Zamknij

5 rozwiązań kształtu budynku dla różnych funkcjonalności w domu

10:36, 26.11.2019 | materiały partnera

Zastanawiając się nad wyborem projektu domu, musimy zwrócić uwagę na jego plan. Od niego zależy funkcjonalność budynku i rozmieszczenie pomieszczeń. Jaki kształt domu wybrać, by spełnił nasze oczekiwania?

Parterowy dom w kształcie prostokąta z piwnicą

Ten rodzaj budynku cieszy się największym uznaniem ze względu na swoją funkcjonalność i niskie koszty budowy. Piwnica najczęściej przeznaczona jest na część gospodarczą, natomiast parter budynku to strefa mieszkalna oraz garaż. Coraz częściej jednak spotyka się domy z odwróconym planem – warunkiem są jednak w tym przypadku wysokie fundamenty. Piwnica może zostać przeznaczona na sypialnię, a parter na część dzienną oraz gospodarczą. Sypialnie doświetlane są wtedy oknami i można z nich wyjść bezpośrednio do ogrodu. Dodatkowo istnieje możliwość adaptacji strychu. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku domu położonego na skarpie.

Dom w kształcie litery L

Popularność domów w kształcie litery L rośnie z powodu funkcjonalności tego rozwiązania. Budynek łatwo podzielić na strefę dzienną i nocną. W przypadku budynku parterowego z garażem podział na garaż i część gospodarczą od części mieszkalnej jest bardzo wyraźny i praktyczny. Taki kształt nieruchomości jest niezwykle praktyczny i nie wpływa niekorzystnie na doświetlenie wnętrza.

Wymaga jednak stosunkowo dużej działki. Na stronie Domowe Klimaty znajdziemy projekt domu w kształcie litery L na niewielką działkę z zadaszonym wejściem do budynku umiejscowionym pomiędzy skrzydłami. W mniejszej części mieści się dwustanowiskowy garaż, pralnia i kotłownia. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie.

Dom w kształcie litery U

Inwestycja we własną nieruchomość w kształcie podkowy to doskonały sposób na łatwe ogrzanie budynku. Ustawiony centralnie piec pozwala na dowolne zarządzanie energią. Wejście do budynku zlokalizowane pośrodku, osłonięte jest z dwu stron od wiatru. Przedsionek jest najczęściej najcieplejszą częścią budynku, widoczną z obu stron domu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, gdyż nawet pracując w innej części domu, można mieć nadzór nad pociechami.

Domy w kształcie litery T

Piętrowy lub parterowy dom w kształcie litery T daje wiele możliwości użytkowych. Dłuższe skrzydło może służyć do celów mieszkalnych, natomiast krótsze – zostać przeznaczone na garaż i część gospodarczą. Może mieścić się w nim gabinet lub inne pomieszczenie użytkowe, oddzielone od części mieszkalnej. To również dobry sposób na rozdzielenie strefy nocnej od dziennej. Taka konstrukcja umożliwia jasny i prosty podział. Daje wiele możliwości aranżacyjnych i zapewnia bardzo funkcjonalne wnętrza.

 

Dom na planie krzyża

Nowoczesny dom na planie krzyża to budynek prostokątny dopełniony dobudowanym garażem. Z drugiej strony bryły wyeksponowany jest przeszklony ryzalit. Jest to bardzo ciekawe wizualnie rozwiązanie o niezaprzeczalnych zaletach nie tylko estetycznych, ale także funkcjonalnych. Ryzalit może być wykorzystany jako ogród zimowy lub powiększenie części mieszkalnej. W domu z poddaszem użytkowym na planie krzyża z przeszklonym ryzalitem można z powodzeniem stworzyć dobrze doświetlone biuro.

Kształt budynku ma ogromne znaczenie dla jego funkcjonalności. Dlatego przed wyborem projektu warto go dobrze przemyśleć. W wyborze należy uwzględnić wielkość działki, ukształtowanie terenu i własne oczekiwania.

REKLAMA
(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone