Zamknij

Ranking lokat

07:25, 24.01.2020 | materiały partnera

Według danych Narodowego Banku Polskiego na koniec września 2019 roku Polacy trzymali w bankach 871 mld oszczędności. Co zaskakujące zdecydowana większość tych pieniędzy trzymana była na nieoprocentowanych rachunkach bieżących. Oznacza to, że ze względu na inflację, środki traciły realną wartość. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z lokat terminowych, które dają pewny zysk. Warto zapoznać się z aktualną ofertą banków i sprawić żeby pieniądze zarabiały dla nas.

Współpraca: http://lokaty-bankowe.edu.pl/

Lojalność się nie opłaca

Patrząc na aktualną ofertę lokat potwierdza się dość popularna opinia – nie warto być lojalnym klientem. Najlepiej oprocentowane depozyty to te dla nowych klientów. Zazwyczaj można założyć je tylko raz i powiązane są z otwarciem konta osobistego w danym banku. W kategorii lokat dla nowych klientów najlepsze oprocentowanie oferuje swoim klientom Nest Bank ze swoją Nest Lokatą Witaj. Produkt dostępny jest w dwóch wariantach 3 lub 6 miesięcznym. Oba oferują 4% w skali roku. Aby móc skorzystać z depozytu kwartalnego wystarczy otworzyć Nest Konto w złotówkach i w ciągu 30 dni złożyć wniosek o lokatę. Oferta półroczna wymaga dodatkowo regularnego wpływu wynagrodzenie na konto. Dla osób nie chcących się wiązać się na dłużej z bankiem, Idea Bank przygotował 3 miesięczną lokatę Happy z oprocentowaniem 3,8%. Jednym warunkiem, aby skorzystać z kwartalnego depozytu jest brak jakiejkolwiek historii wniosków w banku. Swoją ofertę dla nowych klientów ma również mBank. Przy zakładaniu rachunku można jednocześnie otworzyć 3 miesięczną mLokate na wejście. Depozyt oprocentowany jest na 3,5% w skali roku.

Lokaty mobilne czyli dlaczego warto korzystać z aplikacji bankowych

Użytkownicy aplikacji mobilnych banków mogą korzystać ze specjalnych, dedykowanych ofert. Lokaty mobilne aktualnie w ofercie posiadają Getin Bank, Santander oraz Bank Millenium. Wszystkie depozyty tego typu trwają 3 miesiące. Każdy z banków posiada również ograniczenie ilościowe. Możliwe jest posiadanie tylko jednej lokaty mobilnej w danej chwili. Najlepsze oprocentowanie oferuje depozyt Getin Banku – 3% w skali roku. Nieco gorzej prezentuje się oferta Santadera. Hiszpański bank proponuje swoim klientom 2,5%. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja jest w przypadku oferty Banku Millenium. Standardowo bank płaci klientom 2,25%, jednak przy użyciu opcji rozszerzona rzeczywistość można zwiększyć oprocentowanie do 2,5%. Wystarczy znaleźć specjalny obrazek na stronie banku i skierować na niego kamerę telefonu.

Oferta dla bardziej wymagających klientów

Wszystkie opisane powyżej lokaty trwają 3 miesiące i posiadają limit wielkości depozytu na poziomie od 10 do 20 tysięcy złotych. Co w przypadku klientów posiadających wyższą kwotę do ulokowania lub poszukujących długoterminowego depozytu? Niestety, muszą się oni przygotować na niższe oprocentowanie i mniejszy wybór ofert. Krótkoterminowe lokaty dla oszczędności powyżej 25 tysięcy, z oprocentowaniem powyżej 2% oferują tylko dwa banki – Getin Bank i Idea Bank. Pierwszy z nich oferuje depozyty na nowe środki trwające 3, 6 lub 12 miesięcy oprocentowane na 2% lub 2,1%, zależnie od daty zapadalności lokaty. Maksymalna kwota, którą można ulokować to 300 tysięcy. Klienci z wyższymi oszczędnościami powinni zwrócić się w kierunku Idea Banku, który pozwala na otwieranie lokat do 1 miliona złotych. Najkorzystniejszą ofertą w tym banku jest Lokata na nowe środki PLUS, którą można otworzyć na 3, 6 lub 12 miesięcy. Oferuje ona od 2,6 do 2,2% w skali roku, zależnie od czasu trwania lokaty (im dłużej tym niższe oprocentowanie). Ciekawą opcją jest też półroczna Lokata NR 1, dająca zarobić 2,1% w skali roku. Na rynku lokat trwających powyżej roku, zdecydowanym liderem jest estoński InBank, który oferuje od 2,6% do 3% zależnie od czasu trwania lokaty. Im dłuższym depozyt tym większe odsetki. Możliwe są lokaty trwające od 3 do 5 lat. Warte uwagi są również oferty Santander Consumer Banku (nie mylić z Santanderem) oraz Toyota Banku.

Podsumowanie

Nie warto pozwalać, aby ciężko zarobione pieniądze były pożerane przez inflację. Lokaty terminowe są dużo lepszym miejscem na przechowywanie oszczędności od nieoprocentowanych kont obrotowych. Pokazana powyżej oferta dla nowych klientów pokazuje, że warto regularnie przenosić swoje oszczędności. Banki dość często modyfikują swoją ofertę, więc najlepszą opcją, aby optymalnie lokować swoje oszczędności jest regularne sprawdzanie aktualnego rankingu lokat. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone