Zamknij

Wyposażenie apteczki w sezonie jesienno-zimowym

12:22, 16.12.2019 | artykuł sponsorowany

Sezon jesienno-zimowy rządzi się swoimi prawami – na każdym zakręcie czyhają na nas zarazki i wirusy, które przynoszą ze sobą uciążliwe dolegliwości. Katar, kichanie, kaszel, stany podgorączkowe są teraz numerem jeden w większości przychodni – nie da się ukryć: silne przeziębienie czy grypa złamią nawet największego twardziela! Nie daj się zaskoczyć i zadbaj o odpowiednie wyposażenie apteczki. Szybka interwencja skróci czas infekcji oraz załagodzi towarzyszące dolegliwości.

Katar – największa udręka?

Nieżyt nosa to jedna z najbardziej uporczywych dolegliwości, którą można się bardzo łatwo zarazić... Katar wywoływany jest najczęściej przez wirusy – jedno kichnięcie osoby zarażonej

i gotowe – wirus unosi się w powietrzu i może zaatakować również ciebie. Katar, czyli wodnista lub śluzowata wydzielina z nosa to nic innego jak reakcja obronna naszego układu odpornościowego, który chce pozbyć się niechcianych wirusów! Piekący nos, utrudnione oddychanie, drapanie w gardle oraz kaszel potrafią solidnie dać się we znaki...

Możesz wpłynąć na czas uciążliwej dolegliwości – zadbaj o to, aby w Twojej apteczce nie zabrakło kropli do nosa oraz preparatów do inhalacji. Wystarczą nawet olejki eteryczne, np. olejek eukaliptusowy. W przypadku mocnego podrażnienia skóry w okolicy nosa możesz również skorzystać z maści majerankowej, która przyniesie ulgę. Jeżeli nieżytowi nosa towarzyszą inne objawy np. wysoka gorączka i dreszcze, skorzystaj z konsultacji u lekarza – może to świadczyć o grypie, która wymaga innego leczenia.

Gdy gardło piecze i drapie?

Gardło swędzi, piecze i utrudnia swobodne przełykanie pokarmów czy płynów? To typowy objaw infekcji wirusowej, czyli przeziębienia. W odpowiednich warunkach, również atmosferycznych (zima i mroźne powietrze nie sprzyjają układowi oddechowemu) błona śluzowa wyścielająca gardło powinna być przez cały czas wilgotna – zapewnia ona prawidłowe funkcjonowanie dróg oddechowych i pokarmowych, a więc połykanie, oddychanie oraz mowę. Jeżeli podrażnieniu towarzyszą inne dolegliwości, takie jak: katar, chrypa i kaszel, bez wątpliwości jest to kwestia infekcji, a w jej przypadku nie wystarczy jedynie odpowiednie nawilżenie powietrza! W aptekach stacjonarnych znajduje się szereg preparatów w postaci pastylek, tabletek do ssania oraz sprayów, które nie tylko przywrócą odpowiednią wilgotność gardła, ale również dzięki zawartości substancji znieczulających uśmierzą ból i przyniosą ulgę. W wyposażeniu apteczki jesienno-zimowej nie powinno również zabraknąć soli fizjologicznej w ampułkach, która jest idealnym środkiem do inhalacji – idealnie nawilży błony śluzowe i gardło!

Preparaty przeciwgorączkowe

Gorączka to nic innego jak naturalny odruch obronny organizmu, który towarzyszy infekcjom i wielu chorobom. Wysokiej temperaturze ciała towarzyszą często inne, uciążliwe dolegliwości: dreszcze, ogólne osłabienie organizmu i przeszywający chłód. W momencie wystąpienia wysokiej gorączki należy działać natychmiastowo – w tym przypadku podstawą w wyposażeniu apteczki są środki przeciwgorączkowe bazujące na ibuprofenie czy paracetamolu. Jeżeli po zastosowaniu leków gorączka nadal się utrzymuje, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Autor: Patrycja Trendel, portal i apteka internetowa i-Apteka.pl


 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone