Zamknij

OC - jak tanio ubezpieczyć samochód?

15:23, 02.04.2019 | artykuł sponsorowany

OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przeznaczone dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. To wyjątkowy rodzaj ubezpieczenia, który chroni nie tyle ubezpieczonego, ile osobę, która może zostać poszkodowana w wyniku wypadku spowodowanego przez osobę ubezpieczoną. Nie bez powodu każdy posiadacz samochodu  ma obowiązek wykupienia polisy OC.

Dlaczego warto mieć OC?

Według polskiego prawa do wykupienia polisy ubezpieczeniowej zobowiązany jest każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie OC jest ważne 12 miesięcy i po upływie roku powinno zostać odnowione. OC komunikacyjne działa, kiedy na skutek użytkowania samochodu wyrządzisz komuś osobową lub rzeczową szkodę. OC gwarantuje, że w przypadku ewentualnej stłuczki, poszkodowany przez Ciebie otrzymuje pieniądze na pokrycie szkód z twojej polisy OC. Pieniądze wypłaca mu więc ubezpieczyciel, u którego wykupiłeś polisę. Jeśli nie posiadałbyś ważnej polisy OC w momencie spowodowania kolizji, odszkodowanie pokrzywdzonemu wypłaciłby co prawda Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, natomiast nie oznacza to, że w zupełności zostałbyś zwolniony od odpowiedzialności finansowej. UFG po wypłacie środków osobie poszkodowanej zwraca się bowiem do sprawy o zwrot pełnej kwoty wypłaconego odszkodowania. Koszty, które można ponieść nie opłacając składki, mogą się okazać znacznie wyższe niż sama składka. Nie warto więc unikać tego typu zobowiązania, można natomiast znaleźć tanie oc z najtansze-oc-ac.pl

Co decyduje o wysokości OC?

Wpływ na wysokość OC ma wiek kierowcy (przede wszystkim ze względu na jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów mechanicznych), historia ewentualnych kolizji i wypadków oraz wiek i stan pojazdu mechanicznego. Młodzi kierowcy, którzy rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem samochodów z reguły muszą zapłacić wyższe OC niż osoby z większym doświadczeniem. Podobnie w przypadku osób, które brały udział w kolizjach lub były ich sprawcami - tutaj także OC może okazać się wyższe. Wysokość OC jest bowiem skalkulowana przede wszystkim z oparciu o poziom ryzyka związany z udziałem ubezpieczonego w kolizji. Warto jednak pamietać, że wysokość OC jest uzależniona również od oferty konkretnego ubezpieczyciela. Ranking OC na najtansze-oc-ac.pl wyraźnie pokazuje, że różnice w wysokości OC mogą być bardzo znaczące przy tym samym wieku kierowcy, wieku i typie samochodu. Zanim więc zdecydujesz się na zakup konkretnej polisy, skorzystaj z tego typu rankingu i upewnij się, czy uda ci się zaoszczędzić konkretnej kwoty. Różnice w wysokości OC potrafią być bowiem bardzo znaczące.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone