Zamknij

Czy zwrot podatku może wpłynąć na decyzję o wyjeździe do danego kraju?

11:22, 17.07.2019 | Artykuł sponsorowany

Osoby planujące wyjazd do pracy za granicę muszą rozważyć wiele aspektów takich, jak rodzaj pracy i wysokość wynagrodzenia, język oraz kultura. Warto jednak zastanowić się jeszcze nad jednym, a mianowicie – zwrotem podatku.

Każde państwo ma inny system podatkowy, dlatego różnią się nie tylko sumy potrąceń z wynagrodzenia, ale i kwoty, o których zwrot można się ubiegać. Czy więc kryterium zwrotu podatku można uznać za ważny argument przy wyborze kraju emigracji? Czego mogą spodziewać się osoby pracujące w Niemczech?

Po pierwsze, o zwrocie podatku

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, najpierw trzeba wyjaśnić, co to jest zwrot podatku i jaki system obowiązuje w danym kraju. To pomoże obalić niektóre mity, które często się słyszy, lub o których czyta - na przykład, że nie jest zwracany cały podatek, a tylko sumy nadpłacone. W zależności od kraju, cały podatek można odzyskać tylko wówczas, gdy suma wynagrodzeń nie przekroczyła określonej kwoty minimalnej. Poza tym nie ze wszystkich krajów można odzyskać zapłacone podatki, a tylko z tych, z którymi Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na szczęście takie umowy mamy z większością państw europejskich.

Inny mit to taki, że jeśli dokona się zwrotu podatku, to więcej nie będzie można pracować w danym kraju, uzyskać emerytury itp. Zwrot nadpłaconych podatków nie ma z tym nic wspólnego, dlatego nie powinno się brać pod uwagę takich czynników. Wręcz przeciwnie, lepsza znajomość systemu podatkowego danego kraju dopełni priorytetowe argumenty do pracy za granicą.

Zwrot podatku z Niemiec

W tym kraju rok podatkowy jest taki sam jak rok kalendarzowy, tzn. trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Zwrot podatku z Niemiec można uzyskać do 4 lat wstecz. Chcąc rozpocząć procedurę zwrotu, nalezy przedstawić następujące dokumenty: Lohnsteuerbescheinigung (uzyskane od pracodawcy dane o zapłaconych podatkach i otrzymanych dochodach) lub ostatnie odcinki wypłat oraz zaświadczenie UE / EOG, czyli informacja o wysokości dochodów uzyskanych w Polsce.

W Niemczech, tak jak w Norwegii, system podatkowy jest stopniowy, ale nieco się różni. W skrócie, niemieccy podatnicy podzieleni są na następujące klasy:

1 klasa: osoby samotne lub rozwiedzione;

2 klasa: osoby samotne lub rozwiedzione, ale wychowujące dziecko (dzieci);

3 klasa: osoby zamężne, których partner jest bezrobotny oraz osoby owdowiałe (w rok po śmierci małżonka);

4 klasa: osoby zamężne, małżonkowie mieszkający razem, jeżeli jeden z małżonków przynależy do klasy 4;

5 klasa: osoby, których małżonek zalicza się do 3 klasy podatkowej;

6 klasa: osoby samotne i małżonkowie pracujący u więcej niż jednego pracodawcy.

Każdej klasie przyporządkowane są inne taryfy: najmniejsza to 14%, a największa – 45 %. W Niemczech obciążenie podatkowe jest wyższe dla rodzin niepełnych niż dla tych z dziećmi.

Warto też wiedzieć o tym, że na zwrot podatku trzeba czekać od 3 do 6 miesięcy, a średnia suma zwrotu wynosi około 800 euro.

Nie mam potrzebnych dokumentów – co zrobić?

Ubieganie się o zwrot podatku to specyficzny proces, w którym mogą pomóc profesjonaliści. Jak wiadomo, aby go przeprowadzić, potrzebne są określone dokumenty. Jeśli z jakichś powodów ich nie posiadasz, musisz zwrócić się do pracodawcy, aby Ci je wystawił. Potem trzeba skontaktować się z urzędem skarbowym danego kraju i wypełnić określone formularze. Niezależnie, czy zrobi się to osobiście, czy za pośrednictwem internetu, trzeba poświęcić na to sporo czasu i uzbroić się w cierpliwość. Z tego powodu, jeśli nie masz na to ochoty, zawsze możesz zlecić tę procedurę profesjonalnemu pośrednikowi, który sprawnie przejdzie przez wszystkie etapy tego procesu. Pomoc specjalistycznej firmy zaoszczędzi twój czas i pomoże uniknąć wielu problemów związanych ze zwrotem podatku. Pozostanie ci tylko czekać na pieniądze.

Oczywiście, zanim podatek zostanie zwrócony, najpierw trzeba wybrać kraj i zostać płatnikiem podatków. Bo przecież najważniejszym kryterium przy wyborze kraju emigracji jest uzyskanie żądanej pracy i odpowiedniego wynagrodzenia. Zwrot nadpłaconego podatku co prawda nie należy do głównych kryteriów wyboru państwa, ale może stanowić dodatkową zaletę i bonus do tego, co oferuje praca w danym kraju. Dlatego przed wyjazdem zwróć uwagę także na ten aspekt.

 

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone