Zamknij

Dlaczego musimy mieć polisę OC?

11:49, 12.08.2019 | Artykuł sponsorowany

Jesteś właścicielem samochodu? Musisz pamiętać o wykupieniu polisy OC – obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dowiedz się, dlaczego to konieczność i sprawdź, co grozi za brak ważnej polisy.

Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważną polisę OC. Przepisy regulują przy tym zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz wysokość sum gwarancyjnych. Dlatego coraz więcej osób korzysta z takich serwisów jak np. http://porownywarka-ubezpieczen.pl/, aby dotrzeć do ofert ubezpieczeniowych.

Kogo nie dotyczy obowiązek posiadania ubezpieczenia OC?

Zgodnie z przepisami tylko zarejestrowane samochody muszą mieć wykupioną polisę OC. Aby nie trzeba było opłacać składek, należałoby wyrejestrować pojazd. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy auto nie nadaje się do dalszej eksploatacji i musi zostać zezłomowane. W pozostałych przypadkach – nawet jeśli pojazd jest garażowany, koniecznością jest opłacanie składek.

Co grozi za brak ważnego OC?

Ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych dokładnie informuje, co grozi za brak ważnego OC. Zgodnie z przepisami,Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo do nałożenia wysokich kar finansowych na właścicieli zarejestrowanych, ale nieubezpieczonych pojazdów.

Wysokość kar za brak OC zależy od rodzaju samochodu oraz od przerwy w ubezpieczeniu. Stawki przedstawiają się następująco:

  • samochody osobowe – dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto),
  • samochody ciężarowe, autobusy, ciągniki – trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto),
  • pozostałe pojazdy – równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto).

Znaczenie ma również okres, przez jaki samochód pozostawał nieubezpieczony. I tak:

  • przerwa do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej,
  • przerwa od 4 do 14 dni – 50% opłaty karnej,
  • powyżej 14 dni – 100% opłaty karnej.

W związku z tym, że wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2019 roku wynosi 2250 zł brutto, maksymalna kara za brak OC dla samochodów osobowych wynosi aż 4500 zł.

Wykup najtańsze OC, by uniknąć kary

Jeżeli chcesz uniknąć kary za brak OC, wykup ubezpieczenie. Możesz wybrać najtańszą dostępną ofertę – cena nie ma tutaj znaczenia, bo zakres ochrony i sumy gwarancyjne są jednakowe niezależnie od wysokości składki. Warto zatem skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej dostępnej na https://ubezpieczamy-auto.pl/, aby znaleźć najtańszą polisę OC.

 

REKLAMA
()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone