Zamknij

PIT-37 - co warto o nim wiedzieć?

08:19, 25.11.2019 | materiały partnera

PIT-37 to jeden z najpopularniejszych formularzy podatkowych w Polsce. Każdego roku do urzędów skarbowych w całym kraju swoje zeznanie podatkowe na tym druku składa miliony obywateli, dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej, aby używać go we właściwej sytuacji i poprawnie wypełnić.

  1. Kto składa PIT-37?
  2. Program PIT najwygodniejszą formą rozliczenia
  3. PIT online czy na papierowym formularzu?

PIT-37 jest jednym z najprostszych formularzy podatkowych. Jego wypełnienie wymaga podania podstawowych danych osobowych, wraz z numerem PESEL, oraz danych o przychodach, dochodach, odprowadzonym podatku i składkach ZUS.

Kto składa PIT-37?

Na formularzu PIT-37 rozliczają się osoby, które swoje dochody opodatkowują według skali podatkowej, inaczej nazywanej rozliczeniem na zasadach ogólnych, a dochody te są jedynymi dochodami podatnika. Druk ten wybiorą więc osoby uzyskujące dochód ze świadczenia pracy w oparciu o umowę o pracę lub jedną z umów cywilnoprawnych; formularz ten dotyczy również emerytów i rencistów. Ważnym wyznacznikiem jest osiąganie dochodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz otrzymanie od pracodawcy, zleceniodawcy lub jednostki rządowej imiennej informacji o wysokości uzyskanego dochodu/przychodu. Z puli tej zostały wyłączone osoby prowadzące działalność gospodarczą, rozliczające dochody małoletnich dzieci wraz ze swoimi dochodami oraz Ci, którzy chcą rozliczyć minimalny podatek lub stratę z lat ubiegłych.

Program PIT najwygodniejszą formą rozliczenia

Jeszcze do niedawna PIT trzeba było wypełnić samodzielnie, a gotowy druk, opatrzony odręcznym podpisem, złożyć osobiście w urzędzie skarbowym. Obecnie pojawiło się na rynku wiele aplikacji i programów, które pozwalają rozliczyć PIT online i przesłać gotowy formularz do właściwego US drogą elektroniczną, wykorzystując do podpisu kwotę przychodów z deklaracji PIT za ubiegły rok. Tak działa m.in. program e-pity - bezpłatna, prosta aplikacja, którą można pobrać na swój komputer.

E-pity to intuicyjny w obsłudze kreator, który przeprowadzi podatnika "za rękę" przez cały proces uzupełniania potrzebnych danych. Aby poprawnie utworzyć PIT online wystarczy przygotować druki PIT-11, PIT-40 lub inne, które podatnik otrzymał od płatników podatku, oraz postępować zgodnie z instrukcjami kreatora. Na początku należy uzupełnić swoje dane osobowe oraz wybrać preferowaną formę rozliczenia, np. indywidualnie, z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Następnie kreator poprosi o wpisanie danych o uzyskanych dochodach - jest to bardzo łatwe, ponieważ dane wpisuje się w imitację konkretnego druku. Wystarczy więc przepisać kwoty w pola o tym samym numerze co na papierowym formularzu. Później trzeba odpowiedzieć jeszcze na kilka pytań, dotyczących m.in. ulg podatkowych i gotowe! Program PIT sam wypełni formularz, który można wysłać do US.

PIT online czy na papierowym formularzu?

Obecnie nadal dozwolone są obie formy rozliczenia z urzędem skarbowym - można więc złożyć PIT zarówno w tradycyjnej formie papierowej, jak i w sposób nowoczesny - online. Ministerstwo Finansów preferuje jednak drugi sposób - świadczy o tym chociażby specjalna platforma Twój e-PIT, dostępna na rządowej stronie, dotyczącej podatków, a także fakt, że w przypadku złożenia zeznania podatkowego online, skróceniu ulega obligatoryjny termin zwrotu podatku z 90 do 45 dni. Urzędy zachęcają więc obywateli aby składać PIT online. To znaczne ułatwienie zarówno dla podatników jak i urzędników, którzy nie muszą przenosić danych z formularza podatkowego do urzędowych kalkulatorów i ewidencji, przez co ich praca jest szybsza i bardziej wydajna.

REKLAMA
(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone