Zamknij

Czy w Gdańsku można wypożyczyć samochód bez kaucji?

14:21, 16.09.2019 | materiały partnera
Skomentuj

Możliwość wynajęcia środka transportu to bardzo wygodne rozwiązanie dla podróżujących zarówno zawodowo, jak i wakacyjnie. Zanim jednak wynajmiemy samochód, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii pozwalających uniknąć dodatkowych kosztów.

W Gdańsku, podobnie jak w wielu innych miastach, istnieje duża liczba wypożyczalni aut. Wykorzystywane są zarówno przez osoby podróżujące zawodowo, jak i rekreacyjnie. To dobre wyjście także dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą korzystać z własnych samochodów.

Wypożyczanie samochodów w statystyce

Wypożyczalnie samochodów w naszym kraju od kilku lat systematycznie odnotowują wzrost zainteresowania ich ofertą. Wynajem krótkoterminowy – nieprzekraczający 30 dni, rośnie o około 15% w każdym roku. Prognozy wskazują, że w najbliższej przyszłości ten trend się nie zmieni – wprost przeciwnie, będzie się nasilał.  Dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, podpisując umowę z wypożyczalnią oraz jak uniknąć dodatkowych kosztów.

Umowa

Wypożyczając samochód, zobligowani będziemy do podpisania umowy na warunkach narzuconych przez usługodawcę. Warto zwrócić uwagę, czy w danej firmie funkcjonuje limit kilometrów (jego przekroczenie nieraz sprowadza dodatkowe opłaty). Należy też sprawdzić informacje o ewentualnej konieczności uzupełnienia baku oraz warunkach użytkowania samochodu (w tym także użytkowania przez drugą osobę). Umowa powinna zostać zawarta w formie pisemnej i powinny znaleźć się w niej dane samochodu – jego marki, modelu, VIN-u, czy też numer rejestracyjny. W przypadku wykrycia jakichkolwiek uszkodzeń warto, żeby znalazły się one w spisywanym protokole sporządzanym przy podpisaniu umowy, tak by nie można było obciążyć wypożyczającego kosztami.

Cena wynajmu

Koszt wypożyczenia samochodu w Gdańsku uzależniony jest od firmy, z której usług chcemy skorzystać. Wpływ ma również klasa pojazdu oraz czas, na jaki planujemy go wynająć. Im wyższą klasę wybierzemy, tym wyższa bywa cena. Przykłady zaprezentowano na carfree.com.pl. W przypadku czasu – im jest on dłuższy, tym mniejsze są ogólne koszty korzystania z samochodu w skali doby. Średnia cena wynajmu aut w Gdańsku to około 50 złotych.

Czy można uniknąć kaucji?

Wiele wypożyczalni samochodów obciąża klientów kaucją. Często odbywa się to poprzez zamrożenie określonej kwoty na koncie. Jest ona później zwracana w całości, jeśli samochód zostanie oddany w stanie nienaruszonym. Część z działających w Gdańsku firm, takich jak m.in. carfree.pl, gwarantuje wynajęcie samochodu bez kaucji dla osób posiadających polskie obywatelstwo. Jest to rozwiązanie korzystne nie tylko dla klientów indywidualnych, którzy rzadko korzystają z wypożyczalni, ale także dla osób nawiązujących długoterminową współpracę. Dzięki temu możemy uniknąć uciążliwego zamrożenia pieniędzy.

Podsumowując, chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, warto wybierać firmy, które nie mają zapisu o dziennym limicie kilometrów. Dobrze jest również sprawdzić stan samochodu przed wypożyczeniem. Jeśli w umowie znajduje się zapis o uzupełnieniu baku przed zwrotem auta, musimy o tym pamiętać – w przeciwnym razie firma może naliczyć opłatę za paliwo powiększoną o koszty operacyjne związane z tankowaniem.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone