Zamknij

Nowoczesna stolarka okienna dla domu

08:20, 08.05.2019 | Artykuł sponsorowany

Nowoczesna, wysokiej klasy stolarka okienna przekłada się na całą listę korzyści, począwszy od finansowych, a skończywszy na estetycznych. Aby jednak faktycznie tak się stało, powinna być optymalnie dobrana do charakteru danej inwestycji, preferencji właściciela oraz, rzecz jasna, budżetu. Obecnie na rynku budowlanym największą popularnością cieszą się dwie opcje - okna plastikowe oraz okna aluminiowe.

Stolarka okienna plastikowa

Pierwsze okna plastikowe wyprodukowano w latach 30. XX wieku w Niemczech i od tego czasu zyskały sobie już status klasyki w budownictwie. Wykonane z polichlorku winylu, materiału odznaczającego się podatnością na obróbkę cieplną oraz wyjątkowymi właściwościami użytkowymi, są nadal najczęściej wybieranym rozwiązaniem.

Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim bardzo korzystny stosunek ceny do jakości oraz łatwość utrzymania. Stolarka okienna PCV jest bardzo trwała i odporna na działanie czynników zewnętrznych, atmosferycznych i biologicznych, a przy tym nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Cała pielęgnacja sprowadza się do mycia i regularnego zabezpieczania smarem części ruchomych, czyli czynności, które nawet największy laik z powodzeniem wykona samodzielnie.

Ponadto nowoczesne modele posiadają bardzo korzystne parametry użytkowe, w tym najważniejszy, czyli współczynnik przenikania ciepła. Wartość ta w najlepszych oknach wynosi nawet 0,6, natomiast w pozostałych zwykle waha się w granicach 0,9. Cecha ta czyni stolarkę okienną PCV doskonałym wyborem zarówno do budownictwa tradycyjnego, jak i energooszczędnego oraz pasywnego.

Stolarka okienna aluminiowa

Jeszcze nie tak dawno stolarka okienna aluminiowa instalowana była niemal wyłącznie w halach przemysłowych, fabrykach i pomieszczeniach gospodarczych. Za taki stan rzeczy odpowiadała jej słaba jakość termoizolacyjna oraz niskie walory wizualne. Obecnie jednak sytuacja zmieniła się o 180 stopni i okna aluminiowe zyskują sobie coraz większą popularność wśród projektantów, architektów oraz inwestorów.

Za taki stan rzeczy odpowiadają przede wszystkim unikatowe właściwości aluminium, które pozwalają na uzyskanie bardzo dużych przeszkleń przy zredukowanych do minimum profilach. Taki design idealnie wpasowuje się w charakter współczesnej architektury minimalistycznej, której celem jest między innymi zaopatrzenie wnętrz w jak największą ilość słońca.

Dodatkowo, dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii produkcji, dostępna obecnie stolarka okienna aluminiowa w niczym nie ustępuje innym opcjom ani pod względem estetycznych, ani użytkowym. Zastosowanie nowoczesnych metod barwienia pozwala na uzyskanie dowolnego koloru profili, co z kolei umożliwia optymalne dostosowanie designu okna do charakteru elewacji. Istotnym atutem jest tu też łatwość pielęgnacji i konserwacji oraz materiał przyjazny środowisku.

Nowoczesna stolarka okienna

Wiemy już, jakie materiały są najpopularniejsze w produkcji nowoczesnych okien, teraz z kolei wypada się skupić na ich ogólnej charakterystyce. Jak informuje przedstawiciel producenta okien Hensfort, najważniejszy jest tu współczynnik przenikania ciepła. W najlepszych modelach może on wynosić nawet 0,6, ale nigdy nie powinien być wyższy niż 0,9. Dzięki temu straty energii przez okna zostaną mocno zredukowane, co nie tylko odciąży środowisko naturalne, ale również nasze kieszenie.

Druga istotna kwestia to zabezpieczenia antywłamaniowe, które bezwzględnie powinny się znaleźć w oknach zamontowanych na pierwszym piętrze. Wyposażone w dodatkowe udogodnienia, takie jak zawiasy antywyważeniowe czy okucia antywłamaniowe, skutecznie odstraszą lub spowolnią złodzieja do momentu przybycia policji.

Stolarka okienna – podsumowanie

Nowoczesna stolarka okienna to przede wszystkim minimalizacja strat ciepła, duże przeszklenia umożliwiające zaopatrzenie domów w światło słoneczne oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Atutami tymi dysponują zarówno okna aluminiowe, jak i plastikowe, a ostateczny wybór powinien być poprzedzony spokojnym namysłem uwzględniającym charakter realizowanego projektu.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone