Zamknij

Biznesplan - dlaczego ma tak duże znaczenie?

08:17, 16.07.2019 | materiały partnera

Osoby, które zastanawiają się nad założeniem własnej działalności, powinny najpierw dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw. Warto, aby takie rozważania przyjęły formę nieco bardziej sformalizowaną. Do tego celu służy właśnie biznesplan. Pozwala oszacować ryzyko porażki, możliwe scenariusze rozwoju firmy, zaplanować konkretne działania i przygotować się na kolejne kroki. Sprawdźmy, jak właściwie powinien wyglądać dobry biznesplan i co musi się w nim znaleźć.

Odpowiedź na kluczowe pytania

Zanim jeszcze zaczniemy spisywać wszystkie pomysły odnośnie naszego biznesu, należy odpowiedzieć na kilka, kluczowych pytań z nim związanych. Po pierwsze, trzeba zastanowić się co dokładnie i w jaki sposób chcemy osiągnąć, a następnie zestawić oczekiwania z warunkami rynkowymi. Co to oznacza? Przemyślmy, na czym ma polegać nasza przewaga nad konkurencją: co nas wyróżni, co zachęci klientów do skorzystania z oferowanych przez nas usług? Następnie należy rozważyć dobór środków do realizacji postanowionych zamiarów i sprawdzić, czy aby na pewno taki wybór będzie opłacalny.

Co jeszcze musimy uwzględnić?

Bez wątpienia duże znaczenie w gotowym biznes planie mają finanse. I to nie tylko te, którymi aktualnie dysponujemy, ale i te, które będą nam potrzebne do realizacji określonych celów w przyszłości. Już na etapie planowania dobrze jest więc rozpisać potencjalne źródła finansowania biznesu oraz prognozy finansowe. Przy tworzeniu biznesplanu nie możemy być optymistami. Najlepiej rozważyć plan minimum. Większy zysk nas nie przerazi, jednak zbyt mały niż nasze oczekiwania, może podciąć skrzydła. Istotny jest również harmonogram działań, jakie zamierzmy podjąć. Warto rozpisać go jak najbardziej szczegółowo i sprawdzić, jak wyglądać będzie to w czasie

Dlaczego biznesplan jest ważny?

Inwestycje wiążą się z ryzykiem, dlatego należy je oszacować zanim jeszcze zdecydujemy się na poważny krok w stronę założenia działalności. Na etapie planowania mnóstwo pomysłów upada. Dlaczego tak się dzieje? Zderzenie z rzeczywistością często bywa bolesne, a to dlatego, że mnóstwo osób nie zna rynku ani branży, w której ma zamiar się poruszać. Właśnie dlatego musimy poznać obowiązujące stawki, sprawdzić jak wygląda nawiązywanie kontaktów, kto jest naszą główną konkurencją, czy trudno pozyskać klientów, jak prezentuje się zainteresowanie danymi usługami, itd. Dopiero kiedy podstawowe założenia okażą się obiecujące, możemy przejść do kolejnych etapów. Ponadto, początki bywają trudne, a biznesplan stanowi pewnego rodzaju mapę dla nowych przedsiębiorców. Dzięki niej wiedzą, jakie kroki mają kolejno realizować. W ten sposób łatwiej zyskać nad wszystkim kontrolę. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone