Zamknij

Kto może nam pomóc, gdy stracimy pracę?

11:24, 02.08.2019 | materiały partnera

Utrata pracy wiąże się z brakiem płynności finansowej, a w bardzo ekstremalnych przypadkach - dachu nad głową. Aby zminimalizować skutki utraty pracy, warto skorzystać z pomocy bliskich oraz instytucji.

Rodzina

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku utraty pracy jest zwrócenie się o pomoc do rodziny. Bardzo wiele osób w przypadku utraty zatrudnienia porzuca dotychczasowe miejsce zamieszkania i wraca w rodzinne strony. W ten sposób minimalizowane są straty finansowe związane m.in. z wynajmem mieszkania. Możemy spokojniej poszukiwać nowego miejsca pracy bądź zrobić sobie przerwę w zatrudnieniu. Musimy pamiętać, aby nie być ciężarem dla rodziny i jak najszybciej powrócić do płynności finansowej. Sami członkowie familii mogą nam w tym pomóc, uruchamiając swoje kontakty.

Znajomi i przyjaciele

Pomoc przyjaciół i znajomych po utracie pracy jest bardzo ważna, zwłaszcza gdy mieszkamy w miejscu oddalonym od stron rodzinnych. Wówczas możemy liczyć jedynie na poznane w nowym miejscu osoby i ich dobre chęci. Może się zdarzyć, że pomogą nam oni znaleźć pracę w zakładzie, gdzie obecnie pracują. Zdarza się czasem, iż znajomi niechętnie pomagają w poszukiwaniach, zasłaniając się własnymi obowiązkami. W takich przypadkach możemy sprawdzić, kto tak naprawdę jest wartościowym człowiekiem w ramach dewizy, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Instytucje

Istnieją instytucje, których statutowym zadaniem jest wspieranie osób, które utraciły zatrudnienie. Jedną z nich jest urząd pracy. Aby móc korzystać z jego usług musimy zarejestrować się w nim, bowiem placówka współpracuje jedynie z aktywnymi bezrobotnymi. W skład opieki wchodzi m.in. pomoc w poszukiwaniach nowej pracy, zasiłki dla osób najbardziej potrzebujących, kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje. Należy pamiętać, iż pomoc urzędu pracy jest doraźna i urzędnicy nie znajdą za nas pracy ani się jej nie podejmą. Dlatego tak ważny jest wysiłek własny w poszukiwaniu zatrudnienia.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone