Zamknij

Korekcja wad wzroku metodą Femtolasik

15:19, 06.05.2019 | Artykuł sponsorowany

Metoda o nazwie Femtolasik to nowość w dziedzinie leczenia wad wzroku. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań możliwe jest leczenie zarówno krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu oraz starowzroczności. Metoda ta pozwala również na usuwanie wad w postaci nieregularnych astygmatyzmów lub niejednorodności rogówki.

Na czym polega Femtolasik?

Zabieg ten kojarzony jest ze swoim poprzednikiem, a mianowicie zabiegiem o nazwie Lasik. Na jego początku dochodzi do nacięcia rogówki oka. Wykonywane jest to w celu przygotowania jej do wprowadzenia wiązki światła laserowego. Używa się w tym celu lasera femtosekundowego.

Cały zabieg podlega sterowaniu komputerowemu, dzięki czemu możliwy jest wybór odpowiedniej grubości oddzielanego płatka rogówki. Ma on optymalny kształt i wielkość, a także właściwie umieszczony zawias rogówki. Promienie lasera podczas zabiegu skupiają się na zrębie rogówki, w wyniku czego powstaje mikroplazma. Tworzą się wówczas także pęcherzyki, które rozciągają się na odpowiednią głębokość. Tworzy się płaszczyzna pomiędzy dwoma warstwami zrębu. Powstały w ten sposób płatek zostaje uniesiony i wówczas wykonywany jest zabieg przy użyciu lasera excimerowego. Laser ten ma za zadanie wymodelowanie kształtu rogówki. Ma to na celu uzyskanie pożądanego efektu widzenia.

Jak wygląda zabieg z punktu widzenia pacjenta?

Tuż przed samym zabiegiem przebywający na sali pacjent zostaje poproszony o wygodne ułożenie się na łóżku tuż pod sprzętem laserowym. Do każdego z oczu zostaje zakroplone kilka kropel leku o działaniu znieczulającym. Poprawia to komfort zabiegu i sprawia, że jest on całkowicie bezbolesny.
 

Kolejną czynnością przed zabiegiem jest dezynfekcja oczu i ich okolic. W tym celu na twarz nałożona zostaje specjalna jałowa chusta z otworem na jedno, operowane oko. Na to oko założona zostanie również metalowa rozwórka, mająca na celu zabezpieczenie go przed mruganiem, ponieważ niedopuszczalne jest zamknięcie oka w trakcie zabiegu.
 

Po czynnościach przygotowawczych następuje oddzielenie płatka nabłonka rogówki. W tym celu na gałce ocznej układa się specjalną metalową obręcz. Następuje chwilowa utrata widzenia. W tym czasie następuje odseparowanie nabłonka. Po zdjęciu metalowej obręczy wzrok w niewielkim stopniu powraca. Lekarz musi jeszcze odsłonić oddzielony płatek nabłonka. Obraz może być wówczas rozmyty i niewyraźny.

Kolejną czynnością jest wykonanie właściwego zabiegu laserowego. W tym celu konieczne jest skoncentrowanie wzroku na migającym światełku wytwarzanym przez laser. Sam zabieg trwa kilka sekund. Podczas niego dają się słyszeć różne dźwięki.

Po zabiegu następuje oczyszczenie i osuszenie gałki ocznej oraz założenie odseparowanego na początku zabiegu płatka nabłonka. Czasami na oko zakładana jest specjalna soczewka opatrunkowa.

Korzyści płynące z zastosowania metody Femtolasik

Metoda Fomtolasik jest obecnie najnowocześniejszym sposobem korekcji popularnych wad wzroku. Dlaczego warto z niej skorzystać? Ważny jest przede wszystkim krótki czas trwania zabiegu oraz jego niska inwazyjność. Pacjent szybko dochodzi do siebie i nie występują u niego komplikacje. Dzięki temu, że podczas zabiegu odseparowany zostaje jedynie niezbędny płatek nabłonka rogówki, nie dają się odczuwać przejściowe efekty w postaci aureoli wokół źródeł światła.
 

Metoda ta nie powoduje również skutków ubocznych w postaci zespołu suchego oka, co jest nierzadko spotykane u pacjentów, u których wykonuje się podobne zabiegi innymi metodami. Zabieg Femtolasik zapewnia także najniższy stopień ryzyka wystąpienia stanu zapalnego oka i szybszą stabilizację widzenia.
 

Femtolasik jest metodą, która poradzi sobie zarówno z bardzo małą, jak i bardzo dużą wadą wzroku. To, co jest przeciwwskazaniem do wykonania tego typu zabiegu innymi metodami, tu nie istnieje. Poprawa wady wzroku tą metodą możliwa jest praktycznie zawsze, nawet w przypadku osób posiadających bardzo cienką rogówkę lub źrenicę o dużej średnicy.

Sprawdź również na: https://blikpol.pl/wady-wzroku-metody-usuwania

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone