Zamknij

Duszności i zgaga – niektóre z dolegliwości, które dotykają kobiety w ciąży. Jak sobie z nimi radzić?

10:37, 04.02.2019 | Artykuł sponsorowany

Nadszedł 24. tydzień ciąży i zaczynają Ci doskwierać dodatkowe dolegliwości? Większość z nich nie powinna Cię niepokoić – to typowe przypadłości, z którymi zmagają się przyszłe mamy. Wcale jednak nie jesteś na nie skazana. Skorzystaj z poniższych porad, by zapewnić sobie ulgę.

Z pewnością zdążyłaś się już przekonać, że oczekiwanie na narodziny dziecka to okres wyjątkowy, ale niepozbawiony pewnych niedogodności. Nie inaczej jest, gdy rozpoczyna się 24. tydzień ciąży – to etap dalszych zmian zachodzących w Twoim ciele. Prowadzą one do pojawienia się różnych dolegliwości – ze zgagą i dusznościami na czele.

Zgaga – jak ją wyeliminować?

Stale powiększająca się macica uciska żołądek, co prowadzi do zmniejszenia jego czynności motorycznej. Jednocześnie dochodzi do zmniejszenia wydolności dolnego zwieracza przełyku, co sprzyja występowaniu zgagi. Uczucie pieczenia w przełyku nie należy do przyjemnych, dlatego kobiety szukają sposobów na jego złagodzenie.

Aby w czasie ciąży uniknąć zgagi, warto zastosować się do poniższych wskazówek:

l Jedz mniejsze porcje, ale częściej.

l Nie spiesz się podczas jedzenia – dokładnie przeżuwaj każdy kęs.

l Bezpośrednio po posiłku unikaj pozycji leżącej.

l Zrezygnuj ze spożywania zbyt gorących i ostro przyprawionych potraw.

Jeżeli jednak zgaga się pojawi, wypij mleko lub kefir. Możesz także zjeść jogurt naturalny czy migdały.

Duszności – czy są powodem do niepokoju?

Duszności to dolegliwość, która – chociaż może niepokoić – jest typowa dla 24. tygodnia ciąży. Również ta przypadłość wiąże się ze stale powiększającą się macicą: wywiera ona nacisk na przeponę, co z kolei powoduje trudności w oddychaniu. Dusznościom trudno zapobiec, warto jednak pamiętać o unikaniu nadmiernego wysiłku.

Zwróć uwagę na to, jak często występują te dolegliwości. Jeśli pojawiają się bardzo często i mają tendencję do nawracania, nie lekceważ takiego stanu. Twój niepokój powinny wzbudzić także objawy towarzyszące, takie jak ból brzucha, ból za mostkiem, zawroty głowy, omdlenia. Jeżeli Cię dotyczą, niezwłocznie udaj się do lekarza ginekologa.

Twardnienie brzucha – czy grozi przedwczesnym porodem?

24. tydzień ciąży to okres, w którym będziesz coraz intensywniej odczuwać tzw. stawianie się macicy. Objawia się to m.in. twardnieniem brzucha, które mija samoistnie po kilku-kilkunastu sekundach. Taka przypadłość określana jest mianem skurczów Braxtona-Hicksa – stanowią one formę „ćwiczeń” przygotowujących macicę do porodu.

Skurcze macicy na tym etapie nie są na tyle silne, aby mogły zapoczątkować akcję porodową. Nie stanowią żadnego zagrożenia – o ile nie towarzyszą im dodatkowe objawy, takie jak np. krwawienie czy plamienie z dróg rodnych.

Jeżeli odczuwasz twardnienie brzucha, możesz je szybko wyeliminować. W jaki sposób?

l Zmień pozycję.

l Weź ciepłą kąpiel.

l Sięgnij po tabletkę o działaniu rozkurczowym (wyłącznie po konsultacji z ginekologiem).

Zastanawiasz się, czy dolegliwości pojawiające się w 24. tygodniu ciąży są typowe? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skorzystaj ze wsparcia lekarza. Ginekolog rozwieje Twoje objawy i uspokoi Cię.

(Artykuł sponsorowany)
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone