Zamknij
REKLAMA

Switch Cisco WS-C3850-48T-S zagwarantuje sprawne działanie lokalnej sieci

13:10, 09.10.2018 | Materiał Partnera

Wewnętrzna sieć w naszej firmie musi działać szybko i sprawnie. W przeciwnym razie zaburzone zostanie funkcjonowanie firmy. Jak więc stworzyć dobrą sieć LAN?

LAN ma już 45 lat

Sieć lokalna po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 1973 roku. Wówczas Bob Metcalfe zaprezentował pierwszą wersję standardu Ethernet. Metcalfe połączył w firmie Xerox komputery z drukarką. Prędkość całej sieci wynosiła imponujące na tamte czasy 3 MB/s. Z biegiem lat LAN ulegał modernizacji. Stosowano coraz to nowsze urządzenia i okablowania, dzięki czemu podnoszono jej prędkość. O światłowodach pomyślano już w roku 1995. Obecnie technologia Ethernet umożliwia transfer danych z prędkością do 100 Gb/s. Jednak w domach i firmach coraz częstsze zastosowanie ma technologia 10 Gb/s. Wszystko dzięki coraz powszechniejszemu dostępowi do internetu światłowodowego oraz pojawianiu się urządzeń kompatybilnych z tym standardem.

Budujemy sieć LAN

Jak więc zabrać się do budowy sieci wewnętrznej? Oczywiście możemy zlecić to zadanie fachowcom, jednakże w przypadku małych sieci jesteśmy w stanie zrobić to sami. W tym celu potrzebujemy sprzętu, który zapewni nam wspomnianą wcześniej prędkość. Nasze komputery nie tylko powinny mieć karty sieciowe oparte na standardzie 10 Gb/s, ważniejszą kwestią są jednak dyski twarde. Prędkość wysyłania, jaką oferuje nam 10 Gigabit Ethernet to 1250 MB/s. Tymczasem tradycyjny dysk talerzowy nie zapewni nam takiej szybkości. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku dysków SSD opartych o standard SATA III. Problem rozwiązało dopiero pojawienie się dysków SSD z interfejsem M.2 i protokołem NVMe. Aby wszystko działało na 100% możliwości, musimy też dobrać odpowiednie okablowanie. Z technologią 10 Gb/s będą współpracować kable oznaczone sygnaturą 6a i 6. Pierwszy pozwoli nam połączyć urządzenia na odległość 100 metrów, drugie na 55 metrów.

Łączenie urządzeń przy użyciu Cisco WS-C3850-48T-S

Kiedy skompletujemy już niezbędny sprzęt, możemy przystąpić do budowy sieci. W domach oraz małych i średnich przedsiębiorstwach sprawdzi się typologia gwiazdy. W tym rozwiązaniu musimy użyć tylu kabli, ile mamy urządzeń. Wszystkie kable bowiem spotykają się w jednym punkcie. Jest to albo panel krosowniczy, albo przełącznik sieciowy. To drugie rozwiązanie jest bardzo popularne i chętnie wykorzystywane. Sprawdź tutaj jeden ze switchy marki Cisco. Przełącznik umożliwia podłączenie nawet 48 urządzeń, bez utraty prędkości. Switch gwarantuje stabilną pracę, a co tym idzie sprawne i bezawaryjne działanie sieci LAN.

(Materiał Partnera)
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone