Zamknij
REKLAMA

Co trzeba wiedzieć o rozliczaniu projektu unijnego?

15:31, 28.09.2018 | materiały partnera
Skomentuj

Dzięki dofinansowaniu projektu z funduszu unijnego niejeden przedsiębiorca, osoba fizyczna lub regionalny samorząd zdołały zrealizować swoje plany i zamierzenia. To szansa, którą naprawdę warto wykorzystać. Jednak wiele osób boi się sięgać po pieniądze z unii, w obawie o późniejsze rozliczenia. Można się spotkać z opinią, że rozliczanie projektów unijnych jest skomplikowane i narażone na wiele błędów o fatalnych konsekwencjach. Warto więc nieco temat oswoić.

Obowiązki w trakcie realizacji projektu

Kiedy uda nam się otrzymać dotację na zgłoszony projekt, musimy być gotowi na to, że unijne komisje nie pozwolą nam zrobić z pieniędzmi tego, co tylko zechcemy. Zgłaszając projekt, prawdopodobnie rozpisaliśmy już, na co potrzebujemy pieniędzy. Długoterminowy projekt składa się z pomniejszych celów szczegółowych, z których trzeba się rozliczać, składając sprawozdania. Wcale nie są one traktowane po macoszemu, dlatego warto się przyłożyć do ich sporządzania. Jeśli projekt nie będzie zawierał rozpisanych, poniesionych kosztów i podjętych działań, kolejna transza funduszy może nie zostać uruchomiona. Osoba odpowiedzialna za pobrane środki powinna więc uważnie nimi gospodarować i spisywać na bieżąco, na co dokładnie są przeznaczane.

Rozliczenie otrzymanych dotacji

Na koniec projektu, w określonym umową czasie, konieczne jest złożenie całościowego sprawozdania z podjętych czynności, wydanych pieniędzy i rezultatów. Co dokładnie musimy tutaj rozliczać? To zależy od rodzaju projektu i punktów wyszczególnionych w umowie - rozliczanie projektów unijnych nie zawsze przebiega tak samo. Zwykle jednak konieczne jest przedstawienie:

dokumentów potwierdzających wydatki (faktur, paragonów, biletów),

umowy o pracę zatrudnionych przy projekcie osób,

dokumenty z ZUSu i Urzędu Skarbowego.

Uwaga na konsekwencje błędów!

Choć rozliczanie projektów unijnych nie jest bardzo skomplikowane, dość łatwo popełnić tu błędy i niedopatrzenia. Brak dowodu na konkretny wydatek czy przeznaczenie pieniędzy nie na to, co zostało wyszczególnione w umowie może skutkować koniecznością zwrócenia całej otrzymanej dotacji. Taka kara może być - i zwykle jest - naprawdę dotkliwa. Przy realizacji dwóch projektów nie można mieszać funduszy przeznaczonych na konkretny z nich i wydawać ich na drugi.

Rozliczanie projektu po raz pierwszy może być dość trudne - warto więc wesprzeć się pomocą fachowca lub uczestnictwem w specjalnym szkoleniu. Renomowaną firmą zajmującą się rozliczaniem projektów Unijnych jest A1 Europe. Więcej dowiesz się na rozliczanie projektów Unijnych.

Szkolenie lub pomoc fachowca

Istnieją firmy oferujące usługi rozliczania projektów unijnych, takie jak A1 Europe. Pracujące tam osoby mają bogate doświadczenie z kompletowaniem tego typu dokumentacji i gwarantują bezbłędne rozliczenia. Warto także rozejrzeć się, czy w okolicy nie są organizowane szkolenia z rozliczania dla firm. Pracownik uczestniczący w takim szkoleniu zostaje poinformowany, co dokładnie oznacza każdy zapis w umowie i z czym wiąże się nieprawidłowe wypełnienie dokumentów. Sprawozdanie z każdego kolejnego projektu dotowanego przez Unię Europejską z pewnością będzie łatwiejsze do sporządzenia.

 

(materiały partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone