Zamknij

Jakie typy pomp hydraulicznych stosowane są w przemyśle?

08:39, 19.11.2019 | artykuł sponsorowany

Pompa hydrauliczna to urządzenie bardzo powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Służy do zasilania napędu hydraulicznego olejem, którego przepływ odbywa się pod dużym ciśnieniem przy zachowaniu równomiernego strumienia. Aby w określony sposób spełniać wymagane funkcje, pompa hydrauliczna musi posiadać odpowiednią budowę.

Działanie pompy hydraulicznej

Zasady działania pompy hydraulicznej opierają się na zamianie dostarczanej przez silnik energii mechanicznej w energię hydrauliczną. Jednostka napędowa może być typu napędowego, elektrycznego lub spalinowego. Układy hydrauliczne wymagają zasilania olejem o dużej równomierności strumienia oraz wysokim ciśnieniu. Takim charakterem strumienia dysponują pompy rotacyjne wyporowe łopatkowe, zębate i śrubowe, a także pompy wielotłoczkowe osiowe oraz promieniowe.

Pompy zębate i wielotłoczkowe

Typ budowy pompy hydraulicznej zależy od rodzaju zastosowanych elementów. Istnieją różne rodzaje tych urządzeń. Dużą popularnością cieszy się pompa hydrauliczna zębata, która zbudowana jest z dwóch kół zębatych. Zazębienie zewnętrzne ciasno osadzone jest w korpusie. Koła zębate wprawiane są w ruch, zagarniając ciecz z komory ssawnej do obszaru między zębami i przekazując ją do komory tłocznej. Pompy hydrauliczne zębate posiadają prostą konstrukcję, jednak są wydajne i niezawodne. Inny typ budowy posiadają np. modele wielotłoczkowe. W tym przypadku pompa składa się z nawet kilkunastu mniejszych tłoków umieszczonych w jednym korpusie. Wyróżnić można pompy wielotłoczkowe promieniowe i osiowe. W pierwszym przypadku tłoczki w korpusie opierają się na pochylonej tarczy, a w drugim na mimośrodkowym pierścieniu. Pompy wielotłoczkowe pozbawione są zaworów, których rolę odgrywa wałek rozdzielczy lub tarcza rozdzielcza.

Pompy łopatkowe i śrubowe

Jeszcze inny typ budowy posiada pompa hydrauliczna łopatkowa. Zbudowana jest z osadzonych w wirniku łopatek, które zgarniają ciecz do przestrzeni międzyłopatkowej z komory ssawnej i przenoszą ją do komory tłoczonej. W modelach śrubowych ciecz transportowana jest na skutek obrotów śruby ślimakowej. Zamknięta w obszarze między korpusem a ślimakiem ciecz ulega przeniesieniu do tłoczonej pompy. Warto pamiętać, że wszystkie typy pomp hydraulicznych mogą ulec wyeksploatowaniu. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem może być przeprowadzenie profesjonalnej regeneracji. Usługi w zakresie hydrauliki siłowej oferuje Fluiconnecto -fluiconnecto.pl. Firma posiada bogate zaplecze serwisowe i jest w stanie dostarczyć komponenty najlepszych producentów.

REKLAMA
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone