Zamknij

Magia roślin doniczkowych - jak pielęgnować rośliny w donicach?

13:46, 21.12.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Magia roślin doniczkowych polega na ich uroku i łatwości wprowadzenia do każdego wnętrza. Nawet kilka doniczek z roślinami ożywi wnętrze. Jakie są zasady pielęgnacji doniczkowych roślin - zajrzyj na blog, jeżeli szukasz odpowiedzi.

Magia roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe od dwóch sezonów, są znowu modnym i pożądanym wyposażeniem przestrzeni mieszkań, biur czy też restauracji. Już kilka roślin o atrakcyjnych liściach czy kwiatach, potrafi odmienić przestrzeń, tchnąć w nią nowego ducha.

Rośliny doniczkowe bardzo łatwo jest zaprosić do naszego mieszkania czy biura - ustawienie donicy na parapecie, stole, biurku czy komodzie lub podłodze, jest proste i nieskomplikowane. Rośliny z pewnością odwdzięczą się nam mnóstwem korzyści. Od dawna znany jest ich pozytywny wpływ na nasze otoczenie. Rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze z pyłów i szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, są również w stanie zniwelować szkodliwe promieniowanie, produkowane przez sprzęty takie jak komputer czy telewizor.

Zieleń liści roślin wpływa natomiast kojąco na nasze samopoczucie, jest również zdrowa dla oczu. Zielona doniczka w biurze czy strefie komputerowej, będzie wytchnieniem dla oczu.

Rośliny doniczkowe w większości nie są bardzo wymagające, ich pielęgnacja jest łatwa, gdyż ogranicza się do dbania o małą powierzchnię donicy.

Piękne donice pomagają nam wyeksponować nasze rośliny.

Czego potrzebują rośliny w doniczkach?

Dwa najważniejsze kryteria jakie należy wziąć pod uwagę, szukając roślin doniczkowych do naszego mieszkania, to nasłonecznienie i temperatura.

Do każdej przestrzeni możemy znaleźć odpowiednie rośliny, wystarczy tylko trochę poszukać.

Na miejsca najbardziej nasłonecznione, czyli parapety, zwłaszcza te południowe, sprawdza się wszystkie kaktusy, rojniki czy inne sukulenty. Nawet upał nie zaszkodzi ich grubym, mięsistym listkom.

Na miejscu lekko cienistym, jak parapety i okna z wystawą wschodnią dobrze rosną rośliny o wrażliwych liściach - jak je rozpoznać? Najczęściej są pokryte włoskami - tu zaliczymy na przykład fiołka afrykańskiego.

Zdecydowana większość roślin doniczkowych ceni sobie miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione - czyli nie parapet, a podłoga, komoda, czy stół w pobliże okna. Taką lokalizację odpowiada większości roślin kwitnących i ozdobnych z liści.

Drugie kryterium to temperatura - i znowu większość roślin w okresie wegetacji, dobrze znosi temperatury w granicach 20 - 24 stopni. Natomiast w okresie spoczynku temperatura, jaka pozwoli im się zregenerować to zakres od 13 do 18 stopni Celsjusza. Oczywiście są gatunki, które w ciepłym mieszkaniu zimą, również urosną. Ale chłodniejszych pomieszczeń będą zdecydowanie potrzebowały rośliny o okresie spoczynku w formie bulw, jak cyklameny czy begonie. Miejsca spoczynku wymagają też rośliny, które latem ustawiamy w ogrodzie, jak oleandry, które kuszą zapachem, czy ketmie. Te rośliny latem stoją przy wygodnej, aluminiowej ławce czy drewnianej sofie na tarasie, a zimą muszą być ustawione w garażu, albo piwnicy.

Salon staje się klimatyczny i przytulny.

Okres grzewczy jest bardzo niebezpieczny dla większości roślin, z powodu suchego powietrza, jakie panuje w mieszkaniu. Aby temu zapobiegać starajmy się nawilżać powietrze w ich sąsiedztwie - na przykład, ustawiając je na podstawce wypełnionej żwirem, który zalejemy wodą. W okresie grzewczym możemy również z powodzeniem zraszać liście wodą, a także koniecznie trzeba regularnie usuwać z nich kurz. Liście zakurzone nie pracują prawidłowo i wolno rosną.

Jak podlewać doniczkowe?

Podlewanie roślin doniczkowych, to jeden z głównych zabiegów, jakie będą konieczne do ich prawidłowego wzrostu. Rośliny doniczkowe możemy podlewać na 2 sposoby - w podstawkę lub bezpośrednio w podłoże.

Podlewanie w podstawkę będzie konieczne dla gatunków, które mają wrażliwe liście. Ich zamoczenie może powodować wiele chorób, dlatego bezpieczniejszy będzie właśnie ten sposób podlewania.

Podlewanie bezpośrednio gleby to sposób odpowiedni dla pozostałych gatunków.

Rośliny doniczkowe powinniśmy podlewać wodą deszczową, lub przegotowaną, odstaną wodą z kranu. Częstotliwość podlewania zależy oczywiście od gatunku, ale dla większości niekorzystne będzie przesłanie i przesuszenie. Do określania stanu nawodnienia najlepiej jest wykorzystać palec wskazujący, który wtykamy w donicę. Jeżeli podłoże jest wilgotne, ale nie stoi tam woda, jest dobrze podlane.

Sukulenty wymagają oszczędnego podlewania.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne dla roślin w donicach?

Inne zabiegi pielęgnacyjne, jakich mogą wymagać nasze rośliny doniczkowe, to nawożenie i przesadzanie.

Nawożenie to zabieg, o którym często zapominamy, a jest on wskazany, gdyż dobrze dokarmione rośliny zdecydowanie zdrowiej rosną. Nawożenie roślin opiera się przede wszystkim na dostarczaniu makro i mikroelementów. Wiosną większość roślin wymaga nawożenia azotem - który przyspiesza wzrost oraz sprawia, ze kolor jest intensywniejszy. Te z roślin, które są ozdobne z liści, będą wymagać dawki azotu również latem.

Rośliny kwitnące wymagają przede wszystkim fosforu.

Jesienią i zimą hamujemy dokarmiania roślin, tak aby spokojnie mogły przejść w stan spoczynku.

Przesadzanie roślin jest konieczne, najczęściej co rok lub 2 dla każdej rośliny. Nie powinniśmy drastycznie zwiększać donicy - maksymalnie o 5 cm. Jeżeli donica będzie zbyt duża, roślina może się w niej źle poczuć.

Przesadzanie rośliny pozwala jej na swobodny rozrost korzeni. Jeżeli chcemy natomiast otrzymać kilka sadzone z naszego pojedynczego egzemplarza, możemy rośliny rozdzielać.

Jak rozdzielać rośliny doniczkowe? Jest to bardzo proste. Po pierwsze jeżeli planujemy przesadzanie roślin, pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu bryły korzeniowej. Następnie donicę lekko oklepujemy, tak, aby łatwiej było wyciągnąć nam korzenie wraz z podłożem. W tym celu najlepiej przechylić donicę. Następnie w miejscu skąd z ziemi wyrastają liście, szukamy miejsca, gdzie możemy wetknąć palec - w tym miejscu uda nam się wydzielić sadzonkę. Za pomocą noża, lub rozrywają bryłę korzeniową, oddzielamy pojedyncze sadzonki. Przed wsadzeniem ich do świeżej gleby, oczyszczamy roślinę z suchych liści, a także przycinamy korzenie, żeby nie były zbyt długie ( nie mogą się zawijać w donicy ). Na koniec obficie podlewamy .

Wiele roślin doniczkowych doskonale sprawdzasz nie tylko w warunkach prywatnego mieszkania ale również w przestrzeniach komercyjnych. Rośliny doniczkowe mają niewielkie wymagania, a wiele z nich dobrze znosi okresy przesuszenia, czy wahania temperatury.

Gatunki, takie jak zielistka, sansewieria, sukulenty sprawdzą się idealnie w mieszkaniu osób zapracowanych.

Posiadając rośliny doniczkowe, warto zawsze mieć w zapasie podłoże uniwersalne czy też nawóz dla roślin. Jeżeli nie mamy na to miejsca w mieszkaniu, możemy przechowywać te rzeczy w skrzyni ogrodowej na balkonie, czy w garażu.

Jeżeli mimo wszystko nie chcemy rezygnować z uprawy roślin doniczkowych, a mamy skłonność do ich suszenia, możemy spożytkować się donicami z systemem nawadniania. Taka donica, wypełniona wodą, dodaję ją roślinie, która rośnie zdrowo i jest atrakcyjna. My natomiast musimy jedynie raz na kilka tygodni uzupełnić ten niedobór wody w donicy. Wygodne rozwiązanie dla zapominalskich, często podróżujących czy też zapracowanych.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (7)

KatarzynaKatarzyna

4 0

Właśnie takich porad szukałam! Dzięki!! 13:15, 28.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PawełPaweł

0 0

My z narzeczoną uwielbiamy monstery! 08:43, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZuzannaZuzanna

0 0

myślałam, że po prostu nie mam ręki do kwiatów w domu, a tu jednak trzeba mieć zupełnie inne podejście.. no cóż. nauczę się! 15:10, 01.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BartoszBartosz

0 0

Trafiłem tutaj przypadkiem i nie żałuję. Warto przeczytać 09:08, 05.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoannaJoanna

0 0

Przepiękne zdjęcia! Podobają mi się zwłaszcza ciemne donice, te są najbardziej oryginalne! 08:28, 06.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JolantaJolanta

0 0

Dzięki za rady. Człowiek ciągle się czegoś uczy 10:36, 21.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IzaIza

0 0

lubię takie poradniki, mogłobyć ich więcej tutaj u nas :) kto jest za? 08:50, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone