Zamknij

Czy znajdę pracę jako programista?

11:21, 29.05.2019 | .
Skomentuj

Branża IT oferuje wiele możliwości, przede wszystkim pozwala na ciągły rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji. Nie da się ukryć, że stanowisko programisty wiąże się także z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Wiele osób wchodzących dopiero na rynek pracy lub szukających zmiany na ścieżce zawodowej upatruje w IT swojej szansy na lepsze życie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że sukces w programowaniu wiąże się z nakładem ogromnej pracy i determinacją.

Odpowiednie cechy programisty

Jak w każdym zawodzie, kandydat powinien odznaczać się pewnymi cechami, które ułatwią mu codzienną pracę. W IT należy przede wszystkim wykazać zainteresowanie tematem oraz uczyć się kolejnych języków i technologii. Poza tym, należy być cierpliwym i zaangażowanym. Praca nad kodem wymaga nieraz wielogodzinnego pochylenia się nad jednym zagadnieniem. Programista musi umieć analizować i rozwiązywać problemy, a dodatkowo szukać informacji. Sztuką jest w tej branży umiejętne poruszanie się w różnego typu źródłach wiedzy, a nie kucie na pamięć wszystkich zasad i formuł. 

Wiedza i portfolio

Podstawą do rozmowy o programowaniu jest oczywiście wiedza, którą posiada kandydat. Na początku drogi w IT należy obrać konkretną ścieżkę rozwoju. Istnieje przecież mnóstwo technologii, które dzielą się na front-end i back-end. Trzeba wiedzieć, który aspekt tworzenia aplikacji i programów jest dla nas najbardziej fascynujący. Następnie należy zgłębić niezbędną wiedzę. Doświadczeni programiści uważają, że wszystko czego potrzebuje młody kandydat jest dostępne za darmo w sieci. Warto jednak wspomnieć, że na początku drogi, wiele osób pewniej czuje się mając nad sobą mentora, który prowadzi ich przez kolejne zagadnienia programowania. Nic więc dziwnego, że rosną w siłę szkoły programowania i bootcampy. Drugorzędne jest źródło informacji, bo by zostać programistą należy wykazać się konkretną wiedzą i umiejętnościami. Nawet nie mając jeszcze żadnego doświadczenia komercyjnego, powinniśmy wykonywać własne projekty i umieszczać je w portfolio. Każdy kolejny projekt obrazuje rozwój kandydata i jego wzrastające umiejętności. Chcąc więc być specjalistą w IT należy przedstawić praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy.

Szukanie pracy

Po podjęciu decyzji o zaangażowaniu się w naukę i wyborze ścieżki rozwoju, należy śledzić dostępne oferty pracy. Można je znaleźć na stronach tzw. it recruitment agency np. https://dotlinkers.pl/en/services/, które przedstawiają aktualne ogłoszenia, wraz z podziałem na miasta. Dzięki przeglądaniu ofert można dowiedzieć się jakie są wymagania pracodawców na konkretnym stanowisku. Mnóstwo ogłoszeń znajduje się również na Facebooku, gdzie funkcjonują dedykowane grupy dla programistów. Warto sprawdzać ofert, bo wiele firm przedstawia od razu swoje zadanie rekrutacyjne. Jeśli jesteśmy w stanie wykonać je bez pomocy kursów, upewniamy się, że zdobyliśmy konkretne umiejętności.

Jak widać, żeby zostać programistą trzeba zaangażować się w naukę i zdobywanie wiedzy. Specjalistą nie zostaje się w jeden dzień, ale jeśli chcesz pracować w IT, masz odpowiednie cechy i zapał, może się okazać, że programowanie jest dla ciebie.

(.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone