Zamknij

Podróż służbowa przedsiębiorcy prywatnym samochodem osobowym – najważniejsze informacje

10:07, 08.08.2019 | Materiały partnera
Skomentuj

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności często odbywają podróże służbowe swoim prywatnym samochodem. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że taki wyjazd należy uznać za wykonanie zadania w ramach działalności firmy poza głównym miejscem jej prowadzenia. Jak prawidłowo rozliczyć wydatki takie jak m.in. zakup paliwa, płaty za parkingi i autostrady, związane z tego rodzaju podróżami?

Jak poprawnie rozliczyć VAT za wydatki poniesione w związku z podróżą służbową przedsiębiorcy odbytą prywatnym samochodem?

Z zasady przedsiębiorcy będący czynnymi płatnikami VAT mogą odliczać VAT od wszystkich nabywanych towarów lub usług, które wykorzystywane są do prowadzenia opodatkowanej działalności. W przypadku jednak wydatków związanych z pojazdami samochodowymi obowiązują szczególne regulacje w zakresie odliczania VAT, o których mówi art. 86a ustawy o VAT. Przypomnijmy zatem, że od wydatków, związanych z samochodami osobowymi przedsiębiorcy mogą odliczać tylko 50% naliczonego VAT-u. Zapis ten dotyczy wydatków związanych z zakupem, dzierżawą lub najmem samochodu, usług naprawczych, opłat za przejazdy autostradami i parkowanie, a także nabycie paliw. Oznacza to, że gdy przedsiębiorca odbył podróż służbową prywatnym samochodem, której celem było wykonanie czynności opodatkowanych, może obliczyć 50% kwoty VAT naliczonego od wyżej wymienionych wydatków, jeśli je poniósł. Dokumentem uprawniającym przedsiębiorcę do dokonania odliczenia VAT jest faktura, wystawiona na dane przedsiębiorcy. Nie ma obowiązku, aby znajdował się na niej numer rejestracyjny samochodu, warto jednak zadbać o jego wpisanie, ponieważ będziemy mieć wówczas twardy dowód, że wydatek rzeczywiście dotyczył danego auta. W niektórych sytuacjach określonych w art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT oraz § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur dopuszcza się dokumentowanie wydatków związanych z podróżami służbowymi odbywanymi prywatnym samochodem, paragonami lub biletami.

Jak właściwie ująć w kosztach wydatki związane z podróżą służbową przedsiębiorcy odbytą prywatnym samochodem

Zgodnie z ogólną zasadą wydatki związane z podróżami, których celem było, osiągniecie lub zabezpieczenie źródła przychodów, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W niektórych sytuacjach jednak tylko ich cześć możne stanowić koszt. Tak jest w przypadku gdy przedsiębiorca odbył podróż służbową swoim prywatnym samochodem. Według art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PDOF (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.) tylko 20% wydatków związanych z użytkowaniem prywatnego samochodu osobowego przedsiębiorcy w działalności, który nie stanowi środka trwałego firmy, może stanowić koszt uzyskania przychodu. Limit ten dotyczy zarówno wydatków na paliwo, jak i opłaty za autostrady i parkingi, oraz inne ponoszone podczas podróży. Dokonując rozliczenia, należy pamięta

także o tym, że przedsiębiorca może ująć w kosztach tylko tę część podatku VAT naliczonego, do której nie przysługuje mu prawo odliczenia.

Jak ująć wydatki związane z podróżą służbowa odbytą prywatnym samochodem w PKPiR

Po zmianie przepisów wydatki związane z używaniem samochodu prywatnego na potrzeby działalności gospodarczej nie są już ujmowane w kosztach na podstawie tzw. kilometrówki. W PKPiR powinny być ujmowane, z zachowaniem wspomnianego limitu 20% bezpośrednio, na podstawie dokumentów potwierdzających ich poniesienie. Podstawią dokonania ewidencji wydatków związanych z podróżą służbową, odbytą prywatnym samochodem, mogą być dowody księgowe takie jak faktury i rachunki, w niektórych przypadkach dopuszczane są także paragony i bilety.

Nasze biuro rachunkowe na Mokotowie i Wilanowie, służy pomocą klientom w pełnym zakresie usług księgowych. Nie tylko prowadzimy księgi rachunkowe dużych i małych firm, ale także zajmujemy się sprawami kadrowymi. Reprezentujemy także naszych klientów w kontaktach z US i ZUS. Naszaą największą przewagą nad konkurencją jest bogate doświadczenie i to, że nieustannie śledzimy zmieniające się przepisy podatkowe.

 

 

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone