Zamknij

Jak składować opony samochodowe?

10:31, 11.04.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Nieprawidłowo przechowywane opony samochodowe są narażone na uszkodzenie i mogą nie nadawać się do ponownego użycia. Jak bezpiecznie składować opony do swojego auta? Poznaj nasze porady!

Wielu kierowców korzysta z dwóch kompletów opon samochodowych – jednego letniego, a drugiego zimowego. Wtedy często pojawia się pytanie – gdzie przechowywać nieużywane obecnie opony?

Jeśli także się nad tym zastanawiasz, w naszym serwisie internetowym http://prostoma.pl/ mamy dla Ciebie odpowiedź. Sprawdź, jak bezpiecznie składować opony i nie dopuścić do ich uszkodzenia!

Dlaczego właściwe składowanie opon jest tak ważne?

Opony samochodowe produkowane są ze specjalnej mieszanki gumy, która może tracić swoje właściwości, gdy nie będzie znajdowała się w odpowiednich warunkach.

Nieprawidłowo przechowywane opony mogą zatem utracić swoją elastyczność i przyczepność, mogą się zniekształcić, a także mogą pojawić się na nich uszkodzenia mechaniczne, na przykład rysy, pęknięcia, łuszczenie się.

Zatem każdy kierowca powinien pamiętać o tym, że opony samochodowe należy składować tylko w odpowiednio przeznaczonym do tego miejscu. Gdzie najlepiej je zmagazynować?

Miejsce, w którym mają być składowane opony:

  • w pobliżu nie powinny znajdować się źródła ciepłą, na przykład grzejniki, piecyki, a także urządzenia elektryczne, które mogą doprowadzić do uszkodzenia struktury opony
  • w pobliżu nie powinno być urządzeń, które wywołują wyładowania elektryczne i iskrzenie, a także generujące ozon, ponieważ powodują przyspieszone starzenie się opon
  • idealne warunki to suche, chłodne, wentylowane pomieszczenie, w którym nie ma jednak nadmiernych przeciągów
  • optymalna temperatura do przechowywania opon wynosi od -5 stopni do +30 stopni Celsjusza
  • na podłodze nie mogą znajdować się ślady benzyny, smarów, olejów, a także innych substancji chemicznych, które mogą naruszyć strukturę ogumienia
  • opony powinny być przechowywane wewnątrz pomieszczeń – umieszczone na zewnątrz, nawet pod przykryciem, są narażone na uszkodzenia wynikające z działania wilgoci, promieniowania UV, nadmienię niskich i wysokich temperatur

W jakiej pozycji przechowywać opony?

Warto poznać także wiadomości, w jakiej pozycji należy przechowywać opony samochodowe, aby nie dopuścić do ich zniekształcenia.

Opony przed ułożeniem warto oznaczyć pozycjami – lewy przód, prawy przód, tył lewy, tył prawy, aby potem można było wykonać ich rotację. Warto także opony umyć i sprawdzić ich ciśnienie, aby było prawidłowe.

Opony bez felgi przechowujemy w pozycji pionowej, na przykład ułożone obok siebie. Przynajmniej raz na miesiąc obracamy je o 90 stopni.

Opony z felgami mogą być przechowywane na specjalnych hakach albo ułożone w stos. Gdy układamy je na sobie, najlepiej zmieniać kolejność ich ułożenia raz na miesiąc.

Możemy też wykorzystać specjalne stojaki na opony.

Co wtedy, gdy nie mamy miejsca na przechowywanie opon?

Wielu kierowców nie ma odpowiedniego garażu albo innego miejsca, w którym można przechowywać opony samochodowe. W takim przypadku można skorzystać z usług firm, które oferują usługi magazynowe.

Opony są wtedy przechowywane w bezpiecznych, odpowiednio przygotowanych halach, gdzie nie są narażone na działanie czynników niszczących. Dodatkowo, informacje o cenach, które znajdziemy na stronach firm magazynujących, także są bardzo zachęcające – za cały sezon przechowania opony zapłacimy niewiele.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone