Zamknij

Peter Paul Rubens – najważniejsze fakty z życia flamandzkiego malarza

14:54, 04.07.2019 |

Peter Paul Rubens to jeden z najważniejszych barokowych malarzy, którego dzieła wiszą w muzeach na całym świecie. W przeciwieństwie do wielu artystów żył w dostatku. Zawdzięcza to swoim umiejętnościom, urokowi osobistemu i ciężkiej pracy.

Rubens tworzył dla kościoła, przedstawicieli rodzin królewskich, mecenasów sztuki. Jednym z jego klientów był Władysław IV Waza. Zasłynął między innymi jako twórca aktów, sformułowanie „rubensowskie kształtu” zna niemal każdy, nie tylko artyści.

Peter Paul Rubens – malarz i dyplomata

Każdy, kto w umiarkowany sposób interesuje się sztuką, wie, kim był Peter Paul Rubens. To jeden ze znakomitszych artystów swoich czasów. Pochodzący z wielodzietnej rodziny malarz szybko stracił ojca. Na szczęście miał wokół siebie ludzi, którzy zadbali o to, by talent przyszłego mistrza się nie zmarnował. Wyróżniały go urok osobisty i  uroda, miał też talent do dyplomacji – to wszystko sprawiło, że jego losy potoczyły się zdecydowanie lepiej niż Rembrandta, który zmarł w biedzie.

Zobacz również: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/katalog/artysci/peter-paul-rubens

Życie mistrza baroku

Urodził się w 1577 roku w Siegen. Ważnym okresem w jego życiu był rok 1598, kiedy to otrzymał tytuł mistrzowski. W wieku 21 lat wyruszył do Włoch, w roku 1600 rozpoczął służbę na dworze książąt Gonzagów. Podróżował również do Rzymu, Wenecji, Florencji. Włoski okres życia mistrza malarstwa barokowego miał ogromny wpływ na jego twórczość. Po powrocie z półwyspu Apenińskiego artysta  otworzył własną pracownię i otrzymał tytuł nadwornego malarza Antwerpii. Był perfekcjonistą i tytanem pracy, dzięki swoim współpracownikom (a było ich aż 24) malował 200 obrazów rocznie. Ich cena nie była niska, co nie odstraszało jego klientów. Z usług Rubensa korzystali królowa Francji Maria Medycejska, Ludwik XIII, Anna Austriaczka, i Władysław IV Waza. Polski król po śmierci artysty brał udział w aukcjach pracowni Rubensa, zakupił obrazy do zbiorów polskich.

Flamandzki malarz dwukrotnie stawał na ślubnym kobiercu. Pierwszy raz w 1609 roku ożenił się wówczas z Izabellą Brant. Po czterech latach wdowieństwa, w 1630 roku wziął ślub z Heleną Fourment, która przez wiele lata godziła się na to, by być modelką artysty.

Twórczość artysty

Homer malarstwa był bardzo religijną osobą. Zajmował się realizacją zamówień dla kościoła w Antwerpii, Malines, Madrycie, Alost. Po otwarciu własnej pracowni przez kolejnych 12 lat uczestniczył w tworzeniu 60 ołtarzy. Jego wielką pasją była mitologia. Słynie również z unikatowych aktów prezentujących silne i pełne kobiece ciało.

Do największych dzieł Rubensa należy: „Wniebowzięcie NMP”, „Ukrzyżowanie”, „Zdjęcie z krzyża”, „Podniesienie krzyża”, „Sąd Ostateczny”, „Pokłon Trzech Króli”, „Bitwa Amazonek”, „Pijany Sylen”, „Porwanie córek Leukippa”.

( )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone