Zamknij

Jak przyspieszyć rejestrację spółki?

08:49, 11.06.2019 |

Rejestracja spółki przy prawidłowo wypełnionych dokumentach nie powinna trwać dłużej niż 7 dni. Jak pokazuje praktyka, proces ten może wydłużyć się nawet do… 3 miesięcy. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Czy rejestrację spółki da się przyspieszyć?

Spółka z o.o. to najpopularniejsza wśród polskich przedsiębiorców forma spółki. Nic dziwnego, prowadzenie spółki z o.o. pozwala ograniczyć odpowiedzialności wspólników do wysokości wniesionego kapitału, eliminuje konieczność odprowadzania comiesięcznych składek do ZUS-u i zapewnia szerokie możliwości optymalizacji podatkowej.

Rejestracja spółki z o.o.

Osoby, które chcą zarejestrować spółkę z o.o., mogą zrobić to na dwa sposoby:

l tradycyjnie, podpisując akt notarialny,

l przez internet, korzystając ze wzorca umowy w systemie S-24.

W przypadku tradycyjnej rejestracji, komplet dokumentów należy dostarczyć do sądu, który dokona wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Choć taki proces nie powinien trwać dłużej niż 7 dni, często wydłuża się do kilku tygodni, a w ekstremalnych przypadkach - nawet do 2-3 miesięcy.

Jak pokazują wyniki badania zrealizowanego przez Instytut Badawczy ABR SESTA, na rejestrację spółki w Warszawie i Koszalinie będziemy musieli poczekać około 2 tygodni. W Poznaniu zajmie to 2-3 miesiące, a w Bydgoszczy - kwartał. Choć pracownicy sądów w Kielcach, Szczecinie i Toruniu zadeklarowali, że rejestracja zakończy się po tygodniu, zdaniem ekspertów takie prognozy rzadko się sprawdzają. Choć rejestracja spółki w ciągu tygodnia jest możliwa, dzieje się to zazwyczaj jedynie w mniejszych województwach, pod warunkiem także, że wniosek nie zawiera formalnych braków.

Dlaczego rejestracja spółki trwa tak długo? Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prosta. Pracownicy sądów oprócz rejestracji spółek zajmują się również usuwaniem ich z rejestrów oraz dokonywaniem zmian w KRS. Jak pokazują statystyki, w większości instytucji na jednego pracownika przypada nawet 1000 podmiotów! Przeciążeni nadmiarem obowiązków, nie są w stanie terminowo obsłużyć ogromnej liczby wniosków, jakie otrzymują. A to przekłada się na wydłużony czas oczekiwania. To jednak nie wszystko. Procedura rejestracji firmy może się rozciągnąć także przez banalne szczegóły. Jeśli zamiast „miasto stołeczne Warszawa, wpiszesz we wniosku „miasto Warszawa”, sąd może odrzucić dokument. Szkoda, że często informuje o tym po kilku tygodniach od złożenia.

Czy rejestracja firmy przez internet trwa krócej?

Przedsiębiorcy, którzy chcą przyspieszyć rejestrację spółki, zamiast tradycyjnej rejestracji często wybierają tę online. W teorii założenie spółki przez internet powinno trwać zdecydowanie krócej. Rzeczywistość nie wygląda jednak tak kolorowo. Boleśnie przekonała się o tym pani Anna, która kilka miesięcy temu postanowiła zarejestrować spółkę z o.o. w trybie S-24.

— Platforma S-24 jest całkiem przejrzysta i przyjazna użytkownikom. Niestety ma także wady, które znacząco utrudniają proces rejestracji. Kiedy kilka dni po wysłaniu wniosku okazało się, że z powodu braku wymaganych załączników sąd go odrzucił, zastanawiałam się, co poszło nie tak. Cały proces wydawał się przecież taki prosty - tłumaczy pani Anna. - Po konsultacji ze znajomym księgowym dowiedziałam się, że system nie posiada wzorów wszystkich załączników, a te, których zabrakło, powinnam znaleźć na własną rękę. To, co mogłam zrobić, to ponownie wypełnić wniosek, dokonać kolejnej opłaty (poprzednią sąd zobowiązał się zwrócić na moje konto), a brakujące załączniki wraz ze specjalnym dokumentem… dostarczyć do sądu osobiście. Dzięki temu, że mieszkam w Warszawie, mogłam przeprowadzić całą operację stosunkowo szybko. Dla osób z małych miejscowości czy wsi konieczność wizyty w sądzie może być jednak dużą niedogodnością. Decyzję o rejestracji spółki otrzymałam dokładnie 42 dni od momentu złożenia pierwszego wniosku.

Oszczędność czasu? Nie do końca…

Warto wiedzieć również, że rejestrując spółkę w trybie S-24, przedsiębiorca musi skorzystać z gotowego wzorca i na tym etapie nie ma możliwości modyfikacji treści umowy. Jeśli rodzaj działalności wymaga specjalnych zapisów, rejestracja online zupełnie się nie sprawdzi.

Rejestracja do podatku VAT

Jeśli spółka będzie płatnikiem podatku VAT, po dokonaniu wpisu przedsiębiorca musi złożyć do urzędu skarbowego formularz VAT-R. Zgodnie z treścią art. 272 pkt 5 Ordynacji podatkowej organy podatkowe pierwszej instancji dokonują czynności sprawdzających. Czynności te mają na celu weryfikację danych i dokumentów przedstawionych przez podatników dokonujących rejestracji podatkowej. W praktyce oznacza to, że po złożeniu dokumentu pracownicy skarbówek często odwiedzają siedziby firmy, aby sprawdzić, czy firmy rzeczywiście istnieją. Jeśli pod wskazanym adresem nikogo nie zastaną, wzywają przedsiębiorcę (zazwyczaj listownie) do wyjaśnienia sprawy. Dopiero po dopełnieniu wszelkich formalności dokonują rejestracji. A to może być ogromnym utrudnieniem i uniemożliwić wykonywanie działalności.

Spółka z o.o. bez oczekiwania

Alternatywą dla samodzielnej rejestracji spółki może być zakup gotowego podmiotu. Gotowe spółki z o.o. to podmioty posiadające umowę spółki, numery KRS, NIP i REGON oraz mogą być zarejestrowane do podatku VAT. Sprawdź ofertę McCarthy & Taggart Group (https://mctgroup.eu/gotowe-spolki), która zajmuje się rejestracją i sprzedażą spółek już od kilku lat. Spółki są całkowicie przygotowane do prowadzenia działalności, a jednocześnie czyste, czyli nigdy nie prowadziły żadnych działań. Gotowe spółki umożliwiają rozpoczęcie działań biznesowych właściwie z dnia na dzień. Kupując gotową spółkę, unikniesz długiego oczekiwania. Będziesz mógł też zrealizować plany i zamierzenia „od ręki”.

( )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone