, a nie pojedynczych słów.

Zazwyczaj w codziennym życiu nie jest Ci potrzebna nawet połowa wyrazów, których się nauczyłeś. Znajomość połowy słownika nie zapewni Ci umiejętności swobodnego mówienia, ponieważ istotniejsza jest praktyka. Dlaczego uczenie się pełnych zdań jest lepszym rozwiązaniem? Ponieważ kiedy będziesz musiał udzielić jakiejś odpowiedzi dużo szybciej będzie Ci posłużyć się znajomym zdaniem, niż utworzyć go w głowie za pomocą kilku odrębnych słów. Pełne wypowiedzi to bardziej naturalna forma przyswajania wiedzy.

Więcej słuchaj, niż czytaj

Słuchanie stanowi efektywniejszą metodę nauki - na przykład dzięki godzinie odtwarzania materiału audio zapamiętasz więcej niż podczas czytania. Świetnym sposobem jest słuchanie konwersacji w formie nagrań na płycie, które znajdziesz np. w internetowej księgarni językowej.

Wybieraj pozycje, dzięki którym zmniejszysz swoją barierę w mówieniu.

Podstawy gramatyki oraz naukę wyrazów ze słownika masz już za sobą. Teraz wybierz skuteczniejsze rozwiązanie. Jeśli przedmiotem Twoich starań jest język angielski, to warto zakupić książkę, która pomoże Ci zacząć płynnie mówić. To takie proste.

I pamiętaj, praktyka czyni mistrza!

Rozmawiaj jak najwięcej i jak najczęściej. Mów sam do siebie w języku obcym. Zapisz się na zajęcia komunikatywne lub korzystaj z tych dostępnych online.

(Artykuł sponsorowany)
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone