Zamknij

Ocieplanie ścian od wewnątrz - kiedy i czym izolować ściany wewnętrze

15:59, 07.01.2019 | artykuł sponsorowany

Choć ocieplanie ścian od wewnątrz wykonuje się dość rzadko, zdarza się, że niektórych przypadkach jest to niejednokrotnie jedyne rozwiązanie. Dzięki nowoczesnej technice i odpowiednim materiałom, nawet trudne przypadki obiektów budowlanych mogą być poddane procesowi izolacji termicznej. Sprawdź, kiedy ocieplać ściany od wewnątrz i jakie materiały sprawdzą się do tego najlepiej.

Kiedy ocieplać ściany od wewnątrz?

Ocieplanie ścian od wewnątrz to doskonałe rozwiązanie dla mieszkańców, którzy planują ograniczyć koszty ogrzewania lub kłopot z przemarzającymi ścianami, a izolacja ścian od zewnątrz nie jest możliwa. Taka sytuacja ma miejsce w momencie, gdy zamieszkały budynek jest określony jako zabytkowy i znajduje się pod nadzorem konserwatorskim lub mieszkańcy nie chcą niszczyć eleganckiej elewacji domu.

Kiedy ocieplać dom od wewnątrz? Również wtedy, gdy mieszkamy w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, a inni właściciele nie wyrażają zgody na izolację termiczną całości obiektu.

Warto pamiętać, że ocieplanie ścian od wewnątrz nieco zmniejsza przestrzeń wewnątrz domu lub mieszkania, co zauważalne jest szczególnie w przypadku małych powierzchni. Ponadto, przegroda izolowana od środka narażona jest na zawilgocenie i działanie niskich temperatur, dlatego ważne jest wykonanie projektu ocieplenia, który pomoże określić optymalną grubość warstwy izolacyjnej, uwzględniając fizykę budowli.

Materiały do ocieplania ścian wewnętrznych

Jednym z najlepszych sposobów na izolację termiczną jest ocieplanie ścian pianką poliuretanową. Główną jej zaletą jest niski współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki czemu optymalne efekty uzyskać można kładąc cienką warstwę izolacji. Przy ocieplaniu od wewnątrz ma to ogromne znaczenie, warstwa izolacyjna nie zabiera bowiem wiele cennej przestrzeni. Otwartokomórkowa piana poliuretanowa, np. Purios FR, jest trwała i posiada wysoką zdolność termoizolacyjną, dzięki czemu może służyć mieszkańcom przez długie lata. Umożliwia dyfuzję pary wodnej, chroniąc elementy konstrukcji przed gniciem i zawilgoceniem.

Kiedy ocieplać dom pianą PUR? W przypadku trudnych, nieregularnych powierzchni i skośnych dachów. Pianka jest bezspoinowa, a sposób jej aplikacji umożliwia dotarcie nawet do małych szczelin. Otwartokomórkowa piana poliuretanowa (podobnie zresztą jak zamkniętokomórkowa) jest bezpieczna dla środowiska. Może być stosowana w domu zamieszkałym przez alergików, nie stanowi zagrożenia dla zwierząt.

Ocieplanie ścian od wewnątrz – na co zwrócić szczególną uwagę?

Podczas ocieplania od wewnątrz szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę ścian przed wilgocią. Przedostawaniu się pary wodnej do przegrody zapobiega paroizolacja ścian wewnętrznych, która cechuje się optymalnym parametrem oporu dyfuzyjnego. Zasadniczo przegroda zbudowana jest w taki sposób, iż surowce o najwyższym parametrze umieszcza się w środku, a kolejno umiejscawiane są materiały o mniejszych współczynnikach. Ocieplając ściany wewnętrzne, zaburza się standardowy sposób ułożenia, dlatego niezwykle ważna jest minimalizacja kondensacji wilgoci.

Wykonując ocieplanie ścian pianką poliuretanową od wewnątrz warto powierzyć pracę fachowcom, którzy wstępnie wykonają projekt zgodny z zasadami fizyki budowlanej. Certyfikowany specjalista weźmie pod uwagę szczególne cechy izolowanego budynku i sprawdzi, czy paroizolacja ścian wewnętrznych wykazuje odpowiedni poziom i zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla danego przypadku.

Dowiedź się więcej o ocieplaniu ścian od wewnątrz pianką poliuretanową z artykułu

https://purios.com/blog/ocieplenie-scian-od-wewnatrz-czym-i-kiedy-wykonac

(artykuł sponsorowany)
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone