Zamknij

Jak pielęgnować zioła?

13:46, 11.09.2018 | materiał partnera
Skomentuj

W każdym ogrodzie warto wygospodarować nieco miejsca na zioła, są one bowiem bardzo łatwe w uprawie. Nie wiele pracy potrzeba zatem, aby cieszyć się ich cudownym, świeżym aromatem i korzystać z nich w kuchni.

Gdzie najlepiej posadzić zioła?

Większość ziół lubi miejsca słoneczne i zaciszne. Najlepiej zatem rosną przy południowych ścianach budynków. Zioła posadzone w pełnym słońcu wydzielają więcej olejków eterycznych, dzięki czemu są znacznie bardziej aromatyczne. Do najczęściej uprawianych ziół, które preferują słoneczne stanowiska, należą: bazylia, biedrzeniec anyż, estragon, czarnuszka, hyzop, lawenda, majeranek, szałwia i macierzanka tymianek. Są jednak także takie, które wolą stanowiska półcieniste, należą do ich: barwinek, konwalia, lubczyk, mięta, miodunka i przywrotnik.

Jak przygotować podłoże pod uprawę ziół?

Większości ziół najbardziej odpowiada gleba żyzna i próchnicza, która jest przepuszczalna i łatwo się nagrzewa. Zioła dobrze rosną jednak właściwie w każdej, przeciętnej ziemi ogrodowej. Rośliny te o ile w miarę dobrze tolerują suszę, o tyle nie lubią zalegającej w podłożu wody. Jeśli zatem mamy w ogrodzie ciężką, podmokłą glebę najlepiej podnieść nieco rabaty, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać. Przygotowując rabatę pod zielnik, watro także użyźnić podłoże rozłożonym kompostem.

Jak łączyć zioła na rabatach?

Zanim posadzimy obok siebie różne rośliny, warto przeanalizować ich wymagania. Najlepiej umieścić obok siebie takie o podobnych preferencjach co do gleby i stanowiska. Powinniśmy przy tym jednak zwrócić uwagę na to, jakie rozmiary osiągają poszczególne rośliny. Większe powinny znaleźć się z tyłu rabaty, niższe z przodu, tak aby wszystkie miały równy dostęp do światła. Warto ograniczyć także najbardziej ekspansywne gatunki, aby nie wyparły tych słabiej rosnących.

Podlewanie i nawożenie

Większość ziół dobrze znosi okresy suszy, jednak niedostatek wody sprawia, że znacznie słabej rosną, dlatego należy je wówczas obficie podlewać. Jeśli zdecydujemy się na zasilanie ziół preparatami mineralnymi, warto wybierać takie o dużej zawartości fosforu i potasu. Jeśli dostarczymy im bowiem dużych dawek azotu, będą obficiej rosły, ale będą mniej aromatyczne. Najlepiej jednak do zasilania ziół wybrać naturalne produkty jak biohumus czy gnojówka z pokrzyw. Więcej informacji na temat uprawy ziół znajdziesz tutaj.

 

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone