Zamknij

Czy szkoły programowania są wystarczające, by pracować w IT?

13:53, 23.12.2019 | artykuł sponsorowany

Branża IT jest aktualnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż na rynku. Zapotrzebowanie na specjalistów programowania jest duże, dlatego każdy dobry programista bez problemu znajduje teraz pracę. Często jednak wśród kandydatów o zupełnie innych kwalifikacjach, wykształceniu pojawia się wątpliwość, czy do rozpoczęcia pracy w IT wystarczy ukończenie specjalistycznego kursu w szkołach programowania czy wymagania dotyczą ukończenia studiów informatycznych?

Generalnie rzecz ujmując, by rozpocząć pracę jako programista nie są wymagane dyplomy studiów informatycznych. Gwarancją dobrej rekrutacji są umiejętności potrzebne do wykonywania konkretnej pracy. W tym kontekście wystarczy dobry kurs programowania w konkretnym języku, będącym podstawą w przyszłej pracy.

Kto może pracować w IT?

Branża IT jest otwarta przede wszystkim dla umysłów ścisłych, gdzie logiczne myślenie przeplata się z wysokim poziomem znajomości i rozumienia zjawisk matematycznych. W tej przestrzeni humaniści bez zmysłu technicznego i analitycznego umysłu nie znajdą dla siebie miejsca. Oczywiście nie można tutaj szufladkować humanistów, bo z pewnością nie jeden z nich wykazuje ścisłe zainteresowania.
 

Nie trzeba kończyć studiów informatycznych, w zupełności wystarczą dobre szkoły programowania, w których adepci intensywnie uczą się języków programowania. W ramach takich szkoleń odbywają się zajęcia teoretyczne i praktyczne skierowane do osób bez żadnych doświadczeń z programowania, jak i dla tych znających podstawy. W trakcie warsztatów realizowane są różne projekty sprawdzające poziom przyswajanych informacji. Uczestnicy uczą się także kreatywnego myślenia, szybkiego działania, wymyślania rozwiązań i rozwiązywania problemów. Takie umiejętności w połączeniu z wysokim opanowaniem języka programowania gwarantują sukces w przyszłej pracy.
 

Aktualnie rynek IT odczuwa silne braki w specjalistów swojej branży, dlatego aby zasilić szeregi programistów w swoich firmach często organizowane są specjalne kursy, które mają wyszkolić potencjalnego pracownika do takiego poziomu, który ukończeniu takich warsztatów pozwoli mu od razu podjąć pracę. Często takie kursy organizowane są na zewnątrz firmy przez specjalne szkoły programowania.
 

Szkoła programowania przeżywa aktualnie czas prosperity, chętnych na udział w warsztatch jest dużo, tym bardziej, że branża IT oferuje swoim pracownikom naprawdę dobre wynagrodzenie, obiecując oprócz tego szereg innych korzyści i benefitów. Przyszłowiowe powiedzenie, że programiści „mają jak pączki w maśle” nie jest tutaj dużą przesadą, choć oczywiście ogrom pracy jaki trzeba włożyć jest także niemały.

 

Przyswojenie specjalistycznej wiedzy z programowania nie należy do rzeczy łatwych, sumienność, systematyczność, ale także pewne wrodzone predyspozycje do tego typu działań mają tutaj kluczowe znaczenie. Szkoła programowania umożliwia rozwijanie swoich umiejętności i podnoszenie kwalifikacji, a jej ukończenie otwiera drzwi do wielu różnych korporacji w kraju, ale także zagranicą.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone