Zamknij

Rodzaje kredytów i pożyczek oraz różnice między nimi

12:08, 11.12.2018 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Pożyczki i kredyty są najczęstszym sposobem finansowania zakupów lub przedsięwzięć, których koszt przekracza miesięczne dochody gospodarstwa domowego. Jako społeczeństwo bogacące się, mamy ogromny apetyt na wszelkiego rodzaju produkty, szczególnie te elektroniczne, ale również na modnie urządzone mieszkanie, dobre samochody, podróże, imprezy i wiele innych. Czy oferta banków i instytucji pożyczkowych zaspokaja wszelkie potrzeby polskich konsumentów?

Oferta bankowa – kredyty z przeznaczeniem na konkretny cel

Kredyt w banku musi mieć swój cel. Kredytobiorca powinien zadeklarować na co konkretnie potrzebuje gotówki. Od tego uwzględnione są procedury, formalności i niezbędne dokumenty. To, co bezwzględnie będzie wymagane przez przedstawiciela banku, to zaświadczenie o dochodach, które wystawia pracodawca – czytaj więcej tutaj.

Im kredyt opiewa na większą kwotę, tym formalności są bardziej skomplikowane, a wymagania zaostrzone. Bankowe kredyty można podzielić na:

– kredyt konsumpcyjny: kredyt taki przeważnie nie jest duży, bowiem udzielany jest na sfinansowanie potrzeb, zakupów konsumenta. Okres kredytowania to przeważnie kilka miesięcy lub lat (w zależności od kwoty kredytu oraz możliwości klienta). Kredyty konsumpcyjne często zaciągane są na zakup samochodu. Z uwagi na kwoty tych kredytów wymagane jest zabezpieczenie, które stanowi zakupione auto. Mniejsze kredyty zabezpieczane są dochodami kredytobiorcy.

– kredyt hipoteczny: ten rodzaj kredytu zaciągany jest za zakup mieszkania, domu lub sfinansowanie budowy domu. Przeważnie udzielany jest na kilkaset tysięcy złotych, wymagany jest nierzadko wkład własny, a zabezpieczeniem jest hipoteka – żeby uprościć sprawę, można powiedzieć, że to wpisanie do księgi wieczystej kredytodawcy jako współwłaściciela nieruchomości. Na wypadek zaniechania spłat kredytu, bank przejmuje nieruchomość i sprzedaje ją w celu pokrycia kapitału pożyczonego kredytobiorcy.

– kredyt inwestycyjny: celem takiego kredytu jest realizacja planów biznesowych. Można go zaciągnąć na zakup akcji czy papierów wartościowych. Kwota takiego kredytu często uzależniona jest od majątku kredytobiorcy.

– kredyt konsolidacyjny: udzielany jest osobom mającym wiele mniejszych kredytów celem spłaty tych wszystkich zobowiązań i ustanowienia jednej raty w jednym banku. Jest to bardzo dobra opcja dla osób, które mają pewne problemy ze spłatą swoich kredytów. Rata kredytu konsolidacyjnego przeważnie jest niższa niż łączna suma wszystkich zadłużeń, dzięki czemu konsument nabywa płynność finansową.

– karta kredytowa: karta taka również jest formą kredytu bankowego. Powiązana jest z kontem osobistym klienta, umożliwia korzystanie z określonej kwoty pieniędzy w przeciągu miesiąca. Po określonym czasie należy pieniądze zwrócić, a jeśli konsument dotrzyma terminu, wówczas nie płaci żadnych odsetek. Limit na karcie kredytowej zależny jest między innymi od zarobków klienta.

– zakupy na raty: jest to opcja oferowana w sieciach sklepów różnych branż (sportowych, AGD i RTV, itd.). Kredyt taki polega na zapłaceniu za zakupy klienta, po czym klient w ratach reguluje należność do banku. Takimi kredytami trudnią się niewielkie banki.

Pożyczki pozabankowe – na co chcesz w kilka minut

Sektor pozabankowy znacznie różni się od sektora bankowego. Ten pierwszy inaczej podchodzi do konsumentów oraz innymi metodami weryfikuje wnioskujących o pożyczki.

Najbardziej charakterystyczną cechą sektora pozabankowego jest udzielanie pożyczek systemem internetowym. Całość formalności można dopełnić, nie wychodząc z domu. Instytucje pożyczkowe nie wymagają również, aby ich klienci posiadali nieskazitelną historię kredytową i akceptują dochody ze źródeł, które w bankach absolutnie nie są brane pod uwagę.

Takie pożyczki są jednak nieco droższe, ale dostępne dla wielu wykluczonych z sektora bankowego. Inaczej niż w banku, pożyczki udzielane są bez określenia ich celu. Rodzaje:

- pożyczki chwilówki: są to pożyczki udzielane na okres jednego miesiąca, w niektórych firmach maksymalnie do 65 dni. Kwoty maksymalne dla takiej pierwszej pożyczki dla danego klienta nie przekraczają 2 tys. zł. W wielu firmach pierwsza pożyczka jest bezpłatna i konsument zwraca tyle, ile pożyczył.

- pożyczki ratalne: takie pożyczki dostępne są od kilkuset złotych nawet do kilkunasty tysięcy złotych. Pożyczki rozłożone są na okres od kilku miesięcy do kilku lat.

- pożyczenie od kogoś z rodziny: to także forma pożyczki pozabankowej, jedynie z tą różnicą, że udzielana jest poza system instytucji finansowych. Teoretycznie jest to jeden z lepszych sposobów na zdobycie gotówki, jednak wymaga zaangażowania członka rodziny i podpisania z nim stosownej umowy. Może być również konieczne opłacenie stosownego podatku.

- pożyczki pod zastaw samochodu: są to pożyczki gotówkowe, których zastawem jest samochód pożyczkobiorcy. Kwota pożyczki uzależniona jest od wartości zastawianego samochodu.

- odnawialna linia pożyczkowa: jest odpowiednikiem karty kredytowej z dwiema znaczącymi różnicami - klient nie może korzystać z niej bezpłatnie; posiadacz odnawialnej linii pożyczkowej przelewa pieniądze na swoje konto osobiste i dopiero po transferze może wykonywać kolejne transakcje.

(Artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone