Zamknij

Wszystko, co należy wiedzieć o żywieniu psów

13:33, 18.10.2019 | artykuł sponsorowany

Jedzenie to czynność, która podobnie jak u ludzi, również u psów wywołuje niemałą przyjemność. Aby jednak należycie spełniała swoją rolę, musi obfitować w cenne substancje odżywcze i charakteryzować się odpowiednim zbilansowaniem składników. Niby oczywiste, prawda? Jednak jak się okazuje, nie przez wszystkich przestrzegane. Jak często wielu właścicieli czworonożnych przyjaciół tłumaczy się podaniem pieskowi resztek z obiadu, bo nie mogło oprzeć się ich błagalnemu spojrzeniu? Nie zapominajmy, że wiedza dotycząca tego, jak karmić psa ma ogromne przełożenie nie tylko na jego zdrowie, ale również kondycję i energię do działania.

Resztki z obiadu – można czy nie można?

Ileż to razy właściciele psów podają zwierzakom pozostałości z obiadu? Przecież – ich zdaniem – szkoda, aby się zmarnowały. Postępując w ten sposób narażamy psiaka na poważne problemy zdrowotne. Jadłospis czworonoga nie powinien uwzględniać naszej żywności. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest zbyt mocno przetworzona. Zawiera znaczne ilości soli, cukru i innych przypraw, które choć poprawiają smak ludzkiego jedzenia, to podrażniają delikatny żołądek psa, objawiając się dolegliwościami ze strony układu trawiennego. Chcąc żywić psa domowym, własnoręcznie przygotowanym jedzeniem, trzeba najpierw zgłębić wiedzę dotyczącą indywidualnych potrzeb zwierzęcia, uwzględniając zarówno jego rasę, aktywność fizyczną, wiek i kondycję zdrowotną. Najwięcej w tym temacie mogą mieć do powiedzenia eksperci od psiego żywienia i to z nimi najlepiej konsultować wszelkie modyfikacje w codziennym jadłospisie. Można także skorzystać z innego rozwiązania, o wiele prostszego. Jest nim podawanie psiakowi gotowej karmy – odpowiednio zbilansowanej pod kątem składników odżywczych i dopasowanej do jego potrzeb.

Karma dla rasowych psiaków

Zakup gotowej karmy dla psów tylko z pozoru wydaje się taki prosty. Ilość marek i rozmaitych rodzajów może przyprawiać o zawrót głowy! Nic zatem dziwnego, że wielu właścicieli czworonogów traci rozum przestępując przez próg sklepu zoologicznego. Wystarczy jednak odrobina informacji, aby nadrobić ten brak wiedzy. Na pierwszy ogień, czy należy kupować psu karmę dopasowaną do jego rasy? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Podawanie specjalnej karmy dla rasowych zwierząt w ogromnym stopniu wpłynie na ich stan zdrowia. Ich receptura obejmuje bowiem indywidualne zapotrzebowanie psów konkretnej rasy. Dla przykładu, są odmiany, które posiadają wrodzoną tendencję do przybierania na wadze. Inne z kolei wykazują podatność na choroby stawów. Podawanie takim psiakom specjalnie opracowanych mieszanek pozwoli dostosować sposób żywienia do ich profilu odżywczego. Jak to wygląda w praktyce? Dla wiecznie głodnych i spragnionych jedzenia labradorów polecane są karmy o budowie krokieta, które sprzyjają szybszemu odczuwaniu sytości i spożywaniu mniejszych porcji jedzenia. Z myślą o owczarkach niemieckich, których bolączką są choroby stawów i wrażliwy układ trawienny, producenci przygotowali mieszanki składające się z lekkostrawnych, wspierających funkcje stawów, składników. Bazujące na suszonym białku drobiowym łatwo się przyswajają i nie podrażniają układu pokarmowego.

Odżywianie psa z problemami zdrowotnymi

Póki psiak prawidłowo się rozwija i nie zgłasza żadnych problemów zdrowotnych, kwestia jego odżywiania nie budzi większych wątpliwości. Gorzej, gdy zwierzę zaczyna borykać się z różnymi chorobami. Wtedy pod lupę należy wziąć jego codzienne menu i wykluczyć z niego składniki nie wskazane z uwagi na zdiagnozowany problem zdrowotny. A takim jest bez wątpienia cukrzyca. Choć rozpoznana choroba często budzi zaskoczenie wśród właścicieli, tak naprawdę przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji może nie powodować większego dyskomfortu. Dużą rolę odgrywa w tym odpowiedni sposób żywienia. Z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju mieszanki dla psów z cukrzycą, których formuła bazuje na ograniczonej zawartości węglowodanów. Ich receptura zmniejsza hiperglikaminę po posiłku, a zawartość zbóż o niskim indeksie glikemicznym wywiera pozytywny wpływ na zdrowie psów chorych na cukrzycę.

 

A jak kwestia żywienia wygląda u zwierząt po kastracji? Badania nie pozostawiają złudzeń - psy po zabiegach są bardziej podatne na wystąpienie nadwagi. Szczególnie suczki wykazują tendencję do otyłości. Kwestia przybierania na wadze nie stanowi wyłącznie problemu natury estetycznej. Prowadzi również do skrócenia długości życia psa. Nie wspominając o licznych chorobach. Jak zatem temu zaradzić? Stosować żywienie dopasowane do zmienionych potrzeb psa po kastracji – mniej kaloryczną, ale dostarczającą odpowiedniej ilości cennych składników pokarmowych. Optymalnym wyborem są specjalistyczne mieszanki oparte na białku drobiowym i kukurydzy, których obniżona zawartość kalorii redukuje ryzyko przybierania na wadze, jednocześnie wspierając układ pokarmowy i piękny wygląd sierści.

Karma hipoalergiczna dla psa z nietolerancją pokarmową

Współcześnie problem alergii nie dotyczy wyłącznie ludzi. Coraz częściej mówi się o zwierzętach podatnych na występowanie niestrawności czy nietolerancji pokarmowych. W codziennym jedzeniu nie brakuje bowiem alergenów odpowiedzialnych za to zjawisko, które prowadzą do problemów skórnych czy dolegliwości ze strony układu trawiennego. Wbrew ogólnym przekonaniom, alergia na dany składnik nie musi pojawić się znienacka. Czasem uśpiona pod postacią fazy uczuleniowej uruchamia się po latach, diametralnie wywracając do góry nogami dotychczasowy sposób żywienia zwierzęcia.

 

Jaki składnik najczęściej wywołuje reakcje alergiczne? Zasadniczo trudno odpowiedzieć na to pytanie, albowiem każdy może być przyczyną alergii. Jednak do najpowszechniejszych zaliczamy związki wieprzowiny z wołowiną i drobiem, produkty mleczne i zbożowe. Nie inaczej jest w przypadku aromatów i substancji konserwujących, które także stanowią częsty problem alergii u zwierząt. W takiej sytuacji najlepszy wybór stanowią karmy hipoalergiczne, o prostym składzie i zawartości lekkostrawnych, dobrze przyswajalnych składników.

Suplementy diety – stosować czy nie?

Mianem suplementów diety nazywamy produkty składające się z różnych składników odżywczych w postaci kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów czy aminokwasów. Dostępne w rozmaitej formie, od klasycznych tabletek zaczynając po proszki czy płyny. W przypadku zwierząt, tak jak i ludzi, suplementy diety nie powinny stanowić zamiennika dla odpowiednio zbilansowanej diety, a jedynie jej uzupełnienie. Jak najbardziej powinny występować w diecie psiaka, albowiem tylko wtedy będą w stanie uzupełnić braki niektórych substancji pokarmowych. Co więcej, w wielu przypadkach wspomagają także leczenie pewnych dolegliwości. Rodzi się pytanie – które wybrać? Dobrym wyborem są suplementy diety Rumen Tabs firmy Mikita. Stanowiące mieszankę trzech składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego nie tylko wzmagają apetyt, ale również pobudzają do pracy perystaltykę jelit. Uzupełniają niedobory witaminowe, działając odtruwająco i stymulująco na organizm. Dedykowane zwierzętom z wyjałowionym przewodem pokarmowym, stale żywionym przemysłowymi karmami czy tym, które lubią podjadać nieczystości. Suplementy bazują na bazie żwacza, który jest naturalnym źródłem bakterii, pierwotniaków i drobnoustrojów, jakich potrzebuje organizm do utrzymania prawidłowej fizjologii układu trawiennego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone