Zamknij

Przymierzasz się do zakupu mieszkania lub domu od dewelopera? Sprawdź, co powinno znaleźć się w treści umowy

11:22, 27.06.2019 | Artykuł sponsorowany

Zakup domu lub mieszkania to jeden z najpoważniejszych wydatków, jakie ponosimy w ciągu całego swojego życia. Proces zakupu mieszkania poprzedzony jest szukaniem inwestycji o idealnej lokalizacji i metrażu. Rozważając zakup mieszkania u dewelopera, warto dokładniej przyjrzeć się wszelkim zapisom zawartym w umowie. Jakim? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Aspekt pierwszy: termin rozpoczęcia i zakończenia prac

Umowa deweloperska musi zawierać informacje dotyczące terminów rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych. Zgodnie z przyjętą w 2012 roku ustawą deweloperską jest to element niezbędny, którego strona sporządzająca umowę nie może pominąć. Miej na uwadze, że jeżeli jakikolwiek zapis umowy deweloperskiej wzbudza Twoje wątpliwości, masz prawo do otrzymania jej kopii i skonsultowania się ze swoim prawnikiem. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w tym artykule https://pewnylokal.pl/porady/umowa-deweloperska-na-co-uwazac.

 

Aspekt drugi: sposób przechowywania środków wpłaconych przez klientów

W mediach raz na jakiś czas da się słyszeć o sprawach nieuczciwych deweloperów i afer na rynku nieruchomości związanych z ogłaszaniem upadłości. Dlatego aby zapewnić jak największy poziom bezpieczeństwa nabywcom, ustawodawca zobowiązał dewelopera do utworzenia specjalnego rachunku powierniczego służącego wyłącznie do przechowywania środków potrzebnych na pokrycie kosztów budowy mieszkań.

 

Aspekt trzeci: odbiór techniczny mieszkania

Gdy budowa dobiegnie końca, zanim zaczniesz jeździć po sklepach w poszukiwaniu płytek do kuchni i łazienki pamiętaj, aby dokładnie obejrzeć swoje nowe M. Odbiór domu czy mieszkania powinien odbywać się w towarzystwie specjalisty, który będzie w stanie stwierdzić, czy wykonane wylewki są proste, czy tynki położono równo oraz czy dobrze obsadzono okna i drzwi wejściowe w nieruchomości. Przed odbiorem domu zaczerpnij informacji z tego artykułu https://pewnylokal.pl/odbior-domu. Miej też na uwadze, że odbiór mieszkań a odbiór kluczy to dwie zupełnie inne rzeczy, o czym możesz się przekonać po zapoznaniu się z poniższym tekstem https://pewnylokal.pl/porady/odbior-techniczny-mieszkania-a-odbior-kluczy

 

Aspekt czwarty: sprawdź, kiedy możesz odstąpić od umowy

Umowa deweloperska, przygotowana zgodnie z obowiązującym prawem, daje Ci możliwość odstąpienia od umowy w sytuacji, gdy deweloper nie wywiąże się z przeniesienia własności mieszkania na Ciebie w wyznaczonym terminie. To, jaki zakres praw Cię obejmuje, w dużej mierze reguluje umowa, którą podpiszesz. Odbiory mieszkań wraz z warunkami, w jakich powinny zostać przeprowadzone, opisano szczegółowo w tym artykule https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania/warszawa.

 

Aspekt piąty: sprawdź koszty notarialne i sądowe

Zgodnie z obowiązującą ustawą deweloperską, umowa musi zostać zawarta przed notariuszem w formie aktu notarialnego. Na koszt notarialny składają się aspekty takie jak wynagrodzenie dla notariusza i koszt stworzenia wypisów aktu notarialnego. Ponadto nie można zapominać o kosztach sądowych rozłożonych równo na dewelopera i nabywcę.

 

Aspekt szósty: zobowiązania dewelopera

W umowie deweloperskiej musi znaleźć się paragraf poświęcony zobowiązaniom dewelopera względem nabywcy. Jest to z pewnością obowiązek do wybudowania budynku, wydzielenia lokalu mieszkalnego oraz – co ważne – przeniesienia praw własności mieszkania na nabywcę. Podobnie sprawa się ma w przypadku domu – deweloper ma obowiązek go wybudować, a następnie przenieść prawo własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym na nabywcę.

Podsumowując: jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do treści umowy deweloperskiej, wstrzymaj się z jej podpisaniem do momentu, dopóki nie skonsultujesz dokumentu ze swoim prawnikiem.

 

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone