Zamknij

Popularne materiały z których wytwarza się nagrobki

13:42, 28.12.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Nagrobki najczęściej kojarzą się nam z granitem lub marmurem. Popularnymi materiałami są też lastriko – które jednak jest wybierane coraz rzadziej, oraz piaskowiec – ładny jasny kamień o jednolitej strukturze.

Nagrobki naturalne – kamienne

Jednym z najlepszych kamieni do produkcji nagrobków to granit – głównie za sprawą jego naturalnej odporności na czynniki zewnętrzne: deszcz, śnieg, mróz. Wielu osobom odpowiada jego stonowany, elegancki charakter. Oprócz tego nie wymaga wielkiego wysiłku przy czyszczeniu – wyszlifowany kamienień nie posiada porów w które może wnikać woda i brud.

Obok granitu – marmur – jest jednym z najczęściej wybieranych kamieni do wyrobu nagrobków, cechuje go stonowany i elegancki wygląd. Jest on jednak mniej wytrzymały na działanie zmiennych temperatur niż granit i podczas mrozu może ulec uszkodzeniu.

Ciekawym wyborem na surowiec na nagrobek jest piaskowiec. Posiada on kilka odmian kolorystycznych w tym takie wpadające w przez szarości, biel, żółć, aż po wpadające w róż. To piękny kamień, który wymaga nieco więcej pracy szczególnie przy czyszczeniu. Może być on też nieco mniej trwały w polskich warunkach klimatycznych. Jednak odpowiednio konserwowany będzie cieszył oko przez długi czas.

Zawsze jednak warto skorzystać z porady doświadczonego kamieniarza, np. z zakładu kamieniarskiego http://www.pomniki.eu który doradzi wybór odpowiedniego surowca w zależności od potrzeb i oczekiwań.

Tworzywo sztuczne na nagrobek

Osoby decydujące się na lastriko wybierają go głównie za swoją niższą cenę. Nowoczesne metody produkcji sprawiają, że nagrobki lastriko nie odbiegają w znaczny sposób pod względem estetyki od wyrobów z kamienia. Lastriko to połączenie wody, cementu i kruszywa o powierzchni mozaiki. Tego typu nagrobki są jednak nieco mniej trwałe, przez co mogą wymagać renowacji lub wymiany po kilkudziesięciu latach. Na rynku coraz większą popularnością cieszą się też chińskie zamienniki naturalnych tworzyw. Wyglądem nie ustępują one prawdziwemu granitowi, marmurowi czy piaskowcowi, ale ich wytrzymałość jest dużo mniejsza.

Ogromna różnorodność kolorów

Kolor nagrobka powinien zależeć nie tylko od preferencji kupującego, ale też od miejsca w którym pomnik będzie się znajdował. Na przykład, jeśli znajduje się on w ciemnym miejscu, lepiej zdecydować się na jasną płytę, by dodać kontrastu. Należy pamiętać, że z upływem lat kolor naturalnego kamienia ulega zmianie. Dzieje się to przede wszystkim pod wpływem temperatury. Warto również pamiętać, że kolor wyraźnie wpływa na cenę kamienia. Jasne kruszywo granitowe jest tańsze niż ciemne. Z drugiej jednak strony ciemne pomniki mogą wymagać mniejszego nakładu czasu na jego czyszczenie - na to też warto zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego koloru.

Jak widać, przy wyborze kamienia nagrobnego ważnych jest kilka elementów. Oczywistym jest, że w wielu przypadkach głównym czynnikiem wyboru jest cena materiału, ale warto również zapoznać się z jego właściwościami, kolorem i wziąć pod uwagę także umiejscowienie samego nagrobka.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone