Zamknij

Wózki widłowe wysokiego składowania - parametry, uprawnienia, cena

08:34, 29.07.2019 | Artykuł sponsorowany

Wózki widłowe wysokiego składowania to bardzo popularne urządzenia wykorzystywane w magazynach czy hurtowniach. Ich unikalna budowa oraz duża wysokość podnoszenia sprawiają, że są one bardzo charakterystyczne i w wielu przypadkach uchodzą za niezastąpione. Dziś przyjrzymy się im nieco bliżej - sprawdzając, jakie są ich dokładne parametry, jakich uprawnień wymaga ich obsługa oraz ile kosztują. Zapraszamy do lektury!

Wózki widłowe wysokiego składowania powstały jako odpowiedź na potrzebę usprawnienia wysokiego składowania. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, co kryje się pod tym terminem.

Wysokie składowanie to zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz budynku, a jednocześnie zespół czynności wykonywanych w jego najwyższych partiach tego budynku. Zgodnie z utartymi normami przyjmuje się, iż wysokie składowanie odnosi się do magazynów, gdzie można mówić o przestrzeni składowania na poziomie powyżej 7 metrów.

Wysokie składowanie jest coraz bardziej popularnym system przechowywania towarów, głównie ze względu na:

l ekonomię - umożliwia tworzenie magazynów teoretycznie mniejszych powierzchniowo, jednak wyższych;

l możliwość składowania jednocześnie większej liczby dóbr;

l dużą dostępność na rynku regałów oraz sprzętów niezbędnych do ich obsługi w procesie wysokiego składowania;

l optymalne zagospodarowanie przestrzeni przy zachowaniu jasnego i przejrzystego systemu.

W celu obsługi tego typu magazynów wykorzystuje się pojazdy magazynowe (których charakterystyki znajdziecie np. tutajtutaj) oraz tytułowe, omawiane przez nas dzisiaj - wózki widłowe wysokiego składowania.

Wózki wysokiego składowania - budowa

Jak zaznaczono już na wstępie, wózki wysokiego składowania mają bardzo znamienną budowę, przez którą bywają nazywane także wózkami bocznymi. Polega ona na tym, iż karetka wideł w pojeździe umieszczona jest prostopadle do kabiny operatora, przez co ma się wrażenie, że widły wózka są “na boku” pojazdu.

Co zmienia takie rozwiązanie?

l ułatwia szybszy i sprawniejszy dostęp do regałów bez konieczności odwracania wózka;

l zapewnia większe bezpieczeństwo;

l ogranicza niezbędną do manewrowania przestrzeń do minimum.

Kolejnym rozpoznawczym elementem konstrukcji wózków widłowych wysokiego składowania jest dodatkowa osłona dachu. Montuje się ją w celu poprawy bezpieczeństwa i wprowadzenia dodatkowego zabezpieczenia dla operatora pojazdu, który manewruje ładunkami często na bardzo dużych wysokościach.

Inny podręcznikowy przykład stanowią opony do wózków wysokiego składowania - w żadnym przypadku nie mogą to być opony pneumatyczne - gdyż nie radzą sobie z dużym udźwigiem przy jednoczesnym zachowaniu całkowitej równowagi oraz stabilności. W tego typu pojazdach zaleca się stosowanie opon elastycznych lub superelastycznych, najlepiej w wersji niebrudzącej (Non-Marking) dla pojazdów, które pracują wewnątrz pomieszczeń.

Parametry wózków widłowych wysokiego składowania

Wózki wysokiego składowania posiadają największy spośród dostępnych na rynku wskaźnik maksymalnej wysokości podnoszenia. Te wydajne pojazdy z powodzeniem mogą unosić ładunki na wysokość nawet 12-13 metrów! Oczywiście wszystko zależy od modelu wybranego urządzenia.

Jeśli chodzi o udźwig wózków wysokiego składowania, to nie jest on tak efektywny jak w przypadku takich jak tu - wózków spalinowych czy terenowych, gdyż wynosi zaledwie do 3 ton, jednak w połączeniu z dużym parametrem maksymalnej wysokości podnoszenia pozwala na produktywną pracę i zadowalające efekty.

Standardowa prędkość przejazdu (bez ładunku) tych urządzeń to od 10-14 km/h. Pozwala na szybkie pokonywanie odległości i zapewnienie wielu cykli przejazdów np. w celu pobrania dostarczonego towaru i umieszczenia go na regałach czy kompletacji zamówień do wysyłki.

Uprawnienia

Wózki widłowe wysokiego składowania jako urządzenia transportu bliskiego należące do kategorii wózków jezdniowych podnośnikowych podlegają pod dozór Urzędu Dozoru Technicznego. Skutkuje to koniecznością zdobycia uprawnień w celu obsługi tych pojazdów. Uprawnienia na wózki widłowe można zdobyć jedynie przystępując do państwowego egzaminu przed komisją UDT.

Co istotne, w przypadku wózków jezdniowych podnośnikowych istnieją 3 różne kategorie uprawnień: IWJO, IIWJO oraz IIIWJO odpowiadające różnym poziomom zaawansowania technicznego pojazdów.

l Kategoria IWJO - obejmuje wózki jezdniowe z dowolnym napędem oraz bez ograniczeń wysokości podnoszenia i udźwigu (a także pojazdy z niższych kategorii IIWJO oraz IIIWJO).

l Kategoria IIWJO - dotyczy wózków jezdniowych z dowolnym napędem oraz bez ograniczeń wysokości podnoszenia czy udźwigu (a także pojazdy z kategorii IIIWJO), jednak z wykluczeniem urządzeń ze zmiennym wysięgnikiem a także specjalizowanych.

l Kategoria IIIWJO - odnosi się wyłącznie do wózków jezdniowych sterowanych spoza pojazdu, posiadających dowolny napęd oraz wysokość podnoszenia.

Wózki widłowe wysokiego składowania w tej klasyfikacji należą do kategorii IIWJO (gdyż nie są pojazdami specjalizowanymi). W celu uzyskania uprawnień na te pojazdy można zatem przystąpić do egzaminu na wózki w kategorii IIWJO lub IWJO.

Ile kosztują wózki widłowe wysokiego składowania?

Ceny wózków widłowych wysokiego składowania są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od

l stanu technicznego pojazdu (nowy czy używany);

l marki oraz modelu (a co się z tym wiąże parametrów takich jak udźwig maksymalny oraz maksymalna wysokość podnoszenia);

l dodatkowego wyposażenia i usług (np. przedłużonej gwarancji czy serwisowania).

W przypadku firmowych, solidnych wózków widłowych wysokiego składowania (np. takich jak te, które możecie znaleźć tutaj) ceny pojazdów zaczynają się od ok. 150 tysięcy złotych.

Trzeba przyznać, iż jest to kwota dwukrotnie wyższa niż w przypadku wózków elektrycznych czołowych, ale także zdecydowanie lepsze są parametry jakie osiągają i nieco inny zakres codziennych prac. Wózki czołowe elektryczne nie są w stanie w pełni zastąpić pojazdów wysokiego składowania.

Wózki widłowe wysokiego składowania - podsumowanie

Efektywne wózki widłowe wysokiego składowania idealnie sprawdzają się w pracach, gdzie ważne jest unoszenie oraz pobieranie ładunków z dużych wysokości. Dzięki swojej kompaktowej, ale solidnej budowie zapewniają stabilny transport oraz składowanie, a także łatwe manewrowanie nawet na niewielkich przestrzeniach.

Szukasz wózków widłowych wysokiego składowania, które sprawdzą się w Twojej firmie? Poznaj szeroką gamę pojazdów Toyota-Widłowe - kliknij tu i sprawdź m.in. popularne wózki z wąskim podwoziem, wielokierunkowe do transportu długich ładunków czy nawet z pochylaną kabiną do intensywnej pracy.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop