Zamknij

Wkłady kominkowe

19:31, 24.04.2019 | materiały partnera

Ozdoba nie tylko salonu. Nie popełni dużego błędu ten, kto powie, że kominek stał się już podstawowym wyposażeniem każdego nowoczesnego domu. Odpowiednia ekspozycja kominka sprawia, że jest on nie tylko świetną ozdobą salonu, ale również miejscem, gdzie możemy spędzić miło jesienny wieczór i ogrzać się po spacerze w deszczu.

Podstawowe informacje

 Wkłady kominkowe to temat bardzo obszerny, jednak przede wszystkim należy wiedzieć jaki podział występuje w tej branży:

  •  tradycyjne wkłady kominkowe,
  • wkłady kominkowe z płaszczem wodnym.

 Tradycyjne wkłady kominkowe służą głównie ogrzewaniu pomieszczenia, w którym się znajdują. Warto pamiętać, że pomieszczenie to nie powinno również być zbyt obszerne. Niewątpliwie istotną funkcją tradycyjnych wkładów kominowych są jego funkcje wizualne.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym, oprócz funkcji ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajduje, ogrzewa również wodę, która zasila  układ centralnego ogrzewania. Działanie to jest możliwe dzięki zamontowaniu wężownicy, której oddawana jest energia poprzez nagrzewający się płaszcz wodny.

Wielkość i kształt

 Podstawowymi parametrami wkładów kominkowych są ich wielkość i kształt. Warto wiedzieć, że oba te parametry zależą od miejsca, w którym chcemy zamontować kominek. Należy pamiętać, że wkład kominkowy posiada znacznie mniejsze wymiary niż docelowo należy przeznaczyć na całość konstrukcji.

 Stal czy żeliwo?

 Kolejnym aspektem, który należy rozważyć jest wybór materiału, z którego będzie wykonany korpus. Wyróżnia się przede wszystkim korpusy stalowe lub żeliwne. Pierwsze z nich są dość lekkie, dlatego stosuje się je do nowoczesnych rozwiązań, w których stawia się przede wszystkim na ekspozycję ognia, ukrywając niejako sam wkład kominkowy. Wkłady te są tak zbudowane, aby rozpalanie w kominku nie nastręczało użytkownikom trudności. Wkłady żeliwne są ciężkie, ale za to posiadają dodatkowe walory estetyczne w postaci ozdób żłobionych. Ich cena jest również atrakcyjna.

 Drzwi

Drzwi stanowią dość istotną funkcję, ponieważ paląc regularnie w kominku będziemy z nich korzystać naprawdę często. Wyróżnia się przede wszystkim wkłady z drzwiami otwieranymi na bok oraz wkłady z gilotyną, czyli takie, w których drzwi unoszone są do góry. Rodzaj drzwi zależy przede wszystkim od naszych upodobań i rozmiarów wkładu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone